TVN24 Biznes | Ze świata

Największe lotniska w Europie. Londyńskie Heathrow zdetronizowane, jest nowy lider

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
Bloomberg

Port lotniczy Londyn-Heathrow stracił miano największego lotniska w Europie. Z powodu pandemii COVID-19 liczba pasażerów obsłużonych przez ten port spadła o 73 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nowym liderem jest port lotniczy w Stambule - Istanbul Grand Airport.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Z danych podanych przez agencję Bloomberg wynika, że port lotniczy w Stambule (w kodzie IATA noszący oznaczenie IST) obsłużył w ubiegłym roku 23,4 mln pasażerów. W ubiegłych latach taki wynik nie dałby miejsca nawet w pierwszej dziesiątce rankingu. Dla porównania w 2019 roku w tym porcie obsłużono 52,5 mln pasażerów.

Do spadku londyńskiego lotniska przyczyniły się ostre restrykcje wprowadzane w Wielkiej Brytanii. W efekcie port lotniczy Londyn-Heathrow w ubiegłym roku obsłużył 22,1 mln pasażerów, podczas gdy rok wcześniej było to 80,9 mln pasażerów. Ostatnie tygodnie pokazują, że tegoroczny wynik wcale nie musi być lepszy. Powodem jest wykrycie nowej mutacji koronawirusa, która doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń i kolejnych obostrzeń.

W ubiegłym tygodniu zamknęła granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej. Ponadto od poniedziałku wszyscy podróżni, niezależnie od kraju, z którego przyjeżdżają, muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Wszyscy przyjeżdżający do Anglii muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

Z zestawienia opublikowanego przez Bloomberg wynika, że Heathrow spadło na najniższy stopień podium. Na drugim miejscu jest lotnisko Charles'a de Gaulle'a. Paryski port w ubiegłym roku obsłużył 22,3 mln pasażerów.

Tuż za podium sklasyfikowano lotnisko w Amsterdamie z 20,9 mln pasażerów. Pierwszą piątkę zamknęło zaś moskiewskie Szeremietiewo. Port obsłużył w minionym roku 19,8 mln pasażerów.

tvn24.pl

Na kolejnych miejscach znalazły się lotniska: we Frankfurcie, w Madrycie, Stambule (Sabiha Gokcen), Barcelonie oraz Monachium.

Warszawskie lotnisko Chopina tylko w grudniu zanotowało ponad 80 proc. spadek liczby obsłużonych pasażerów w porównaniu z grudniem 2019 roku. Od początku 2020 roku największe polskie lotnisko obsłużyło łącznie 5,482 mln osób - to spadek o 70,9 proc. 

Ruch lotniczy w Europie

Agencja zwróciła uwagę, że większość lotnisk w Europie Zachodniej - od Frankfurtu przez Amsterdam po Barcelonę - odnotowała w ubiegłym roku spadek ruchu o 70 procent lub więcej. Podczas gdy dwa największe lotniska w Stambule oraz Moskwa-Szeremietiewo odnotowały mniejsze spadki, przez co zanotowały awanse w rankingu.

Według Bloomberga nowe ograniczenia krajowe oznaczają, że podróże pozostaną pod wpływem pandemii także w kolejnych tygodniach.

Rząd Włoch przedłużył w środę stan wyjątkowy do 30 kwietnia, w Austria lockdown potrwa do 8 lutego, podobna decyzja może zapaść także w Niemczech.

Od poniedziałku zmieniły się zasady wjazdu do Francji. Podróżni przybywający do tego kraju spoza Unii Europejskiej będą musieli przejść test przed wejściem na pokład samolotu, a także stosować izolację przez tydzień po przylocie.

Autor:mb

Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości