TVN24 Biznes | Ze świata

CNN: USA z sojusznikami szukają tras eksportu zboża z Ukrainy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, CNN
Prof. Karaczun: nie zabraknie żywności w Polsce, ale będzie coraz droższa
Prof. Karaczun: nie zabraknie żywności w Polsce, ale będzie coraz droższaTVN24
wideo 2/4
TVN24prof. Karczun: nie zabraknie żywności w Polsce, ale będzie coraz droższa

Amerykańska administracja omawia z rządami sojuszniczych państw możliwe sposoby eksportu zboża z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu inwazją rosyjską - podało CNN, opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

"Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy" - informuje CNN.

"Szeroki wachlarz możliwości"

Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje "szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem".

Zdaniem dyplomatów kwestia ta będzie jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania w ONZ w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, któremu w środę i czwartek w Nowym Jorku będzie przewodniczył sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Jak poinformował Ukrinform, stała przedstawiciel USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przekazała, że administracja w Waszyngtonie współpracuje z Kongresem nad przyjęciem pakietu odpowiedzi na zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, który zapewni wykorzystanie 11 mld USD w ciągu najbliższych trzech lat. Ambasador Linda Thomas-Greenfield relacjonowała także dyskusje na szczeblu międzynarodowym dotyczące możliwości utworzenia korytarzy humanitarnych dla transportu produktów spożywczych z Ukrainy.

"Spichlerz świata"

Według Departamentu Stanu USA przed wojną dostawy pszenicy z Rosji i Ukrainy stanowiły prawie 30 proc. światowego handlu, a Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie i piątym co do wielkości eksporterem pszenicy. 

Światowy Program Żywnościowy ONZ, który pomaga zwalczać globalną niepewność żywnościową, każdego roku kupuje około połowy swojej pszenicy od Ukrainy i ostrzega przed poważnymi konsekwencjami, jeśli ukraińskie porty nie zostaną otwarte.

Podczas gdy ukraińskie trasy transportu zboża są ograniczone, Rosja aktywnie sabotuje produkcję rolną. Jak twierdzą ukraińskie władze - Rosjanie kradną sprzęt rolniczy i tysiące ton zboża od ukraińskich rolników na okupowanych przez nich terenach, a także atakują składy żywności.

Niepokój związany z nadchodzącym kryzysem żywnościowym został pogłębiony przez ogłoszenie przez Indie zakazu eksportu pszenicy z powodu obaw o suszę w tym kraju.

Czytaj także: "Mamy obowiązki nie tylko wobec nas, ale wobec tych, którzy potrzebują żywienia"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: PHILIPPE MONTIGNY / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości