Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).
Najwięcej wśród zatrzymanych na granicach UE i znalezionych już w obrocie podróbek było gier, zabawek dziecięcych, nagranych płyt CD i DVD, a także fałszywych metek, etykiet i opakowań udających oryginalne.
Jak poinformowały unijne służby, wysyłanie opakowań i metek oddzielnie od niemarkowych towarów jest stałą praktyką handlarzy fałszywkami, którzy w ten sposób mają nadzieję uniknąć wykrycia. Produkty są potem pakowane i opatrywane metkami już na miejscu.
Wśród skonfiskowanych podróbek mniejszy odsetek stanowiły ubrania i papierosy.
Najwięcej podróbek trafia z Chin
Jak poinformowały KE i EUIPO, liczba 152 mln towarów przechwyconych przez policję, celników lub organy nadzoru rynku jest rekordowa i stanowi wzrost o 77 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość produktów szacowana jest na 3,4 mld euro, co także stanowi wzrost o 68 proc. w porównaniu z rokiem 2022.
Z raportu wynika, że najwięcej podróbek trafia do UE z Chin, w dalszej kolejności plasują się Hongkong (należący administracyjnie do Chin, ale w raporcie traktowany jako osobny dostawca) i Turcja, które dostarczają najwięcej fałszywych metek, etykiet i odzieży.
Fałszywki tego typu najczęściej przesyłane są pocztą lub ekspresowymi przesyłkami kurierskimi.
Najczęściej do Włoch
Niemal wszystkie (98 proc.) zatrzymane towary, o których mowa w raporcie, przechwycono w 10 państwach członkowskich UE: we Włoszech, Francji, Rumunii, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, w Niemczech, na Węgrzech, w Belgii i Grecji. Przodowały Włochy, gdzie skonfiskowano aż 74 proc. całkowitej liczby podróbek o wartości niemal 2 mld euro.
KE i EUIPO ostrzegły, że podrabiane towary nie tylko szkodzą legalnym przedsiębiorstwom, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony konsumentów w UE i podkreśliły pilną potrzebę dalszych działań przeciwko fałszerzom.
Komisja przypomniała w środę, że w ub.r. przedstawiła propozycję reformy celnej UE (obecne przepisy pochodzą z 1968 r.), ustanawiającą m.in. unijny organ celny, nowe centrum danych celnych UE, a także dającą unijnym celnikom więcej kompetencji. Prace nad legislacją są w toku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock