Ile Rosję kosztuje inwazja na Ukrainę? Najnowsze szacunki

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na RosjęTVN24
wideo 2/5
TVN24Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję

Około 900 milionów dolarów dziennie - tyle Rosja wydaje na działania wojenne na Ukrainie - podaje amerykański tygodnik "Newsweek". Co ważne, w szacunkach nie są uwzględnione straty, które rosyjska gospodarka ponosi w wyniku sankcji.

Takie szacunki przedstawił "Newsweekowi" redaktor naczelny portalu zajmującego się sprawami wojskowymi SOFREP Sean Spoonts.

900 mln dolarów dziennie

W kwocie około 900 mln dolarów mieści się wynagrodzenie żołnierzy walczących na Ukrainie, koszt amunicji i naprawy uszkodzonego sprzętu wojskowego. Uwzględniono też cenę wystrzeliwanych pocisków manewrujących i innych rodzajów broni, które mogą kosztować około 1,5 mln dolarów za sztukę - podkreślił Spoonts.

Szacunki nie uwzględniają natomiast strat, jakie rosyjska gospodarka ponosi w wyniku nałożonych na Moskwę sankcji międzynarodowych. Według Białego Domu sankcje te mogą zostać utrzymane nawet jeśli Rosja wycofa swoje wojska z Ukrainy - zaznacza "Newsweek".

Gazeta podkreśla, że choć początkowo wielu spodziewało się szybkiego zwycięstwa Rosji, nie odniosła ona dotąd większych sukcesów militarnych. Nie udało jej się zdobyć Kijowa, a również w innych częściach Ukrainy rosyjskie wojsko napotkało silny opór Ukraińców.

Te porażki są bardzo kosztowne dla Rosji, zarówno pod względem finansowym, jak i strat w ludziach - pisze "Newsweek". W marcu, dwa tygodnie po rozpoczęciu inwazji szacowano, że kosztowała ona już wtedy Rosję około 7 mld dolarów. Stacja CNBC ocenia zaś, że Rosjanie będą prawdopodobnie odczuwali sankcje gospodarcze przez dziesięciolecia.

CZYTAJ WIĘCEJ. Embargo na rosyjską ropę. Co trzeba wiedzieć >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości