Gazociąg Nord Stream 2 jest prawie ukończony, do zakończenia budowy pozostało około 100 kilometrów - powiedział w czwartek wicepremier Rosji Aleksandr Nowak, cytowany przez agencję TASS.
Podczas odbywającego się w Petersburgu międzynarodowego forum ekonomicznego Nowak ocenił, że projekt rosyjsko-niemieckiej magistrali może zostać sfinalizowany do końca bieżącego roku.
Tymczasem kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który będzie głównym gościem zagranicznym forum w Petersburgu, zapewnił w czwartek, że jego kraj, "tak, jak i Niemcy, nadal popiera Nord Stream 2", ponieważ projekt ten "jest zgodny z interesami gospodarczymi" Austrii.
Kurz poprzez łącze wideo weźmie udział w sesji plenarnej forum w Petersburgu, wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
W czwartkowym wywiadzie dla agencji TASS austriacki kanclerz oświadczył, że Rosja i UE powinny "dyskutować o różnicach poglądów" i jednocześnie "współpracować w sferach, w których mają wspólne interesy".
Pokój w Europie będzie panował "tylko razem z Rosją, a nie przeciwko niej" - przekonywał Kurz.
Bez sankcji
19 maja Departament Stanu powiadomił w raporcie Kongres USA, że prezydent Joe Biden nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Nałożenia sankcji domagała się m.in. Ukraina. Tamtejszy parlament w przegłosowanej odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG.
Podczas konferencji prasowej w ogrodach Białego Domu pod koniec maja prezydent USA Joe Biden wypowiedział się na temat sankcji na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.
Na pytanie, dlaczego pozwala Niemcom i Rosji na kontynuację budowy Nord Stream 2, Biden odpowiedział: - Po pierwsze dlatego, że rurociąg jest już prawie gotowy. To nie jest tak, że ja mogę pozwolić Niemcom robić coś albo nie. Osobiście od początku sprzeciwiam się (budowie – red.) Nord Stream 2. Gdy obejmowałem urząd prezydenta, rurociąg był już prawie gotowy. Nakładanie teraz sankcji przyniosłoby odwrotny skutek w kontekście naszych europejskich relacji. Nasi sojusznicy w Europie znają moje osobiste stanowisko w tej sprawie. Mam nadzieję, że znajdziemy sposób, jak postępować w tej sytuacji dalej.
Budowa Nord Stream 2
Nord Stream 2 ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock