TVN24 Biznes | Ze świata

Tyle wynosi majątek najbogatszych rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki namawia Szwajcarię do zamrożenia majątków rosyjskich oligarchów
Premier Morawiecki namawia Szwajcarię do zamrożenia majątków rosyjskich oligarchówTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier Morawiecki namawia Szwajcarię do zamrożenia majątków rosyjskich oligarchów

Zachodnie sankcje wobec Rosji obejmują również tamtejszych oligarchów powiązanych z Władimirem Putinem. Polski Instytut Ekonomiczny policzył, że majątek 28 najbogatszych oligarchów, objętych unijnymi i amerykańskimi sankcjami, wynosi 146,4 miliarda dolarów.

Polski Instytut Ekonomiczny wskazał, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę sankcjami Zachodu zostali objęci m.in. miliarderzy powiązani z reżimem prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje UE dotyczą 862 osób, a USA - 446.

Sankcje wobec rosyjskich oligarchów

Jak przypomniano, w ramach sankcji nałożonych na Rosję Unia Europejska wprowadziła zakaz prowadzenia rosyjskich depozytów powyżej 100 tys. euro w bankach UE, rachunków prowadzonych przez centralne depozyty papierów wartościowych UE oraz zakaz sprzedaży papierów wartościowych denominowanych w euro klientom rosyjskim.

"Rosyjscy dyplomaci, urzędnicy i biznesmeni nie mogą już korzystać z przepisów o ułatwieniach wizowych, które umożliwiają uprzywilejowany dostęp do UE" - dodano. UE i USA przyjęły sankcje mające na celu zamrożenie zarówno aktywów prezydenta Władimira Putina i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, "jak i majętnych osób powiązanych z rosyjskim reżimem".

Analityk w PIE Krzysztof Kutwa wskazał, że Unia Europejska opublikowała listy sankcyjne obejmujące 608 nazwisk powiązanych z reżimem Putina. Przedłużono także sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie. Oznacza to, że unijne sankcje obejmują łącznie 862 osoby.

"Wśród osób, na które sankcje nałożono w 2022 r. znajduje się 16 rosyjskich miliarderów, których majątek wart jest ponad 100 mld dol." - wskazał Kutwa. Dodał, że Stany Zjednoczone objęły sankcjami 446 osób - majątek 15 z nich wart jest ponad 90 mld dolarów. "Ponieważ niektóre nazwiska powtarzają się na obu listach, na podstawie ogólnodostępnych danych można oszacować wartość majątku 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów na kwotę 146,4 mld dolarów" - stwierdził analityk Instytutu.

PIE zwrócił uwagę, że unijnymi sankcjami zostali objęci m.in. Andrej Melniczenko – założyciel spółki chemicznej EuroChem Group oraz spółki węglowej SUEK, a także większościowy właściciel Morskiego Portu Handlowego Murmańsk, Michaił Fridman – założyciel jednego z największych prywatnych banków Rosji Alfa-Bank oraz Aliszer Usmanow, współwłaściciel firmy Metalloinvest, który prowadzi interesy m.in. w branży metali szlachetnych, żelaza, stali, gazu ziemnego. Łączny majątek tylko tych trzech osób to około 44 mld dolarów.

Majątek rosyjskich oligarchów objęty sankcjami UE i USAPIE

Z kolei na amerykańskiej liście sankcyjnej znalazł m.in. Giennadij Timczenko – założyciel i właściciel prywatnej grupy inwestycyjnej Volga Group, która specjalizuje się w inwestycjach w aktywa energetyczne, transportowe i infrastrukturalne; Sulejman Kerimow – związany z wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej Dagestanem; Wiktor Wekselberg – magnat przemysłu aluminium i tytanu, prezes zarządu spółki akcyjnej TNK-BP oraz prezes przedsiębiorstwa Renowa oraz Andrej Skoch – współwłaściciel huty Lebedinsky Mining. "Łączny majątek tych 4 miliarderów to ok. 50 mld dol." - wskazał PIE.

Lista osób objętych sankcjami Stanów Zjednoczonych powstała w oparciu o dane Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych zgromadzonych w aplikacji Sanctions List Search. Dane o wartości majątku pozyskano z listy miliarderów opracowywanej przez magazyn "Forbes". Lista osób objętych sankcjami Unii Europejskiej powstała w oparciu m.in. o unijne rozporządzenia wykonawcze.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości