Komisja Europejska zaproponowała dodatkowe restrykcje dotyczące podróży spoza Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na "nowe warianty koronawirusa i niestabilną sytuację zdrowotną na świecie". Bruksela podała też szczegóły propozycji wprowadzenia "ciemnoczerwonych" stref zakażeń we Wspólnocie.
Zdaniem KE państwa członkowskie powinny wprowadzić dodatkowe środki, aby zapewnić bezpieczne podróżowanie do UE. Dotyczy to osób podróżujących z ważnych powodów, obywateli UE i rezydentów długoterminowych, a także członków ich rodzin. Restrykcje miałyby też obowiązywać osoby wracające z krajów, dla których zniesiono ograniczenie w podróżowaniu.
Środki bezpieczeństwa
Wśród tych ograniczeń są obowiązkowe testy przed wyjazdem. Zdaniem Komisji państwa członkowskie powinny wymagać od podróżnych posiadania negatywnego testu PCR na obecność koronawirusa przed wyjazdem. Test należy wykonać najwcześniej 72 godziny przed odlotem.
Obywatele UE, rezydenci i członkowie ich rodzin powinni mieć możliwość poddania się testowi po przyjeździe. Obowiązkowe badanie można połączyć z wymogiem samoizolacji i kwarantanny, a także dodatkowych badań w razie potrzeby przez okres do 14 dni.
W opinii KE pracownicy transportu i pracownicy transgraniczni powinni być zwolnieni z wymogu przedstawienia negatywnego testu PCR, ale mogą zostać poproszeni o przedstawienie negatywnego szybkiego testu antygenowego po przybyciu.
W przypadku podróży z krajów, w których wykryto nowy wariant wirusa, państwa członkowskie powinny systematycznie wprowadzać środki bezpieczeństwa, takie jak samoizolacja, kwarantanna i śledzenie kontaktów przez okres do 14 lat dni od przylotu. Od podróżnych należy wymagać poddania się kwarantannie i poddania się dodatkowym testom w dniu przyjazdu lub po przyjeździe.
Państwa członkowskie powinny też wymagać od osób wjeżdżających do UE wypełniania formularza lokalizacji pasażera. W tym celu, zdaniem KE, należy opracować wspólny europejski formularz dotyczący lokalizacji pasażerów.
Wskaźniki
W ocenie KE w rozważaniach o tym, czy należy znieść te ograniczenia w podróżowaniu do UE z kraju spoza Wspólnoty, które nie są niezbędne, Rada powinna wziąć pod uwagę wskaźnik wykonywanych testów, wskaźnik testów z pozytywnym wynikiem, a także częstość występowania wariantów budzących obawy.
W opinii KE państwa członkowskie powinny również nadal uwzględniać wzajemność przyznaną krajom UE. O tym, czy propozycja KE zostanie przyjęta, zadecyduje Rada.
Ciemnoczerwone strefy w UE
KE przedstawiła również szczegóły propozycji wprowadzenia "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE. Kolorem tym mają być oznaczane te obszary, gdzie liczba infekcji przekracza 500 osób na sto tysięcy w okresie dwóch tygodni.
Oprócz istniejących oznaczeń, czyli kolorów zielonego, pomarańczowego, czerwonego i szarego, zaproponowano dodanie "ciemnoczerwonego" na mapach zakażeń. Zgodnie z projektem osoby przybywające z "ciemnoczerwonych" stref będą musiały posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jak również przejść kwarantannę.
Zdaniem KE, wraz ze wzrostem możliwości testowania, państwa członkowskie mogłyby w większym stopniu wykorzystywać testy przed wyjazdem również na obszarach oznaczonych obecnie jako "pomarańczowe", "czerwone" lub "szare". Unijni urzędnicy chcą, aby osoby powracające do swojego państwa zamieszkania miały również zawsze możliwość wykonania testu po przyjeździe.
Osoby mieszkające w regionach przygranicznych będą zwolnione z ograniczeń w podróżowaniu. Jeżeli często muszą przekraczać granicę, na przykład ze względów rodzinnych lub zawodowych, nie należy od nich wymagać poddania się kwarantannie, a wymagana częstotliwość testów powinna być "proporcjonalna". Jeżeli sytuacja epidemiczna po obu stronach granicy jest podobna, zdaniem KE nie należy nakładać wymogu przeprowadzania testów.
Propozycja to odpowiedź na nowe mutacje koronawirusa i dużą liczbę nowych zakażeń w wielu państwach członkowskich. KE chce, aby kraje członkowskie stanowczo zniechęcały obywateli do podróży, które nie są niezbędne, przy jednoczesnym unikaniu zamykania granic.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będzie nadal publikować zaktualizowane wersje mapy w oparciu o dane dostarczone przez państwa członkowskie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock