Pracę straci ponad cztery tysiące osób. Niemiecki gigant szuka ratunku

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracyTVN24
wideo 2/2
TVN24Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy

Ponad cztery tysiące osób zatrudnionych w niemieckiej sieci domów towarowych Galeria Karstadt Kaufhof (GKK) straci pracę. Jest to efekt zatwierdzonego przez wierzycieli planu upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstwa. To już kolejna w ciągu ostatnich lat próba szukania ratunku przez niemieckiego giganta.

Jak ocenił syndyk, odrzucenie planu upadłościowego "miałoby dla grupy katastrofalne skutki" i spowodowałoby zamknięcie wszystkich oddziałów oraz zwolnienie wszystkich pracowników.

Agencja dpa zaznacza, że dla wierzycieli przyjęcie planu nadal oznacza rezygnację z dużej części należności, które grupa domów towarowych jest im winna. Media szacują, że chodzi o ponad 1 mld euro. Pomimo wysokich strat finansowych wierzyciele musieli przystać na zatwierdzenie planu upadłościowego, bowiem w przeciwnym razie straciliby szansę na odzyskanie swoich należności.

Utrata tysięcy miejsc pracy

Planowane obecnie zamknięcie 47 domów towarowych (z ok. 130) oznacza utratę pracy dla ponad 4 tys. z blisko 17 tys. pracowników - dowiedziała się dpa. Redukcje zatrudnienia dotyczą nie tylko zamykanych oddziałów, ale także centrali firmy w Essen i pozostałych domów towarowych.

Pod koniec 2022 roku Galeria Karstadt Kaufhof po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat szukała ratunku w procedurze tarczy ochronnej. Wtedy grupa uzasadniała problemy konsekwencjami pandemii COVID-19 oraz inwazji Rosji na Ukrainę - przypomina dpa.

Pierwsze postępowanie w ramach tarczy ochronnej, wszczęte w 2020 roku podczas pierwszej kwarantanny związanej z pandemią, przyniosło firmie jedynie chwilową poprawę sytuacji pomimo zamknięcia wówczas ok. 40 oddziałów, zlikwidowania ok. 4 tys. miejsc pracy oraz umorzenia ponad 2 mld euro długu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FooTToo / Shutterstock

Pozostałe wiadomości