Rosja atakuje w Syrii, ceny ropy idą w górę. "To strategiczny cel Moskwy"


Pośród celów, jakie Rosja chce osiągnąć interweniując w Syrii, może też być podbicie cen ropy poprzez utrzymanie napięć w regionie - uważają niektórzy eksperci. Zdaniem znawcy rynku Andrzeja Szczęśniaka bliskość pól naftowych będzie raczej studzić ten konflikt.

Według analityków Commerzbanku, cytowanych przez Reutera i Bloomberga, "wzrost cen ropy, który zaczął się w miniony piątek, jest pochodną rosyjskich operacji wojskowych w Syrii".

"O ile bowiem sama Syria nie jest bardzo znaczącym producentem ropy, rynki niepokoi możliwość rozlania się konfliktu na kraje ościenne, a zwłaszcza na Irak i Arabię Saudyjską" - wyjaśnia Commerzbank. Ceny ropy podskoczyły również dlatego, że Rosja oznajmiła, iż gotowa jest podjąć rozmowy o sytuacji na rynku ropy z innymi jej producentami.

Rosyjska gra

Nieznaczne odbicie cen surowca skłoniło natychmiast wielu obserwatorów do konstatacji, że - prócz wielu innych celów - interwencja w Syrii jest elementem strategicznej gry Rosji obliczonej na podbicie cen surowca. Takiego zdania jest specjalizujący się w rynku ropy szef działu biznesowego dziennika "Telegraph" Andrew Critchlow, który prognozuje, że decyzja Moskwy o interwencji w Syrii spowoduje wzrost cen. Zdaniem Critchlowa Władimir Putin jest w pełni świadomy tego, że wielka nadpodaż ropy w latach 80. rzuciła Rosję na kolana, toteż stara się doprowadzić do tego, by sytuacja na Bliskim Wschodzie podbiła ceny ropy. - Obecne załamanie cen surowca, do którego doprowadziła Ameryka wraz ze swymi sojusznikami w regionie - Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Katarem i Kuwejtem - sprawia, że kurczy się rosyjska gospodarka - podkreśla Critchlow. Dlatego też tym razem "interwencja (Władimira) Putina w Syrii jest próbą odwrócenia konsekwencji prowadzonej pod egidą Ameryki strategii obliczonej na zbankrutowanie Moskwy" - wyjaśnia ekspert "Telegraph". Szczęśniak, ekspert rynku, mówi jednak w rozmowie z PAP, że nie ma "twardych dowodów" na to, że USA i ich regionalni sojusznicy prowadzą kampanię na rzecz obniżenia notowań surowca, aby zaszkodzić rosyjskiej gospodarce, a obawy przed nagłą presją na ceny ropy w związku z konfliktem są przesadzone. Critchlow uważa jednak, że ceny ropy pójdą w górę, ponieważ obecność militarna Rosji "eskaluje napięcia w regionie, który dostarcza około jednej piątej światowych dostaw ropy (...) i gdzie napięcia te i tak już bliskie są temperatury wrzenia". - Wprawdzie związane z tym ryzyko polityczne nie przełożyło się jeszcze znacząco na ceny surowca, jednak zmieni się to zapewne, jeśli Rosja zdoła umocować się w regionie - prognozuje autor.

Przemyślana strategia

Dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego podziela opinię, że działania Rosji w tym roponośnym regionie obliczone są między innymi na podbijanie cen ropy. - To zawsze był strategiczny cel Rosji, choć czasem Moskwie brakowało środków na jego realizację. Podtrzymywanie stanu niestabilności, wspieranie jednych przeciw drugim (graczom) na Bliskim Wschodzie to metody działania Moskwy - mówi PAP Fyderek i podkreśla, że rynek ropy zareaguje na te posunięcia z tym większym niepokojem, że w konflikt zaangażowani są - pośrednio i bezpośrednio - trzy wielcy producenci ropy: Rosja, Iran i Arabia Saudyjska. Według Fyderka nie należy się jednak obawiać bardzo radykalnego zachwiania rynkiem, ponieważ tym razem działania wojenne nie toczą się w pobliżu pól naftowych, jak to było np. podczas wojny iracko-irańskiej; a sama Syria nie tylko nie jest ważnym eksporterem, ale wręcz przed wybuchem konfliktu wycofała się właściwie z eksportu surowca. Istotne są też alianse Rosji w regionie; w sprawie interwencji w Syrii porozumiała się ona z Irakiem i Iranem. Teheran, mając oparcie w Moskwie i mocniejszą pozycję dzięki porozumienia z Zachodem ws. swego programu nuklearnego, może, domagając się zmniejszenia wydobycia, wywrzeć większą presję na OPEC, a zwłaszcza Arabię Saudyjską podczas najbliższego spotkania państw kartelu w grudniu. Portal informacyjny branży naftowej Oil.Price.com ocenia, że wojskowa operacja Rosji w Syrii, jak i zawarcie umowy z Irakiem i Iranem, dotyczącej wymiany danych wywiadowczych, to ewidentnie "element strategii mającej na celu zwalczanie niekorzystnych presji na rosyjski sektor energetyczny". Wielu politologów obawia się, że konflikt syryjski, który już teraz ma - jak pisze "Financial Times" - "wymiar lokalny, regionalny i międzynarodowy", może się w jeszcze większym stopniu rozlać na kraje ościenne, a to już może spowodować poważny niepokój na rynkach surowcowych.

Tylko spokojnie

Szczęśniak uspokaja, że do radykalnych wzrostów cen i paniki na rynku jest jeszcze daleko, bo konflikt syryjski, a nawet starcia w Iraku toczą się daleko od pól naftowych. Mówi też w rozmowie z PAP, że odległość działań wojennych od złóż jest raczej gwarancją, że notowania ropy nie zostaną podbite, a cena surowca "na dłuższy czas osiągnęła punkt równowagi na poziomie nieco poniżej 50 dol. za baryłkę". Co więcej, ryzyko, że działania wojenne wpłyną w jakiś sposób na eksport surowca, będzie raczej "czynnikiem chłodzącym atmosferę konfliktu", a bardziej niepokojący dla rynków ropy jest raczej konflikt w Jemenie, który rozgrywa się bliżej ważnych pól naftowych. Z pewnością jednak ceny ropy mają zasadniczy wpływ na gospodarkę Rosji, której szkodzą niskie ceny surowca; wynikają one nie tylko z kryzysu nadpodaży ropy, ale też z polityki OPEC, a głównie najważniejszego członka kartelu czyli Arabii Saudyjskiej, polegającej na utrzymaniu bardzo wysokiego limitu wydobycia i niskiej ceny surowca w ramach walki o utrzymanie udziału w rynku. Jeden z najsłynniejszych ekspertów rynku ropy Daniel Yergin pisze w swej nagrodzonej Pulitzerem książce "The Prize: The Epic Quest for Oil, Money, and Power" (Zdobycz: Epicka walka o ropę, pieniądze i władzę), że na gwałtowne zawirowania cen ropy w różnych okresach wpływały różne niepokoje na Bliskim Wschodzie, również obawy przed tym, że konflikt między sunnitami i szyitami, Arabami i Persami zdestabilizuje całą Zatokę Perską. Tym razem politolodzy również obawiają się, że zaangażowanie Rosji i szyickich partnerów, czyli Iranu i libańskiego Hezbollahu w Syrii, gdzie zapleczem reżimu są wywodzący się z szyitów alawici, stanowi poważne ryzyko dla całego regionu. Ta broniąca szyitów minikoalicja ma przeciw sobie państwa Zatoki Perskiej, wspierające sunnickich przeciwników Damaszku. Gra Putina może być oparta na nadziejach, że powtórzy się scenariusz, w którym wzrost cen ropy okazał się zbawienny dla Rosji. "W 1998 roku Rosja była bliska bankructwa. Dekadę później miała już 800 mld dol. rezerw walutowych i oszczędności w państwowych funduszach majątkowych" - pisze Yergin. Wywindowanie cen ropy sprawiło, że "z krajów importujących ropę do jej producentów płynęły biliony dolarów - był to jeden z największych transferów dochodów w historii świata" - podkreśla autor "The Prize".

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

41 procent pracodawców zamierza zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania. Tak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, o którym pisze portal stacji CNN.

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Źródło:
CNN

Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. I od początku świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów. W urzędach są kolejki, a w obiegu informacja, że wniosek warto złożyć jak najszybciej. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - przypomniała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS.

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Ryanair złożył pozew przeciwko pasażerowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto - przekazała w środę linia lotnicza. Opóźniło to podróż o całą noc. Linia domaga się od niego 15 tysięcy euro odszkodowania. Ponadto przekazała też, że planuje podobne pozwy również w innych krajach.

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Źródło:
PAP

Rolls-Royce, brytyjski producent luksusowych samochodów, planuje zainwestować 300 milionów funtów (376 milionów dolarów) w rozbudowę swojej fabryki w Goodwood - donosi w środę Reuters. Chce rozwinąć w niej produkcję samochodów na zamówienie. W ofercie od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej.

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Źródło:
Reuters

Polska znalazła się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform online typu Airbnb czy Booking - wynika z danych opublikowanych w środę przez Eurostat. Kraków był najchętniej odwiedzanym polskim miastem w 2023 roku.

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Źródło:
PAP

"Szacowana kwota zablokowanych środków nie pokrywa całości zgłoszonych dotychczas przez pokrzywdzonych roszczeń" - poinformowała w środę prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl. Nie podała jednak kwot. Ponadto, jak podaje prokuratura, na obecnym etapie "nie ma podstaw prawnych do pozytywnego rozstrzygania wniosków poszkodowanych o wypłatę pieniędzy".

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioskodawcom przyznano dotychczas 1,4 miliona ulg w ramach wakacji składkowych. Łącznie ponad 1,6 miliona przedsiębiorców złożyło wnioski w tej sprawie. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 miliarda złotych - poinformował w środę ZUS.

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

Źródło:
PAP

Blisko 40 tysięcy 18-letnich Europejczyków otrzyma bezpłatne bilety na podróżne po starym kontynencie - przekazała w środę Komisja Europejska. Do tej pory z darmowych wyjazdów skorzystało jak prawie 3 tysiące młodych Polaków.

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Źródło:
PAP

Obecnie planowane jest oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) do eksploatacji na koniec 2032 r. - poinformował w trakcie obrad sejmowej komisji członek zarządu CPK Dariusz Kuś.

Najnowszy termin startu CPK

Najnowszy termin startu CPK

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Komisja Europejska ma zapłacić 400 euro odszkodowania obywatelowi Niemiec za to, że w 2022 roku na swojej stronie udostępniła opcję "Zaloguj się przez Facebook" - orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej. W ten sposób dane osobowe trafiły do przedsiębiorstwa z USA, które nie gwarantowały wtedy ich należytej ochrony.

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 2024 roku w Polsce 3,0 procent wobec 3,1 procent w październiku - poinformował Eurostat. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej (UE).

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w lipcu 2024 roku wyniosła 6641 złotych i była niższa o 19 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

W 2025 roku to Singapur jest liderem w rankingu najsilniejszych paszportów świata. Posiadacze singapurskiego dokumentu mogą wjeżdżać bez wizy do aż 195 państw świata. Paszport polski spadł o jedno miejsce w zestawieniu, ale nadal jest w czołówce.

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Polska waluta lekko osłabła w środę rano względem euro oraz dolara. Niektórzy analitycy widzą ryzyko dalszej przeceny po inauguracji Donalda Trumpa. 

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Źródło:
PAP

Rząd Litwy zdecydował się na wzmocnienie ochrony obiektów polsko-litewskiego mostu energetycznego LitPol Link w Olicie. Premier Gintautas Paluckas oświadczył, że są próby zakłócania procesu odłączania się od rosyjskiej sieci energetycznej i połączenia z kontynentalną siecią europejską.

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię produktu leczniczego o nazwie Liść senesu. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. W badanej próbce tych ziół do zaparzania znaleziono fragmenty tworzyw sztucznych.

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć sklepów Auchan poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży ananasa kandyzowanego oraz miodu lipowego. Obydwa produkty nie spełniają norm, chociaż z zupełnie innych powodów.

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Źródło:
tvn24.pl

Wrocław, Poznań, Łódź - to najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Z raportu firmy TomTom wynika, że przejechanie 10 kilometrów w godzinach szczytu w stolicy Dolnego Śląska trwa prawie pół godziny, a mieszkańcy tracą stojąc w korkach 107 godzin rocznie.

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Źródło:
tvn24.pl

Liczba dostępnych nowych mieszkań znacznie się zwiększyła w 2024 roku - podał Otodom. W raporcie wskazano także, że na koniec ubiegłego roku w największych miastach sprzedaż zmniejszyła się o 26 procent rok do roku.

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Źródło:
PAP

Orlen obierze nowy kurs: racjonalnej transformacji i przyspieszenia biznesowego - zapowiedział na łamach "Rzeczpospolitej" prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Dodał, że 2025 rok firma rozpoczyna wypływając na ocean nowych wyzwań.

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 7 stycznia 2025 roku.

Wyniki losowania Lotto

Wyniki losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości niemal 677 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 7 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Osoby łamiące sądowy zakaz (jazdy - red.) będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Podkreślił, że tragiczny wypadek sprzed kilku dni, spowodowany przez kierowcę mającego zakaz prowadzenia pojazdów, to kolejny dowód, że zmiany przepisów o ruchu drogowym są niezbędne.

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku zwiększa się liczba usług dentystycznych dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Chodzi między innymi o pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie czy też procedury w przypadku zwichniętych zębów.

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Ponad 51 tysięcy gospodarstw domowych w Naddniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii - jest pozbawionych gazu, a w 1,5 tysiąca wieżowców nie ma ogrzewania - podały władze w Kiszyniowie. Premier Dorin Recean uważa, że Moskwa chce w ten sposób wpłynąć na wyniki wyborów parlamentarnych w Mołdawii. - Chcą rządu prorosyjskiego - powiedział.

Część Mołdawii bez gazu. "Chcą rządu prorosyjskiego"

Część Mołdawii bez gazu. "Chcą rządu prorosyjskiego"

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uznaje prawa do emerytur górniczych części pracowników spółek górniczych - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji prezes ZE PAK Piotr Woźny. Przedstawiciele ZUS i resortu pracy wskazali, że problemem jest definicja "pracy górniczej".

ZUS nie uznaje prawa do emerytur górniczych części pracowników. Problemem definicja

ZUS nie uznaje prawa do emerytur górniczych części pracowników. Problemem definicja

Źródło:
PAP

Instytucje finansowe nie będą mogły brać pod uwagę przeterminowanych długów Amerykanów powstających w związku z leczeniem. Z informacji kredytowej 15 milionów osób znikną zapisy o długach medycznych, sięgających 49 miliardów dolarów. Banki sprzeciwiały się tej regulacji.

Znikną informacje o długach 15 milionów osób

Znikną informacje o długach 15 milionów osób

Źródło:
PAP

Joe Biden zakazał nowych odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego na części Atlantyku oraz Pacyfiku, przede wszystkim wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża USA. Donald Trump już zapowiedział, że cofnie ten zakaz, co jednak według mediów może okazać się bardzo trudne.  

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

W ramach wielu zmian, które mają wpłynąć na moderowanie postów, filmów i innych treści online, Meta dostosuje zasady przeglądu treści na Facebooku i Instagramie. Firma ma pozbyć się weryfikatorów i wprowadzić "notatki społecznościowe" użytkowników - przekazał szef Mety Mark Zuckerberg, na którego powołał się portal stacji CNN. - Oznacza to, że będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy, ale zmniejszymy również liczbę postów i kont osób przypadkowo usuniętych - przyznał Zuckerberg.

Meta rezygnuje z weryfikatorów. "Będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy"

Meta rezygnuje z weryfikatorów. "Będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy"

Źródło:
CNN, Deadline.com

Wysoki rangą węgierski urzędnik Antal Rogan został objęty sankcjami w związku z podejrzeniem o udział w korupcji na Węgrzech - donosi we wtorek Reuters, powołując się na Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że Rogan jest "symbolem szerszego klimatu bezkarności na Węgrzech, gdzie kluczowe elementy państwa zostały przejęte przez oligarchów i niedemokratycznych aktorów".

Bliski współpracownik Orbana z amerykańskimi sankcjami

Bliski współpracownik Orbana z amerykańskimi sankcjami

Źródło:
Reuters, PAP