Przesył gazu z Rosji do Europy droższy o 50 proc. Kijów podnosi opłatę

Ze świata

gaz-system.plUkraina podniosła opłatę za tranzyt gazu z Rosji o ponad 50 proc.

Ukraina podniosła średnio o ponad 50 proc. taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie Zachodniej – oświadczył we wtorek ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn.

- Jest to w przybliżeniu 4,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Jest to o około 50 procent więcej, niż dotychczas – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Taryfy ustalane na bieżąco

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgodnie z ukraińsko-rosyjskim kontraktem o tranzycie gazu taryfy za jego przesyłanie ustalane są w zależności od ceny surowca i inflacji w państwach europejskich. W drugim kwartale 2015 roku taryfa ta wynosiła 2,7 USD za 1000 metrów sześciennych. Pod koniec listopada premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił całkowite wstrzymanie zakupu gazu od Rosji i wyjaśnił, że ceny tego paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa korzystniejsze niż oferta rosyjska.

Zachodni gaz tańszy

Naftohaz oświadczał wtedy, że Ukraina będzie odbierała od strony rosyjskiej jedynie gaz przeznaczony dla odbiorców na Zachodzie. Nie wykluczył, że w razie konieczności będzie jednak nabywał paliwo od Rosjan. Demczyszyn poinformował we wtorek, że średnia cena gazu nabywanego przez Ukrainę w państwach unijnych wynosi dziś 190 USD za 1000 metrów sześciennych.

- Jest to dużo niższa cena od tej, którą proponował (rosyjski) Gazprom – podkreślił.

Koniec wolnego handlu Rosja-Ukraina. Putin obawia się zalewu towarów z UETVN24BiS /

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gaz-system.pl