TVN24 Biznes | Ze świata

Telefony z Chin zalewają Rosję. Gwałtowny wzrost

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters

W Rosji w okresie od kwietnia do czerwca 2022 roku smartfony z Chin odpowiadały za dwie trzecie całej sprzedaży. To dowód na to, jak inwazja Moskwy na Ukrainę wpływa na konsumentów z tego kraju - napisała Agencja Reutera. Spadła też średnia cena telefonu w tym okresie.

Kilku głównych producentów smartfonów, w tym Apple i Samsung, wstrzymało sprzedaż nowych produktów w Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę, która trwa od 24 lutego. Sprzedawcy muszą ratować się zapasami. Sankcje finansowe i zakazy dotyczące lotów uderzyły w łańcuchy dostaw, zmuszając rosyjskich detalistów i konsumentów do zwrócenia się w stronę Chin w celu wypełnienia luki.

Smartfony z Chin w Rosji

"Łączny udział chińskich marek na rynku smarfonów w Rosji stale rośnie - od 50 procent w pierwszym kwartale, przez 60 procent w kwietniu, do ponad 70 procent w czerwcu" - poinformowała w środę czołowa rosyjska sieć sklepów ze sprzętem elektronicznym M.Video-Eldorado.

W drugim kwartale 2022 roku udział chińskich smarfonów w całej sprzedaży wyniósł ponad 65 procent, w porównaniu z 50 procentami w analogicznym okresie rok wcześniej. MTS, czyli największy operator telefonii komórkowej w Rosji, odnotował skokowy wzrost sprzedaży telefonów z Chin w maju.

Sieć M.Video-Eldorado podała, że średnia cena, za którą kupiono smartfona, w okresie trzech miesięcy spadła o 4 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem, ponieważ rosyjscy konsumenci wybierają tańsze towary w obliczu spadku zarobków i spowolnienia gospodarczego.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kuszeni rosyjską propagandą, narażeni na kryzys. Nie stoją murem za Ukrainą
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości