Podróże po Europie z ograniczeniami. Jakie utrudnienia czekają Polaków?

Źródło:
PAP

W związku z pandemią i nowymi wariantami koronawirusa kolejne kraje Europy ograniczają możliwość podróżowania. Francja zamknęła się na przybyszów spoza UE, Belgia zakazała podróży turystycznych do końca marca, a Wielka Brytania wprowadzi obowiązkową kwarantannę w hotelach dla swoich obywateli wracających z najbardziej niebezpiecznych epidemicznie krajów.

Francja

Podróżni przybywający do Francji z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii muszą przedstawiać negatywny wynik badania na obecność koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Wymóg nie dotyczy dzieci poniżej 11. roku życia, zawodowych kierowców i pracowników transgranicznych. Oprócz testu trzeba wypełnić oświadczenie, w którym deklaruje się brak symptomów związanych z COVID-19 i brak kontaktów w ostatnim czasie z osobami dotkniętymi tą chorobą. Po przyjeździe nie trzeba przechodzić kwarantanny.

Od niedzieli 31 stycznia podróże do Francji z państw spoza EOG i Szwajcarii, a także wyjazdy do tych krajów z Francji są generalnie zabronione. Uzasadnione wyjątki obejmują podróże związane z pracą, sytuacją rodzinną lub względami zdrowotnymi, a także przyjazdy z kilku państw uznanych za strefę niskiego ryzyka epidemicznego, np. Australii, Tajlandii i Korei Południowej. We Francji w ciągu ostatniego tygodnia diagnozowano średnio 20,6 tys. infekcji koronawirusem dziennie, a na COVID-19 umierało 448 osób; zarówno liczba zakażeń, jak i zgonów rośnie - wynika z zestawienia agencji Reutera.

Wielka Brytania

Osoby udające się do Wielkiej Brytanii muszą mieć negatywny wynik badania na koronawirusa, wykonanego najwcześniej na trzy doby przed rozpoczęciem podróży, a także wypełnić przez internet formularz lokalizacyjny zawierający dane osobowe i miejsce, w którym się zatrzymają. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii trzeba również przejść obowiązkowo 10-dniową samoizolację. W Anglii po pięciu dniach można odpłatnie wykonać test i w przypadku negatywnego wyniku zakończyć kwarantannę.

Podróżni z 33 państw uznanych za najbardziej niebezpieczne epidemicznie (niektóre kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Portugalia i Zjednoczone Emiraty Arabskie) w ogóle nie mogą podróżować do Wielkiej Brytanii. Nie dotyczy to obywateli i rezydentów brytyjskich. Takie osoby wracając do Wielkiej Brytanii muszą jednak bezwzględnie odbyć kwarantannę, która od 15 lutego będzie się odbywała w położonych w pobliżu lotnisk hotelach. Powracający z krajów wysokiego ryzyka spędzą 10 dni zamknięci w pokojach, z których każde wyjście będzie się odbywało w towarzystwie pracowników ochrony. Brytyjski rząd podkreśla, że wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych lub rozrywkowych są zakazane. W ostatnim tygodniu w Wielkiej Brytanii stwierdzano średnio 21,2 tys. zakażeń i tysiąc zgonów dziennie, oba wskaźniki spadają - informuje Reuters.

Niemcy

Osoby wybierające się do Niemiec z Polski muszą zgłosić swój przyjazd na specjalnej stronie internetowej. Ponieważ Polska, podobnie jak większość terenów Unii Europejskiej, uznawana jest za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego, wjazd do Niemiec łączy się z koniecznością wykonania przed podróżą lub bezpośrednio po przyjeździe testu, a także z odbyciem 10-dniowej kwarantanny.

Szczegółowe zasady ustalane są przez władze poszczególnych krajów związkowych Niemiec, istnieją od nich wyjątki dotyczące m.in. pracowników transgranicznych i zawodowych kierowców. Niemcy zawiesiły także w zeszłym tygodniu ruch pasażerski z Wielką Brytanią, Irlandią, Portugalią, Brazylią i Republiką Południowej Afryki, czyli krajami, w których szerzą się nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa.

Jak donosi Reuters, w Niemczech w ostatnim tygodniu odnotowywano średnio 9,6 tys. infekcji dziennie i 642 zgony na Covid-19; obie wartości spadają.

Czechy

Do Czech można się udać z Polski tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą lub sytuacjami rodzinnymi, zakazane są wyjazdy turystyczne. Obowiązkowe jest wypełnienie dostępnego online formularza lokalizacyjnego i przedstawienie negatywnego wyniku testu. Jeżeli jest to badanie typu PCR, powinno być wykonane najwcześniej na 72 godz. przed wjazdem, badanie antygenowe musi mieć najwyżej 24 godz.

Po wjeździe do Czech należy się samoizolować przez pięć dni, po czym ponownie wykonuje się test PCR. Zasady te nie dotyczą m.in. pracowników transgranicznych czy osób przejeżdżających przez Czechy tranzytem. Przez ostatni tydzień każdego dnia w Czechach przybywało średnio 6,9 tys. zakażeń i ich liczba nieznacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem; z powodu koronawirusa codziennie umierało 126 osób, zgonów było mniej niż w poprzednich siedmiu dniach - przekazał Reuters.

Belgia

Do 31 marca zakazane są wszystkie podróże turystyczne do i z Belgii. Osoby z państw UE mogą wjechać do tego kraju w celach zawodowych lub rodzinnych, deklarując dozwoloną przyczynę podróży w oświadczeniu. Trzeba także wypełnić internetowy formularz lokalizacyjny i przedstawić aktualny negatywny wynik testu.

Osoby z obszarów podwyższonego ryzyka, w tym z Polski, kierowane są też na obowiązkową kwarantannę, kończącą się po siedmiu dniach kolejnym badaniem na obecność koronawirusa. W Belgii w ostatnim tygodniu diagnozowano średnio 2,3 tys. infekcji dziennie, a ich liczba wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem; każdego dnia na COVID-19 umierało 33 chorych, liczba zgonów była mniejsza niż w poprzednim tygodniu.

Holandia

Podróżni udający się do Holandii transportem zbiorowym z UE muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem do tego kraju. Osoby przylatujące do Holandii samolotem muszą także wykonać szybki test antygenowy na cztery godziny przed rozpoczęciem podróży i wypełnić deklarację dotyczącą stanu zdrowia.

Dodatkowo po przybyciu na miejsce trzeba przejść 10-dniową kwarantannę, którą można skrócić po otrzymaniu po piątym dniu izolacji negatywnego wyniku badania. Od tych zasad obowiązują wyjątki np. dla kierowców ciężarówek. Władze Holandii stanowczo odradzają jednak do końca marca wszystkie podróże do i z kraju, z wyjątkiem tych naprawdę niezbędnych. Poza określonymi wyjątkami do kraju nie mogą wjechać osoby spoza UE, w tym z Wielkiej Brytanii, z którą zawieszono komunikację lotniczą i promową. W ostatnich siedmiu dniach w Holandii wykrywano średnio 3,8 tys. zakażeń dziennie, a bilans ofiar epidemii powiększał się każdego dnia o 59 zgony; oba wskaźniki maleją.

Inne kraje

Osoby z Polski wyjeżdżające do Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Bułgarii i na Maltę muszą przedstawić negatywny wynik testu. W Austrii obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Udając się do Grecji, trzeba przygotować negatywny wynik badania, a także przejść tygodniową samoizolację. Z Polski w celach turystycznych nie można obecnie wyjechać na Cypr i Węgry. Od poniedziałku 8 lutego wszyscy podróżni przybywający do Szwajcarii muszą wypełnić internetowy formularz rejestracyjny i przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Większość państw Europy ograniczyła możliwość wjazdu dla osób spoza UE, wiele krajów zawiesiło też komunikację pasażerską z Wielką Brytanią, Brazylią i RPA.

Polska

Polskie MSZ apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. W ostatnim tygodniu w Polsce każdego dnia stwierdzano średnio 5,3 tys. zakażeń i 263 związane z epidemią zgony; obydwie wartości malały - wynika z zestawienia Reutersa. Wjazd na teren RP dla osób niebędących obywatelami lub rezydentami państw UE jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Osoby, które przybyły do Polski z zagranicy środkami transportu zbiorowego są zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Obowiązek ten dotyczy zarówno podróżnych przybywających z UE, jak i spoza Wspólnoty; również polskich obywateli. Z kwarantanny zwolnione są m.in. osoby posiadające nie starszy niż 48 godz. negatywny wynik testu czy osoby już zaszczepione przeciwko Covid-19.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie dostępne są na prowadzonej przez UE stronie, a także na stronie polskiego MSZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl