Gigantyczne koszty. Rosja słono płaci za interwencję w Syrii

TVN24 Biznes

mil.ruRosyjskie naloty w Syrii kosztują Moskwę nawet 4 miliony dolarów dziennie

Rosyjskie naloty w Syrii kosztują Moskwę nawet 4 miliony dolarów dziennie - informuje "The Moscow Times", powołując się na dane think tanku zajmującego się obronnością.

Dane IHS Jane pokazują, że począwszy od 30 września, kiedy Rosja rozpoczęła naloty bombowe, całość operacji kosztowała już kraj od 80 do 115 milionów dolarów.

W porównaniu do budżetu obronnego Kremla, który tylko na ten rok wynosi 50 miliardów dolarów kwota nie jest znacząca, ale trzeba pamiętać, że nakłady finansowe stale rosną.

Duża grupa

Analitycy ostrzegają, że konflikt w Syrii może ciągnąć się latami, a rosyjskie zaangażowanie może rosnąć.

Według danych rosyjskiego ministerstwa obrony ich lotnictwo wykonuje około 40 lotów dziennie. W bazie lotniczej na terytorium kontrolowanym przez syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada zgromadzonych jest 36 rosyjskich samolotów bojowych i 20 helikopterów.

Dokładne dane są niedostępne, ale według doniesień mediów, konserwacją i ochroną lotnictwa zajmuje się na miejscu od 1,5-2 tysięcy żołnierzy, przetransportowanych do Syrii samolotami oraz drogą morską.

Ich działanie wzmacniają dodatkowo okręty wojenne, stacjonujące we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Codzienne wydatki

Według danych IHS każda godzina lotu samolotu bojowego kosztuje 12 tys. dolarów, a śmigłowca 3 tys. dolarów. Tempo interwencji jest niezwykle intensywne, bowiem samoloty w powietrzu spędzają średnio 90 minut dziennie. Śmigłowce nieco mniej, bo godzinę dziennie.

Na ten cel Moskwa wydaje dziennie około 710 tys. dolarów. Przy czym w grę wchodzi jeszcze amunicja, która dziennie kosztuje budżet 750 tys. dolarów.

Moskwa wydaje około 750 tys. dol. każdego dnia na amunicjemil.ru

To jednak nie koniec. Wydatki na personel wojskowy mają kosztować około 440 tys. dziennie. Utrzymanie statków na Morzu Śródziemnym to kolejne koszty, których wartość szacuje się na 200 tys. dolarów.

Ponadto, do wyliczeń należy dodać wydatki na logistykę, komunikację, inżynierię. Ich łączny dzienny koszt wynosi 250 tys. dol.

Oznacza, to że minimalny koszt utrzymania operacji, to 2,4 mln dolarów dziennie. Jak wskazuje jednak Ben Moorens, analityk IHS, rzeczywisty koszt może być blisko dwukrotnie wyższy.

Rosyjska baza koło Latakii:

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru