TVN24 Biznes | Ze świata

USA nakłada kolejne sankcje. Na liście bank, oligarcha i 40 kolejnych osób

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters, CNBC
Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec Rosji
Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec RosjiTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec Rosji

Według strony internetowej Departamentu Skarbu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjski bank komercyjny - Transkapitalbank, oligarchę - Konstantina Małofiejewa oraz kilkadziesiąt innych osób - podał Reuters. Dodał, że sankcjami objęto również firmę zajmującą się wydobywaniem kryptowalut - Bitriver.

- Departament Skarbu może i będzie celować w tych, którzy unikają, próbują uniknąć lub pomagają uniknąć sankcji USA przeciwko Rosji, ponieważ pomagają wspierać brutalną wojnę Putina - stwierdził cytowany w komunikacie prasowym podsekretarz stanu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Brian Nelson.

- Stany Zjednoczone będą pracować nad tym, aby sankcje, które nałożyliśmy w ścisłej współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami, obniżyły zdolność Kremla do finansowania inwazji - dodał.

USA nakłada kolejne sankcje

Jak podał portal stacji CNBC, rosyjski prywatny bank Transkapitalbank zaoferował Moskwie pomoc w unikaniu wykrycia i obejścia sankcji za pośrednictwem zastrzeżonego internetowego systemu bankowego znanego jako TKB Business.

System ten, jak przekazali urzędnicy skarbu, jest alternatywnym kanałem dla SWIFT i pozwala na przetwarzanie płatności w dolarach amerykańskich dla klientów objętych sankcjami - podał CNBC.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Kanada i Wielka Brytania odcięły kilka rosyjskich banków od sieci finansowej SWIFT, co jest jednym z najpotężniejszych dotychczasowych posunięć Waszyngtonu w celu odizolowania rosyjskiego od globalnego rynku i sparaliżowania jego gospodarki - stwierdził portal stacji CNBC.

W ramach nowego pakietu znalazła się też pierwsza w historii próba objęcia sankcjami przez administrację Bidena rosyjskiego przemysłu wydobywającego kryptowaluty - podał CNBC. Nałożono je na spółkę holdingową firmy Bitcoin Miner BitRiver i 10 jej spółek zależnych z siedzibą w Rosji.

Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach

Waszyngton objął również sankcjami globalną sieć ponad 40 osób i podmiotów kierowaną przez wskazanego przez USA rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa, w tym organizacje, których "główną misją jest ułatwianie rosyjskim podmiotom unikania sankcji".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, CNBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości