USA mają uwolnić kolejne baryłki ropy naftowej z rezerwy strategicznej

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone sprzedadzą kolejne 20 milionów baryłek ropy naftowej ze swojej rezerwy strategicznej - podał Biały Dom. Biorać pod uwagę wcześniej zapowiedzi, USA mają wypuścić na rynek 200 milionów baryłek ropy. Według amerykańskiej administracji dotychczasowe działania doprowadziły do obniżenia ceny galonu benzyny o prawie 40 centów.

Jak oznajmił Biały Dom w komunikacie, jest to piąta sprzedaż ropy z rezerw mająca przeciwdziałać wysokim cenom surowca w następstwie rosyjskiej agresji, a proces ten będzie kontynuowany przez "kilka kolejnych miesięcy".

Kolejne baryłki z rezerwy strategicznej

Administracja dotąd uwolniła na rynek 125 mln baryłek ropy naftowej z zapowiedzianych 180 i czyni to w tempie ok. 1 mln dziennie. Działania zostały podjęte wraz z innymi krajami, które zobowiązały się do sprzedaży łącznie 60 mln baryłek.

Według opublikowanych we wtorek szacunków wspólne działania USA i partnerów przyczyniły się do obniżenia ceny galonu benzyny o 17-42 lub 38 centów, w zależności od przyjętej metodologii.

Ceny galonu benzyny w USA spadają nieprzerwanie od sześciu tygodni, kiedy średnia cena w całym kraju po raz pierwszy przekroczyła 5 dolarów. Obecna średnia cena według szacunków organizacji AAA to 4,33 dol.

Czytaj także: Dwa kraje odrzucają unijną propozycję zmniejszenia zużycia gazu. "Jesteśmy jej całkowicie przeciwni"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RachenStocker/Shutterstock

Pozostałe wiadomości