"Szereg nieplanowanych wyłączeń w kilku elektrowniach w Polsce"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wiech: w ostatnich tygodniach doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń elektrowni
Wiech: w ostatnich tygodniach doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń elektrowniTVN24
wideo 2/6
Wiech: w ostatnich tygodniach doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń elektrowniTVN24

Krajowy system elektroenergetyczny ma coraz większe problemy. - W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń czy ograniczeń produkcji w kilku elektrowniach w Polsce - powiedział na antenie TVN24 Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego energetyka24.com. Jak zauważył, jeden z bloków elektrowni Jaworzno został "odstawiony od systemu z przyczyny braku paliwa".

- W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do szeregu nieplanowanych wyłączeń czy ograniczeń produkcji w kilku elektrowniach w Polsce. Były one tłumaczone pewnymi obiektywnymi okolicznościami, nie podano powodów aż do wczoraj, kiedy jeden z bloków elektrowni Jaworzno, należących do spółki Tauron Wytwarzanie, został częściowo odstawiony od systemu z przyczyny braku paliwa. Taki komunikat zamieściła spółka w swoim systemie powiadamiania o takich sytuacjach - mówił Jakub Wiech.

- Możemy domniemywać, że albo w ogóle zabrakło węgla kamiennego, bo tam na węglu kamiennym jest postawiony ten blok, albo surowiec, który dotarł do Jaworzna, był zbyt słabej jakości, żeby spalać go w kotle - tłumaczył.

Gość TVN24 wyjaśniał, że wyłączenia można podzielić na dwie kategorie: planowane i nieplanowane. - Dzisiaj mamy już kilka nieplanowanych wyłączeń. Mamy na przykład wyłączenia w czterech jednostkach pracujących w Kozienicach, w dwóch blokach w Połańcu i w jednym bloku w Opolu, co wskazuje, że tam, w tych elektrowniach, dochodzi do jakichś problemów, natomiast przyczyny są podawane bardzo ogólnie, więc nie wiemy, czy to ma związek z dostępnością węgla, czy nie - zaznaczył Wiech.

Ekspert był pytany, czy w związku z tym bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zagrożone i czy możemy spodziewać się np. przestojów w dostawie energii. - Na razie nie, gdyż patrząc przez pryzmat danych prezentowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, to system jest w zasadzie stabilny. My teraz importujemy moc z systemów ościennych - powiedział.

PSE tłumaczy

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne jest operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Jednym z głównych celów jej działalności jest zapewnienie bezpiecznej i ekonomicznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

"Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, zachowana jest także odpowiednia rezerwa w jednostkach wytwórczych. PSE na bieżąco monitorują pracę KSE, a według aktualnych analiz w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy bilansowe" - zapewniła spółka w czwartek we wpisie na Twitterze.

Czasowe wyłączenia w elektrowniach w Polsce

Jak poinformowała TVN24 rzeczniczka grupy PGE GiEK Sandra Apanasionek w czwartek, 21 lipca doszło do czasowych wyłączeń w Elektrowniach Turów i Opole. Jak zapewniła, wyłączenie z Elektrowni Turów nie jest dużym ubytkiem w systemie i jest spowodowane niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i możliwością jej uzupełnienia ze źródeł odnawialnych. Z danych wynika, iż chodzi o moc 200 MW. W każdym momencie Elektrownia Turów może rozpocząć zwiększanie - podkreśliła Apanasionek.

Sytuacja w Elektrowni Opole ma inne podłoże. Tam zostały wyłączone z użycia trzy bloki, konkretnie chodzi o blok 1, 2 i 4 (203 MW, 405 MW i 405 MW). Jak podkreśliła rzeczniczka PGE GiEK, decyzja została uzgodniona wcześniej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i ma na celu odbudowanie zapasów węgla kamiennego, który pozyskiwany jest z Polskiej Grupy Górniczej. 

Jak wyjaśniła, powodem tej decyzji jest sprzyjająca sytuacja pogodowa, która pozwala na pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych i przygotowania elektrowni do działania w późniejszym terminie. Nie jest znany termin wznowienia pracy elektrowni, może to nastąpić "w razie potrzeby w każdej chwili". Rzeczniczka nie ma informacji o tym, jak przedstawiają się stany magazynowe węgla kamiennego w Elektrowni Opole.

Sytuacja w Elektrowni Jaworzno

O sytuacji w elektrowni Jaworzno pierwszy napisał portal Business Insider, który wskazał, że najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno, którego budowa pochłonęła ponad 6 mld zł, ma problem z dostawami węgla z kopalń Tauronu. Portal dotarł do wewnętrznej korespondencji w ramach grupy Rafako, która budowała dla Tauronu najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW i - jak zaznaczono - nadal prowadzi tam prace oraz wspiera koncern w działaniach eksploatacyjnych. "Sytuacja na bloku jest bardzo trudna ze względu na bardzo ograniczoną podaż węgla na rynku i brak wystarczających dostaw" - czytamy w piśmie, cytowanym przez Business Insider. Z pisma wynika też, że w nowym bloku spalany jest węgiel złej jakości, co prowadziło do awarii niektórych urządzeń bloku.

Oddany niedawno do użytku blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie pracuje bez problemu; obecnie działa na poziomie bliskim jego mocy nominalnej, to jest 870 megawatów - oświadczyli w czwartek po południu przedstawiciele Grupy Tauron.

- Blok 910 MW jest jednostką o wysokiej sterowalności, stanowiącą jeden z fundamentów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wczoraj jednostka ta pracowała na poziomie 440 MW, dziś – zgodnie z zapotrzebowaniem Krajowej Dyspozycji Mocy – pracuje na poziomie 870 MW. Blok spełnia więc swoją rolę elastycznego stabilizatora systemu - powiedział rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch.

- Z całą stanowczością chcemy podkreślić, że informacje przekazywane przez Rafako, dotyczące rzekomych złych parametrów podawanego na blok paliwa i – występujących w tego konsekwencji awarii – są nieprawdziwe. Węgiel używany w bloku 910 spełnia warunki jakościowe określone w kontrakcie - oświadczył rzecznik, zapewniając, iż blok 910 MW w Jaworznie "jest ważnym elementem systemu, a Tauron zrobi wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski".

Pracuje sześć z ośmiu bloków Elektrowni Połaniec

- Obecnie Elektrowni Połaniec pracuje sześć z ośmiu bloków energetycznych - poinformowała TVN24 Justyna Kosowicz, rzeczniczka prasowa spółki należącej do Enei.

- Praca bloków jest na bieżąco uzgadniania z operatorem systemu energetycznego. Zgodnie z planem operatora (REMIT) blok nr 1 jest w rezerwie do 31 lipca, a blok nr 3 jest obecnie wyłączony ze względu na warunki hydrologiczne. Podkreślamy, że wyłączenie bloku nie wiąże się w żaden sposób z dostępnością węgla na rynku - dodała.

"Sytuacja energetyczna w Europie odwróciła się"

Gość TVN24 Jakub Wiech z energetyka24.com zwracał w czwartek uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy "sytuacja energetyczna w Europie odwróciła się".

- W taki sposób, że energia elektryczna pochodząca z Polski była bardzo pożądanym towarem, była konkurencyjna, co jest swego rodzaju odstąpieniem od normy, jaka trwała jeszcze przed wojną i pandemią na rynku energetycznym w Europie, gdyż wtedy energia generowana w Polsce była zazwyczaj najdroższa na rynku bieżącym, teraz była jedną z tańszych możliwości, więc zyskała wielu potencjalnych klientów i byliśmy przez pewien czas eksporterem energii - tłumaczył Jakub Wiech.

- Ten eksport był prawdopodobnie związany ze zwiększeniem wytwarzania, ale też zwiększeniem konsumpcji paliwa, czyli przede wszystkim węgla, więc to tłumaczy być może teraz pewne niedobory zapasów tego surowca w polskich jednostkach wytwórczych - powiedział.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: 4H4 Photography / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby powiązane z aferą Getback. To przedstawiciele większościowego akcjonariusza spółki reprezentujące Abris Capital Partners.

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP" - komentują eksperci banku PKO BP.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 77 procent kredytobiorców nie rozumie w pełni treści umowy, którą podpisują z bankiem, a 19,5 procent deklaruje, że rozumie wszystkie zawarte w niej zapisy - wynika z raportu UCE Research.

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Źródło:
PAP

Dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu "Kredyt na start" stanowiłyby silny czynnik pro-popytowy na rynku nieruchomości, co może doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów wzrostu cen i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie - oceniło Ministerstwo Finansów w opinii do pierwszej wersji projektu rządowego programu.

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Źródło:
PAP

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

Źródło:
Reuters, PAP

W nowym tygodniu będziemy czekać między innymi na dane o inflacji, przeciętnym wynagrodzeniu oraz produkcji przemysłowej. W czwartek napłyną również informacje o produkcji przemysłowej, a Bank Gospodarstwa Krajowego ruszy ze sprzedażą obligacji. Na rynkach światowych uwagę przykują natomiast wyniki spółek w USA, odczyt sprzedaży detalicznej, a także konwencja prezydencka Republikanów, podczas której zapadnie decyzja czy Donald Trump zostanie kandydatem na prezydenta.

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

Koniec turystycznego eksperymentu

Koniec turystycznego eksperymentu

Źródło:
PAP

Przepisy tak zwanej ustawy schronowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku - wyjaśnił rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. To odpowiedź resortu na piątkowy apel organizacji przedsiębiorców, które wnioskowały o co najmniej sześciomiesięczny vacatio legis, zakładając, że zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej posiadanych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl