TVN24 Biznes | Ze świata

Siedem nowych tras z Polski. Na liście popularne kierunki wakacyjne

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/6
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Siedem tras z pięciu polskich miast ma uruchomić węgierska linia Wizz Air w okresie wakacyjnym. Z nowych kierunków będą mogli skorzystać mieszkańcy: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic oraz Wrocławia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Dzisiaj podkreślamy nasze silne zaangażowanie w działalność w Polsce, ogłaszając siedem nowych tras z pięciu polskich miast do atrakcyjnych wakacyjnych miejsc w Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Dzięki ofercie Wizz Air polscy podróżni będą mogli cieszyć się tego lata długo oczekiwanymi wakacjami. Za sprawą wdrożonych przez Wizz Air dodatkowych procedur bezpieczeństwa, na pokładzie nasi pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie i wygodnie – powiedział, cytowany w piątkowym komunikacie, członek zarządu ds. handlowych w Wizz Air George Michalopoulos.

Nowe trasy

Nowe wakacyjne trasy Wizz Air będą uruchomione w czerwcu 2021 roku. Po dwa loty tygodniowo będą odbywać się z Warszawy i Krakowa na greckie wyspy Kretę i Santorini. Dodatkowo linia będzie realizować dwa razy w tygodniu loty z Gdańska do Splitu i z Katowic na Korfu. I raz w tygodniu loty na trasie Wrocław-Burgas.

"Nowe trasy to wsparcie rozwoju branży lotniczej i hotelarskiej w regionach, a także oferta dla pasażerów z Polski" - czytamy.

Jak przekazał przewoźnik, aby pomóc pasażerom i załodze podróżować bezpiecznie i bezproblemowo, linia Wizz Air wdrożyła dodatkowe procedury w zakresie higieny, ułatwiające utrzymywanie dystansu fizycznego podczas wchodzenia na pokład oraz zwiększenie czystości w samolocie.

"Pasażerowie powinni odprawiać się drogą elektroniczną oraz dokonywać płatności online za usługi (m.in. wykupując dodatkowy bagaż), aby zminimalizować zbędny kontakt fizyczny na lotnisku. W celu prób powstrzymania rozprzestrzeniania się możliwych infekcji, pasażerowie są proszeni o przestrzeganie nowych zasad dotyczących dystansu fizycznego zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia z pokładu" - czytamy.

Jak podkreśla linia, mimo że filtry HEPA znajdujące się we wszystkich samolotach Wizz Air odfiltrowują z powietrza w kabinie 99,97 proc. wirusów i bakterii, załoga oraz pasażerowie są zobowiązani nosić maski podczas całego lotu.

Wizz Air ma pięć baz w Polsce: Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk i Wrocław. Przewoźnik dysponuje w sumie 136 samolotami typu Airbus A320 i A321.

Najwięksi przewoźnicy w Polsce

Wśród przewoźników lotniczych w pierwszej połowie 2020 r. najwięcej pasażerów obsłużył Ryanair – ponad 2,2 mln osób, czyli o 3,6 mln pasażerów mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły niecałe 2,2 mln pasażerów, tj. o 3,4 mln pasażerów mniej niż w pierwszej połowie 2019 r.

Wizz Air, trzeci największy przewoźnik w Polsce, przewiózł w tym okresie niecałe 1,7 mln pasażerów, co oznacza 2,5 mln mniej niż w pierwszej połowie 2019 r.

Mniej pasażerów

Z powodu pandemii ruch lotniczy na całym świecie przeżył załamanie. W 2019 roku linie lotnicze przewiozły 4,5 mld pasażerów. Ostatecznych danych za ubiegły rok jeszcze nie ma, ale IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) w ostatnich szacunkach prognozuje spadek o ponad 60 proc. do 1,8 mld przewiezionych osób. Kwiecień 2020 był najgorszym miesiącem dla lotnictwa od II wojny światowej – linie odnotowały ponad 90-proc. spadki.

Koronawirus zmienił też sytuację lotnisk. Warszawskie lotnisko Chopina w 2020 roku obsłużyło niemal 5,5 mln pasażerów, to o ponad 70 proc. mniej niż rok wcześniej. W grudniu ub.r. Lotnisko Chopina obsłużyło 224 tys. pasażerów, tj. o ok. 84 proc. mniej wobec grudnia 2019 r. Od początku 2020 r. z największego polskiego lotniska skorzystało 5,482 mln osób, co oznacza spadek o 70,9 proc.

Mniej pasażerów obsłużyły też inne lotniska. W 2020 r. gdański port obsłużył ponad 1,7 mln pasażerów, to o blisko 70 proc. mniej niż w 2019 r..

Lotnisko w Bydgoszczy w 2020 r. obsłużyło 127 tys. 959 pasażerów, czyli 69,9 proc. mniej niż w 2019 r.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wizz Air

Pozostałe wiadomości