Ranking krajów atrakcyjnych dla studentów. Polska nigdy nie była tak wysoko

Ze świata

Ekspert o atrakcyjności polskich uczelnitvn24
wideo 2/4

Pierwszy raz w historii Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu krajów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych studentów. - Najwięcej przyjeżdża do nas Hiszpanów, Niemców i Turków - mówił w TVN24 dr Paweł Poszytek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W zestawieniu najlepsze okazały się Niemcy, przed Wielką Brytanią i Francją.

Jak zaznaczył Poszytek, kierunki, które są popularne wśród zagranicznych turystów w Polsce to ekonomia, informatyka oraz kierunki techniczne, chociaż studenci ze Szwecji i Norwegii ostatnio bardzo sobie upodobali polskie uczelnie medyczne.

Jego zdaniem, dzieje się tak z kilku powodów. - Jakość oferty jest dosyć wysoka oraz dlatego, że dyplomy z polskich uczelni medycznych są uznawane w Stanach Zjednoczonych. Ponadto z roku na rok coraz więcej jest możliwości studiowania w języku angielskim - wskazał.

W rankingu przygotowywanym przez portal Study.eu gromadzone są informacje o ponad 7,5 tysiąca programów studiów prowadzonych w całej Europie. Zestawienie złożone jest z trzech filarów o różnych wagach. "Edukacja" (45 proc. całkowitej oceny) - pomiar jakości edukacji, "koszty" (30 proc.) - ceny mieszkania i nauki, "życie i kariera" (25 proc.) - jakość życia oraz szanse znalezienia pracy w kraju po ukończeniu studiów.

W zestawieniu ujęto łącznie 30 krajów, nie tylko z Unii Europejskiej. W rankingu znalazła się ponadto Norwegia, Rosja, Ukraina czy Turcja. Każdy z krajów mógł otrzymać maksymalnie 100 punktów.

Niemcy bezkonkurencyjne

Bezkonkurencyjne okazały się Niemcy (80,7 pkt.). Jak wskazano, nasi zachodni sąsiedzi oferują światowej klasy uniwersytety oraz systemu publicznych szkół wyższych bez czesnego, czyniąc ten kraj pierwszym wyborem dla wielu studentów.

Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (75,8 pkt.), która choć zajęła pierwsze miejsce w kategoriach "edukacja" oraz "życie i kariera", to została sklasyfikowana na ostatniej pozycji w kategorii "koszt".

"Przyczyniły się do tego wysokie koszty utrzymania i niewspółmiernie wysokie opłaty za naukę. Zbliżający się brexit może mieć negatywny wpływ na pozycję kraju w nadchodzących latach" - wskazano w raporcie.

Na trzecie miejsce awansowała Francja (68,6 pkt.), która wyprzedziła Holandię (67,9 pkt.). Podobnie jak Niemcy, kraj nad Sekwaną przyciąga zagranicznych studentów renomowanym, a jednocześnie dostępnym cenowo systemem szkolnictwa wyższego.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły: Rosja (62,6 pkt.), Szwajcaria (62,2 pkt.), Szwecja (61,3 pkt.), Belgia (60,4 pkt.).

Study.EU Country Ranking 2018Study.eu

Debiut Polski w dziesiątce

Pierwszą dziesiątkę, tuż za Włochami (60,2 pkt.), zamknęła Polska (60,1 pkt.). To pierwsza taka sytuacja w historii. Nigdy wcześniej nasz kraj nie znalazł się bowiem w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Polska tak wysokie miejsce zawdzięcza utrzymaniu pozycji lidera w kategorii "koszt". Jak możemy przeczytać w raporcie, średni roczny koszt życia i studiowania w Polsce to około 7 tysięcy euro, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, to aż 23 tysiące euro.

Największy wzrost nasz kraj odnotował w kategorii "edukacja", w której pod uwagę brano między innymi światowe rankingi uczelni, a także liczbę programów studiów w języku angielskim. "Już w ostatnich latach polskie uczelnie konsekwentnie zwiększały dostępność nauczania w języku angielskim. Nic więc dziwnego, że liczba zagranicznych studentów wzrosła z 12 tysięcy do 65 tysięcy studentów w ciągu ostatnich dziesięciu lat" - czytamy w raporcie.

Study.EU Country Ranking 2018 publikowany jest raz na rok.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW Z ZAGRANICY" W TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock