TVN24 Biznes | Ze świata

Gigant kusi zarobkami w Niemczech. Pracę mają znaleźć też Polacy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Tesla rekrutuje pracowników do powstającej w Niemczech fabryki. Docelowo firma ma zatrudnić 7 tysięcy osób, wśród nich znajdą się również osoby dojeżdżające z Polski - informuje portal rbb24. Zarobki mają wynosić od 2,7 do 3,5 tysiąca euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Powstająca w Gruenheide koło Berlina fabryka ma być pierwszym w Europie - i drugim poza Stanami Zjednoczonymi - zakładem produkcyjnym Tesli. Zgodnie z zapowiedziami Elona Muska oprócz montowni i centrum projektowego samochodów elektrycznych na miejscu miałaby zostać uruchomiona również największa na świecie fabryka akumulatorów.

"Wizerunek amerykańskiej grupy Tesla z jej obecnym szefem Elonem Muskiem jest w Polsce dość pozytywny, a Tesla jest zwykle opisywana jako dobry pracodawca" - twierdzi portal lokalnego niemieckiego nadawcy publicznego.

Można zarobić nawet 3,5 tysiąca euro miesięcznie

"W regionalnych gazetach przy granicy polsko-niemieckiej, w kontekście zatrudnienia w budowanej fabryce często pojawiają się określenia >>wymarzona praca<< czy >>idealna praca<<" - czytamy na rbb24. Jednym z powodów tego entuzjazmu są "znane już pensje w wysokości co najmniej 2700 euro miesięcznie dla niewykwalifikowanych pracowników; wykwalifikowani pracownicy powinni zarabiać od 3500 euro brutto" - informuje portal.

Ponieważ granica polsko-niemiecka znajduje się tylko ok. 50 minut jazdy samochodem od stawianej fabryki, a Grueneheide posiada też bezpośrednie połączenie kolejowe z granicznym Frankfurtem nad Odrą, Tesla jest interesującym miejscem pracy dla osób dojeżdżających z Polski.

Sama amerykańska grupa nie kieruje swoich ogłoszeń rekrutacyjnych bezpośrednio do polskich pracowników - zauważa rbb24. Wszystkie oferty pracy na stronie internetowej Tesli są opisane wyłącznie w języku niemieckim lub angielskim. W zależności od oferowanego stanowiska pojawia się również informacja, że pracownicy muszą płynnie znać jeden lub nawet oba te języki. Przy przyjmowaniu nowych pracowników Tesla bierze także pod uwagę ich miejsce zamieszkania. Według doniesień polskich kandydatów, czas dojazdu do pracy przekraczający dwie godziny jest dla firmy nie do przyjęcia - zaznacza portal.

Obawy o niskie płace póki co, bezpodstawne

Obawy, że Tesla mogłaby opierać się głównie na pracy niskopłatnych pracowników z zagranicy są, przynajmniej na razie, bezpodstawne - pisze rbb24, powołując się na eksperta, zdaniem którego wyzwaniem dla firmy będzie raczej "znalezienie w ogóle wystarczającej liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników".

Portal tłumaczy też, że przepisy dotyczące swobodnego przepływu pracowników zabraniają dyskryminowania pracowników z innych krajów UE, dlatego - wbrew niektórym pogłoskom - Polakom nie będzie można płacić niższych pensji.

Polscy pracownicy prawdopodobnie odegrają ważną rolę w rozwoju fabryki w Grueneheide; uruchomienie zakładu zwiększy także liczbę miejsc pracy w jego otoczeniu - przewiduje rbb24. Fabryka ma docelowo produkować pół miliona samochodów elektrycznych rocznie.

Po polskich drogach jeździ bardzo mało aut elektrycznych, w 2020 roku w całym kraju zarejestrowano zaledwie 132 Tesle, w 2019 - 94. Jednak Elon Musk w przyszłości na pewno skoncentruje się również na polskim rynku - ocenia portal.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock