TVN24 Biznes | Ze świata

Oligarcha Oleg Deripaska: Rosję czeka bardzo trudny kryzys gospodarczy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Rosja odczuwa sankcje. Relacja Andrzeja Zauchy (materiał z 2.03.2022)
Rosja odczuwa sankcje. Relacja Andrzeja Zauchy (materiał z 2.03.2022)TVN24
wideo 2/4
TVN24Rosja odczuwa sankcje. Relacja Andrzeja Zauchy

Powiązany z Kremlem oligarcha Oleg Deripaska stwierdził, że Rosję czeka bardzo trudny kryzys gospodarczy. Cytowany przez agencję Interfax rosyjski biznesmen dodał, że z powodu "wydarzeń na Ukrainie" kryzys potrwa co najmniej trzy lata.

- Kiedy wam mówią: opuszczą żelazną kurtynę czy nie? Ona już została opuszczona. Kryzys czeka kraj co najmniej przez trzy lata, bardzo trudny. Pomnóżcie kryzys 1998 roku razy trzy - powiedział Deripaska, występując podczas Forum Ekonomicznego w Krasnojarsku.

Oligarcha Oleg Deripaska o kryzysie w Rosji

- Tę kurtynę trzeba będzie znowu podnieść. Pierwszy krok – to pokój - dodał rosyjski oligarcha. Wypowiedział się również przeciwko "presji finansowej dla ludności".

Wyjaśnił, że efekt zachodnich sankcji dla rosyjskich banków państwowych stanie się widoczny w ciągu trzech tygodni.

Deripaska, w obliczu zachodnich sankcji, zaapelował 28 lutego o "zakończenie kapitalizmu państwowego" w Rosji. Agencja AFP oceniła, że jest to rzadki przypadek, kiedy "całkowicie opanowana przez Kreml elita ekonomiczna Rosji zwraca się przeciw rosyjskiej władzy".

Czytaj także: Mordaszow objęty sankcjami. Zamrożono udziały w gigancie podróżniczym >>>

Ucieczka jachtów na Malediwy

Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi - podała agencja Ukrinform.

Jeden z nich to jacht Clio, należący do oligarchy Olega Deripaski, założyciela giganta aluminiowego Rusal. Jednostka zakotwiczyła w środę w pobliżu stolicy Malediwów - Male.

Czytaj także: Jacht rosyjskiego miliardera skonfiskowany w Hamburgu >>>

Deripaska to magnat przemysłowy, mający bliskie związki z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W 2018 roku został objęty sankcjami USA. Amerykański resort finansów, który nałożył restrykcje, podał wówczas w komunikacie, że wobec oligarchy toczy się śledztwo dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy i jest on oskarżany o wymuszenia i działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości