Putin jedzie na szczyt G20. Czego chce od szefowej MFW?

Ze świata

kremlin.ruPutin zasugerował, żeby MFW udzielił Ukrainie kredytu w wys. 3 mld USD dla spłaty zadłużenia z tytułu obligacji wykupionych przez Rosję

Prezydent Rosji Władimir Putin ma się spotkać z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde w trakcie szczytu G20 - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie wiadomo, czy będą mówić o zadłużeniu Ukrainy wobec Rosji.

- Spotkanie z Lagarde jest planowane - oświadczył Pieskow, odpowiadając na pytanie, czy w czasie szczytu G20 w Turcji, w niedzielę i poniedziałek, przewidziano takie spotkanie. Pieskow nie odpowiedział na pytanie, czy Putin i Lagarde będą rozmawiać na temat ukraińskiego zadłużenia wobec Moskwy.

Ukraina na krawędzi bankructwa

Cytowany przez agencję RIA Nowosti Pieskow oświadczył, że niespłacenie przez Ukrainę zadłużenia będzie oznaczać niewypłacalność tego kraju. Ukraińskie obligacje o łącznym nominale 3 mld USD Rosja kupiła w grudniu 2013 roku, tj. jeszcze przed odsunięciem od władzy ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza, co nastąpiło w lutym 2014 roku. Termin zapadalności tych obligacji to grudzień 2015 r. Rosja nie zgadza się od kilku miesięcy na restrukturyzację ukraińskiego długu, argumentując, że wierzycielem w tym wypadku nie jest struktura komercyjna, lecz państwowa. W sierpniu Ukraina zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Układ przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty. Rosja odmówiła jednak udziału we wszelkich negocjacjach dotyczących zmniejszenia długu Kijowa. Przed miesiącem prezydent Władimir Putin zasugerował, żeby MFW udzielił Ukrainie kredytu w wys. 3 mld USD dla spłaty zadłużenia z tytułu obligacji wykupionych przez Rosję. Polecił też Ministerstwu Finansów, aby kontynuowało dialog z Kijowem w sprawie spłaty długu.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru