Turecki Potok podzieli Europę? Rosja wzywa do poparcia i obiecuje Unii "stabilność energetyczną"

Ze świata

gazprom.comZdaniem szefa dyplomacji Rosji gazociąg ten przyniesie UE "stabilność energetyczną"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wezwał w piątek Unię Europejską, by poparła pomysł budowy gazociągu Turecki Potok przez Morze Czarne, który miałby dostarczać rosyjski gaz do Europy Południowej i Środkowej.

Zdaniem szefa dyplomacji Rosji gazociąg ten przyniesie Unii "stabilność energetyczną". Jeśli UE chce bezpieczeństwa energetycznego, to "Bruksela musi przyczynić się do realizacji tej idei" - powiedział Ławrow w Belgradzie.

"Mamy takie same prawa"

Ławrow podkreślił, że Rosja odczuwa zainteresowanie tym projektem ze strony Grecji, Macedonii, Serbii, Węgier "i innych krajów regionu". Szef MSZ Serbii Ivica Daczić powiedział po rozmowach z rosyjskim ministrem, że Belgrad jest zainteresowany projektem gazociągu.

- Możemy w obecnym momencie wyrazić gotowość do udziału w tym projekcie, bo potrzebujemy niezawodnego zaopatrzenia w gaz - powiedział Daczić, cytowany przez rosyjską agencję TASS. - Irytuje nas ta sytuacja, że jeśli chodzi o Nord Stream, to robić można wszystko, a jednocześnie, kiedy mowa o projekcie na południe, to nie można zrobić nic, choć to ten sam gaz z Rosji. Mamy takie same prawa, jak mieszkańcy północnej części Europy - mówił szef MSZ Serbii.

Cztery nitki

Turecki Potok (Turkish Stream) ma zastąpić magistralę South Stream, od budowy której rosyjski koncern Gazprom odstąpił po zablokowaniu projektu przez Komisję Europejską. W grudniu 2014 roku Gazprom ogłosił, że zamiast South Streamu do Bułgarii zostanie ułożona przez Morze Czarne do Turcji, a następnie do jej granicy z Grecją magistrala o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld m sześc. rocznie. Docelowo Turkish Stream ma składać się z czterech nitek o przepustowości po 15,75 mld metrów rocznie. 47 mld m sześc. surowca Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji. Gazprom zapowiedział, że pierwsza nitka magistrali zostanie oddana do użytku w grudniu 2016 roku. Gaz z tej nitki będzie w całości przeznaczony na rynek Turcji. Punkt odbioru surowca dla ewentualnych kontrahentów z krajów UE, tzw. hub, ma powstać na granicy turecko-greckiej koło miejscowości Epsila.

Autor: mb/mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com