TVN24 Biznes | Ze świata

Halliburton i Schlumberger zawieszają działalność w Rosji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Amerykańskie firmy zajmujące się obsługą pól naftowych Halliburton i Schlumberger poinformowały, że zawieszają lub wstrzymują działalność w Rosji w odpowiedzi na sankcje Stanów Zjednoczonych związane z rosyjską inwazją na Ukrainę - podał Reuters.

Jak dodała agencja, decyzje te nastąpiły po tym, jak zawiesiło działalność w Rosji wiele firm energetycznych, handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych oraz po serii sankcji Unii Europejskiej i USA w zakresie dostarczania technologii naftowej do Rosji lub importu jej produktów energetycznych.

Halliburton i Schlumberger wstrzymują działalność w Rosji

Halliburton podał, że natychmiast zawiesza przyszłą działalność i przerwie działalność w Rosji po zakończeniu dostaw części i produktów.

Schlumberger zaprzestał wdrażania nowych inwestycji i technologii, ale kontynuuje dotychczasową działalność zgodnie z międzynarodowymi przepisami i sankcjami - podała firma w oświadczeniu.

- Wzywamy do zaprzestania konfliktu i przywrócenia bezpieczeństwa w regionie - powiedział cytowany przez Agencję Reutera dyrektor generalny Schlumberger Olivier Le Peuch.

Dostawca usług dla pól naftowych Baker Hughes odmówił komentarza na temat swojej działalności w Rosji - podał Reuters.

Firmy energetyczne BP PLC, Shell, Equinor ASA i Exxon Mobil zawiesiły działalność lub ogłosiły plany wyjścia z Rosji.

Rosja, która swoją inwazję na Ukrainę nazywa "specjalną operacją wojskową", jest jednym z największych światowych producentów ropy i gazu i eksportuje od 7 do 8 milionów baryłek ropy i produktów naftowych dziennie. Jej działalność energetyczna opiera się w dużej mierze na krajowych dostawcach usług - podał Reuters.

Firmy działające w Rosji

W opublikowanym w piątek wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że wszystkie zachodnie firmy powinny opuścić rosyjski rynek i "nie przykrywać tanim PR swojego pragnienia zysku". Wśród tych firm ukraiński prezydent wymienił Auchan i szwajcarskie Nestle.

Również minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w poniedziałek wezwał międzynarodowe firmy - które do tej pory nie podjęły takiej decyzji - do zamknięcia swojej działalności w Rosji. Wśród nich wymienił właśnie Auchan. Stwierdził także, że należy zbojkotować te firmy, które zdecydują się pozostać w Rosji.

Listę firm, które nie zdecydowały się wyjść lub ograniczyć działalności w Rosji, codziennie aktualizuje zespół Uniwersytetu Yale pod kierownictwem Jeffreya Sonnenfelda. 20 marca na liście znajdowało się 30 przedsiębiorstw - oprócz Auchan były to m.in. AstraZeneca, Asus, Bose, Credit Suisse, Decathlon, Emirates Airlines, Koch Industries, Leroy Merlin, Oriflame Cosmetics, Raiffeisen, Renault czy Subway.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości