Rosja krytykuje Komorowskiego, a Grecji bliżej do Kremla. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


Rosyjska telewizja krytycznie o Komorowskim, na Ukrainie niewykluczone referendum ws. struktury państwa, obecna sytuacja w Donbasie, zbliżenie Aten do Moskwy i duży sukces Ewy Ewart - oglądaj TVN24 Biznes i Świat.

Komorowski o Katyniu okiem Rossija24

Rosyjska telewizja publiczna Rossija 24 przygotowała materiał na temat Bronisława Komorowskiego, w którym skrytykowała prezydenta Polski za „skandaliczne wypowiedzi”, jakich miał się dopuścić w trakcie obchodów 75. rocznicy zbrodni katyńskiej.

3 kwietnia, w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent Polski powiedział wtedy, że „stalinowscy zbrodniarze podnieśli rękę na jeńców wojennych i wymordowali prawie wszystkich wziętych do niewoli, w 1939 r,. polskich oficerów” oraz, że „XX wiek nie zna drugiej takiej zbrodni”.

To drugie stwierdzenie dało pretekst rosyjskiej telewizji, która określiła mowę Komorowskiego mianem „skandalicznej” i zarzuciła prezydentowi zakłamywanie historii.

W TVN24 Biznes i Świat nie zabraknie komentarzy po publikacji rosyjskiej telewizji, a także opinii na temat obecnych relacji między Polską a Rosją.

Poroszenko nie wyklucza referendum

Reforma konstytucyjna na Ukrainie powinna zostać przeprowadzona za zgodą Doniecka i Ługańska - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Tego samego dnia gotowość do przeprowadzenia referendum ws. struktury państwa wyraził na posiedzeniu komisji konstytucyjnej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

- Co się tyczy reformy konstytucyjnej, która została zapisana w mińskich porozumieniach, to jest tam mowa o tym, że reforma konstytucyjna, obejmująca zapewnienie szczególnego statusu Donbasu, będzie przeprowadzana po uzgodnieniu z Ługańskiem i Donieckiem - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji.

Zdaniem Ławrowa istnieje lista spraw zatwierdzonych w mińskich porozumieniach, które obowiązkowo powinny figurować w reformie konstytucyjnej, ustalonej z Donieckiem i Ługańskiem. Wśród nich są kwestie języka, decentralizacji, finansowych, gospodarczych, socjalnych i wyborczych pełnomocnictw, szczególnych związków gospodarczych tych regionów z Rosją.

Gośćmi TVN24 Biznes i Świat o godz. 13:40 będą komandor Maksymilian Dura oraz Grzegorz Kuczyński, wydawca portalu www.tvn24.pl.

Ukraina w przeddzień kolejnego uderzenia?

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w niedzielę na wschodzie kraju, mimo oficjalnie obowiązującego zawieszenia broni, gdy ich pojazd został zniszczony w wybuchu pocisku przeciwpancernego, wystrzelonego przez prorosyjskich separatystów - poinformowała miejscowa milicja.

Pojazd wojskowy został ostrzelany podczas przeprawy przez most w kontrolowanej przez siły rządowe miejscowości Sczastje w obwodzie ługańskim, ok. 170 km na północny wschód od Doniecka - podano w oświadczeniu.

Czy możemy spodziewać się kolejnego uderzenia we wschodniej Ukrainie?

Gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 11:30 będzie Jan Piekło, prezes Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej Pauci.

Grecja spłaci długi?

Grecja zobowiązała się, że 9 kwietnia spłaci 450 mln euro raty kredytu przyznanego jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - poinformowała szefowa MFW Christine Lagarde. Spotkała się ona w niedzielę z ministrem finansów Grecji Janisem Warufakisem.

- Jesteśmy przekonani, że niepewność nie jest w interesie Grecji. Przyjmuję z zadowoleniem potwierdzenie ministra, że należny zwrot zostanie zrealizowany 9 kwietnia - głosi komunikat wydany przez Lagarde.

Ze swej strony Warufakis powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że Grecja "ma zamiar wywiązać się ze wszelkich zobowiązań wobec kredytodawców". Poinformował, że rząd chce "głęboko zreformować" kraj i próbuje poprawić "skuteczność negocjacji" z pożyczkodawcami.

Tymczasem, premier Grecji Aleksis Cipras jest w stałym kontakcie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i wybiera się z wizytą do Moskwy. Niewykluczone jest rozszerzanie współpracy obu państw w różnych dziedzinach, w tym energetyce i gospodarce. W opublikowanym blisko dwa tygodnie temu wywiadzie stwierdził, że po okresie chłodnych relacji w przeszłości dąży do "wiosny" w stosunkach dwustronnych.

W najbliższych tygodniach zobaczymy, więc czy Grecji będzie bliżej do UE, czy Rosji.

Gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 10:15 będzie Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Willa, czyli pałac Putina

- Oto zdjęcie pałacu Putina, do tej pory nigdzie niepublikowane - napisał na Facebooku rosyjski opozycjonista Gieorgij Alburow, prezentując fotografię z lotu ptaka, na której widać imponują rezydencję nad Morzem Czarnym. Choć rosyjskie władze od lat konsekwentnie zaprzeczają, że pełen przepychu pałac należy do Władimira Putina, media od lat rozpisują się o jego wystawności, a także o tym, w jaki sposób zdobyto środki na jego budowę.

O owianym tajemnicą pałacu wybudowanym na wybrzeżu Morza Czarnego media zaczęły pisać w 2010 r. Wcześniej nie wiadomo było, w jakim celu w Praskowiejewce koło Gelendżyka powstaje sekretny obiekt.

O sekretach Putina i działań Rosji będą opowiadać także goście TVN24 Biznes i Świat.

Sukces Ewy Ewart

Film Ewy Ewart „Zdobyć miasto” (produkcji TVN24) otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii „historia” na World Media Festival 2015 w Hamburgu.

Podczas wręczenia nagród, które odbędzie się w maju w Hamburgu jury festiwalu wyłoni dodatkowo spomiędzy laureatów w poszczególnych kategoriach zwycięzcę nagrody głównej - Grand Prix. Festiwal World Media, stworzony przez istniejącą od 1965 roku organizację Intermedia, dorocznie nagradza wyróżniające się produkcje filmowe i telewizyjne. W roku 2015 do konkursu zgłoszono przeszło siedemset tytułów.

Gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 13:10 będzie Ewa Ewart, która opowie o nagrodzie i swoich produkcjach.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS