TVN24 Biznes | Ze świata

Wzrost PKB we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na czele Portugalia i Hiszpania

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Unii Europejskiej w drugim kwartale wzrósł o 1,9 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem. W ujęciu rocznym rozwój gospodarki wyniósł 13,2 procent - wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Liderami wzrostów są Portugalia i Hiszpania.

Eurostat we wtorek opublikował najnowsze dane dotyczące PKB. Wynika z nich, że w drugim kwartale 2021 roku PKB Unii Europejskiej wzrósł o 1,9 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. Z kolei w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku wzrost wyniósł 13,2 proc. Dla porównania w pierwszym kwartale zanotowano spadki o odpowiednio 0,1 proc. kwartał do kwartału oraz 1,3 proc. rok do roku.

Wzrost gospodarczy UEPAP/Adam Ziemienowicz

Lepsze odczyty dotyczą strefy euro. Z danych Eurostatu wynika, że w drugim kwartale PKB strefy euro urósł w ujęciu kwartalnym o 2,0 proc., a w ujęciu rocznym wzrósł o 13,6 proc. Podczas gdy w pierwszym kwartale gospodarka skurczyła się o 0,3 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2020 roku oraz o 1,3 proc. rok do roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PKB Polski

Urząd podał również dane dla poszczególnych krajów. W drugim kwartale liderem wzrostów PKB w ujęciu kwartalnym była Portugalia. Wzrost gospodarczy wyniósł 4,9 proc. kwartał do kwartału. Wzrost na poziomie 4,3 proc. zanotowno również w Austrii. Z drugiej strony znalazł się Cypr, gdzie zanotowano wzrost PKB o 0,2 proc.

W ujęciu rocznym największy rozwój zaliczyła gospodarka Hiszpania. PKB tego kraju w drugim kwartale br. wzrósł o 19,8 proc. rok do roku. Nieco niższe tempo rozwoju - na poziomie 18,7 proc. - odnotowano we Francji. Najniższy wzrost pojawił się w Finlandii - o 7,4 proc.

W przypadku Polski wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 1,9 proc. w porównaniu do kwartału poprzedniego. Natomiast w porównaniu do tego samego kwartału z 2020 roku było to 10,7 proc.

We wszystkich krajach - zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym - zanotowano wzrost PKB.

Co ważne, w przypadku kilku krajów brakuje danych za drugi kwartał. Na liście są Estonia, Irlandia, Grecja, Luksemburg, Malta i Słowenia.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości