"Szereg nieplanowanych wyłączeń w kilku elektrowniach w Polsce"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wiech: w ostatnich tygodniach doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń elektrowni
Wiech: w ostatnich tygodniach doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń elektrowniTVN24
wideo 2/6
Wiech: w ostatnich tygodniach doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń elektrowniTVN24

Krajowy system elektroenergetyczny ma coraz większe problemy. - W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń czy ograniczeń produkcji w kilku elektrowniach w Polsce - powiedział na antenie TVN24 Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego energetyka24.com. Jak zauważył, jeden z bloków elektrowni Jaworzno został "odstawiony od systemu z przyczyny braku paliwa".

- W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń czy ograniczeń produkcji w kilku elektrowniach w Polsce. Były one tłumaczone pewnymi obiektywnymi okolicznościami, nie podano powodów aż do wczoraj, kiedy jeden z bloków elektrowni Jaworzno, należących do spółki Tauron Wytwarzanie, został częściowo odstawiony od systemu z przyczyny braku paliwa. Taki komunikat zamieściła spółka w swoim systemie powiadamiania o takich sytuacjach - mówił Jakub Wiech.

- Możemy domniemywać, że albo w ogóle zabrakło węgla kamiennego, bo tam na węglu kamiennym jest postawiony ten blok, albo surowiec, który dotarł do Jaworzna, był zbyt słabej jakości, żeby spalać go w kotle - tłumaczył.

Gość TVN24 wyjaśniał, że wyłączenia można podzielić na dwie kategorie: planowane i nieplanowane. - Dzisiaj mamy już kilka nieplanowanych wyłączeń. Mamy na przykład wyłączenia w czterech jednostkach pracujących w Kozienicach, w dwóch blokach w Połańcu i w jednym bloku w Opolu, co wskazuje, że tam, w tych elektrowniach, dochodzi do jakichś problemów, natomiast przyczyny są podawane bardzo ogólnie, więc nie wiemy, czy to ma związek z dostępnością węgla, czy nie - zaznaczył Wiech.

Ekspert był pytany, czy w związku z tym bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zagrożone i czy możemy spodziewać się np. przestojów w dostawie energii. - Na razie nie, gdyż patrząc przez pryzmat danych prezentowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, to system jest w zasadzie stabilny. My teraz importujemy moc z systemów ościennych - powiedział.

PSE tłumaczy

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne jest operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Jednym z głównych celów jej działalności jest zapewnienie bezpiecznej i ekonomicznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

"Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, zachowana jest także odpowiednia rezerwa w jednostkach wytwórczych. PSE na bieżąco monitorują pracę KSE, a według aktualnych analiz w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy bilansowe" - zapewniła spółka w czwartek we wpisie na Twitterze.

Czasowe wyłączenia w elektrowniach w Polsce

Jak poinformowała TVN24 rzeczniczka grupy PGE GiEK Sandra Apanasionek w czwartek, 21 lipca doszło do czasowych wyłączeń w Elektrowniach Turów i Opole. Jak zapewniła, wyłączenie z Elektrowni Turów nie jest dużym ubytkiem w systemie i jest spowodowane niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i możliwością jej uzupełnienia ze źródeł odnawialnych. Z danych wynika, iż chodzi o moc 200 MW. W każdym momencie Elektrownia Turów może rozpocząć zwiększanie - podkreśliła Apanasionek.

Sytuacja w Elektrowni Opole ma inne podłoże. Tam zostały wyłączone z użycia trzy bloki, konkretnie chodzi o blok 1, 2 i 4 (203 MW, 405 MW i 405 MW). Jak podkreśliła rzeczniczka PGE GiEK, decyzja została uzgodniona wcześniej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i ma na celu odbudowanie zapasów węgla kamiennego, który pozyskiwany jest z Polskiej Grupy Górniczej. 

Jak wyjaśniła, powodem tej decyzji jest sprzyjająca sytuacja pogodowa, która pozwala na pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych i przygotowania elektrowni do działania w późniejszym terminie. Nie jest znany termin wznowienia pracy elektrowni, może to nastąpić "w razie potrzeby w każdej chwili". Rzeczniczka nie ma informacji o tym, jak przedstawiają się stany magazynowe węgla kamiennego w Elektrowni Opole.

Sytuacja w Elektrowni Jaworzno

O sytuacji w elektrowni Jaworzno pierwszy napisał portal Business Insider, który wskazał, że najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno, którego budowa pochłonęła ponad 6 mld zł, ma problem z dostawami węgla z kopalń Tauronu. Portal dotarł do wewnętrznej korespondencji w ramach grupy Rafako, która budowała dla Tauronu najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW i - jak zaznaczono - nadal prowadzi tam prace oraz wspiera koncern w działaniach eksploatacyjnych. "Sytuacja na bloku jest bardzo trudna ze względu na bardzo ograniczoną podaż węgla na rynku i brak wystarczających dostaw" - czytamy w piśmie, cytowanym przez Business Insider. Z pisma wynika też, że w nowym bloku spalany jest węgiel złej jakości, co prowadziło do awarii niektórych urządzeń bloku.

Oddany niedawno do użytku blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie pracuje bez problemu; obecnie działa na poziomie bliskim jego mocy nominalnej, to jest 870 megawatów - oświadczyli w czwartek po południu przedstawiciele Grupy Tauron.

- Blok 910 MW jest jednostką o wysokiej sterowalności, stanowiącą jeden z fundamentów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wczoraj jednostka ta pracowała na poziomie 440 MW, dziś – zgodnie z zapotrzebowaniem Krajowej Dyspozycji Mocy – pracuje na poziomie 870 MW. Blok spełnia więc swoją rolę elastycznego stabilizatora systemu - powiedział rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch.

- Z całą stanowczością chcemy podkreślić, że informacje przekazywane przez Rafako, dotyczące rzekomych złych parametrów podawanego na blok paliwa i – występujących w tego konsekwencji awarii – są nieprawdziwe. Węgiel używany w bloku 910 spełnia warunki jakościowe określone w kontrakcie - oświadczył rzecznik, zapewniając, iż blok 910 MW w Jaworznie "jest ważnym elementem systemu, a Tauron zrobi wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski".

Pracuje sześć z ośmiu bloków Elektrowni Połaniec

- Obecnie Elektrowni Połaniec pracuje sześć z ośmiu bloków energetycznych - poinformowała TVN24 Justyna Kosowicz, rzeczniczka prasowa spółki należącej do Enei.

- Praca bloków jest na bieżąco uzgadniania z operatorem systemu energetycznego. Zgodnie z planem operatora (REMIT) blok nr 1 jest w rezerwie do 31 lipca, a blok nr 3 jest obecnie wyłączony ze względu na warunki hydrologiczne. Podkreślamy, że wyłączenie bloku nie wiąże się w żaden sposób z dostępnością węgla na rynku - dodała.

"Sytuacja energetyczna w Europie odwróciła się"

Gość TVN24 Jakub Wiech z energetyka24.com zwracał w czwartek uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy "sytuacja energetyczna w Europie odwróciła się".

- W taki sposób, że energia elektryczna pochodząca z Polski była bardzo pożądanym towarem, była konkurencyjna, co jest swego rodzaju odstąpieniem od normy, jaka trwała jeszcze przed wojną i pandemią na rynku energetycznym w Europie, gdyż wtedy energia generowana w Polsce była zazwyczaj najdroższa na rynku bieżącym, teraz była jedną z tańszych możliwości, więc zyskała wielu potencjalnych klientów i byliśmy przez pewien czas eksporterem energii - tłumaczył Jakub Wiech.

- Ten eksport był prawdopodobnie związany ze zwiększeniem wytwarzania, ale też zwiększeniem konsumpcji paliwa, czyli przede wszystkim węgla, więc to tłumaczy być może teraz pewne niedobory zapasów tego surowca w polskich jednostkach wytwórczych - powiedział.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: 4H4 Photography / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji za kwiecień, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję długu, a rząd przyjmie założenia makroekonomiczne na lata 2025-29 i pierwsze sprawozdanie dotyczące procedury deficytu. Z kolei w piątek pojawi się odczyt wskaźnika PMI z przemysłu.

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl