TVN24 Biznes | Ze świata

Niemiecki trybunał wstrzymuje ratyfikację unijnego Funduszu Odbudowy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
Reuters, Politico
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w worku
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w workuTVN24
wideo 2/5
TVN24Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi poprzeć Fundusz Odbudowy, ale nie w ciemno, nie kupimy kota w worku

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w piątek, że prezydent Frank-Walter Steinmeier nie może podpisać ustawy ratyfikującej unijny Fundusz Odbudowy, w czasie gdy sąd rozpatruje wątpliwości prawne związane z finansowaniem przedsięwzięć państw członkowskich wspólnym długiem. 

Decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego została ogłoszona po tym, gdy obie izby niemieckiego parlamentu ratyfikowały w tym tygodniu fundusz. W komunikacie nie określono, kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia dotyczącego budzących wątpliwości przepisów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Grupa obywateli złożyła w piątek skargę konstytucyjną przeciwko państwu, podając w wątpliwość zgodność z niemieckimi przepisami kwestii zaciągnięcia wspólnego długu z przeznaczeniem na unijny Funduszu Odbudowy.

Pismo zostało złożone przez grupę 2200 obywateli. Jego sygnatariusze twierdzą, że UE jest prawnie zobowiązana do przedstawienia zrównoważonego budżetu, zaś zaciągnięcie aż 750 miliardów euro zadłużenia na zrealizowanie nowego planu Wspólnoty jest "rażącym naruszeniem" traktatów.

Fundusz Odbudowy

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. 

Aby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie Unii, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Chodzi o emisję obligacji na potrzeby Funduszu Odbudowy, co oznacza wspólne zaciągnięcie długu przez państwa UE. 

Autor:mp/dap

Źródło: Reuters, Politico

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości