Rosja zapowiedziała we wtorek wprowadzenie zakazu eksportu benzyny. Ograniczenie, które ma obowiązywać pół roku, wejdzie w życie w najbliższy piątek, 1 marca.
Tymczasowy zakaz eksportu benzyny, o którym jako pierwszy napisał portal RBC, został potwierdzony przez rzeczniczkę rosyjskiego wicepremiera i jednocześnie ministra energetyki Aleksandra Nowaka.
Rosja wprowadzi zakaz eksportu benzyny
Zakaz nie obejmie członków Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (Armenia, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan), Mongolii, Uzbekistanu i dwóch wspieranych przez Rosję separatystycznych regionów Gruzji - Osetii Południowej i Abchazji.
Według RBC, tymczasowy zakaz eksportu benzyny zaproponował wicepremier i minister energetyki Aleksander Nowak. W minioną środę miał skierować w tej sprawie pismo do premiera Michaiła Miszustina. Nowak zwrócił uwagę, że wkrótce na krajowym rynku wzrośnie zapotrzebowanie na paliwa, co jest związane ze startem wiosennych prac polowych. Ponadto zaplanowano przerwy w rafineriach.
"Aby wyrównać gwałtowny popyt na produkty naftowe, konieczne jest podjęcie działań, które pomogą ustabilizować ceny na krajowym rynku" - podkreślił rosyjski wicepremier.
Rosja nałożyła podobny zakaz - obejmujący eksport benzyny i oleju napędowego - między wrześniem a listopadem 2023 roku. Celem ograniczenia była walka z wysokimi cenami na krajowym rynku i pojawiające się niedobory surowca. Z zakazu były zwolnione jedynie cztery kraje byłego Związku Radzieckiego - Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan - przypomniała agencja Reutera.
W 2022 roku Rada Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji, w którym zakazała m.in. zakupu, importu i transferu ropy naftowej transportowanej drogą morską i niektórych produktów ropopochodnych z Rosji do UE. Embargo zaczęło obowiązywać od 5 grudnia. Unijne sankcje nie dotyczą transportu rurociągami lądowymi. Od 5 lutego 2023 roku obowiązuje unijne embargo na import rosyjskich paliw gotowych.
Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock