TVN24 Biznes | Ze świata

Cypr pokryje koszty wakacji turystów, jeśli zachorują na COVID-19

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Władze Cypru zobowiązały się do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji. Międzynarodowe podróże lotnicze na Wyspę Afrodyty zostaną wznowione 9 czerwca.

Deklaracja rządu Republiki Cypryjskiej została wysłana do rządów, linii lotniczych i organizatorów wycieczek. Zgodnie z deklaracją turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu. Jest to część zabiegów podejmowanych przez rząd, które mają przyciągnąć turystów na wyspę, na której zanotowano niewiele przypadków zakażenia.

W liście, podpisanym przez ministrów spraw zagranicznych, transportu i turystyki, podkreślono, że kraj ma jeden z najniższych wskaźników zakażeń w Europie po przetestowaniu ponad 10 procent populacji. Agencja Reutera podała, że liczba zakażeń na Cyprze nie przekroczyła 950 przypadków, zmarło 17 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zasady bezpieczeństwa

W deklaracji opisano także surowe procedury sanitarne, które władze wprowadzają w celu pozyskania wczasowiczów. Pasażerowie przybywający na Cypr będą musieli okazać negatywny wynik testu na obecność wirusa przed wejściem na pokład samolotu i być może będą musieli nosić maski przez cały lot. Temperatura zostanie im zmierzona po przylocie na wyspę.

Podczas pobytu osoby, które nie należą do tej samej grupy, będą zobowiązane do utrzymywania dystansu od innych. Regularnie dezynfekowane leżaki będą znajdować się w odległości dwóch metrów od osób nienależących do tej samej grupy. Personel hotelu będzie zobowiązany do noszenia maseczek, a pokoje będą dezynfekowane po każdym turnusie.

W restauracjach, barach, kawiarniach i pubach stoły będą znajdować się w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie. Nie jest jasne, jakie zasady będą obowiązywały w klubach nocnych.

Ponadto 100-osobowy szpital będzie przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów, którzy uzyskają wynik pozytywny na obecność SARS-CoV-2. Ponad 110 łóżek na oddziałach intensywnej terapii i 200 respiratorów zostanie zarezerwowanych dla pacjentów w stanie krytycznym. Oprócz tego hotel z 500 pokojami będzie przeznaczony wyłącznie na kwarantannę dla członków rodziny pacjentów i ich bliskich.

Loty na Cypr

Międzynarodowe podróże lotnicze na Cypr rozpoczną się 9 czerwca z Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy. Od 20 czerwca możliwe będą również ze Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech.

Lista przedstawiona 22 maja przez ministra transportu nie obejmuje Wielkiej Brytanii i Rosji, czyli krajów, z których pochodzi większość odwiedzających Cypr. Urzędnicy twierdzą, że zostanie ona rozszerzona na następne państwa w zależności od oceny sytuacji epidemicznej.

Turystyka jest kluczową gałęzią gospodarki na Cyprze i składa się na 13 procent gospodarki tego kraju - przypomniała agencja AP. Cypr w tym roku z powodu pandemii COVID-19 może stracić aż 70 procent ze spodziewanych 2,6 miliarda euro dochodu z turystyki.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości