- Cieszę się, że odnieśliśmy pierwszy sukces - mówi burmistrz niemieckiego Guben. Tak ocenia projekt, w ramach którego kilkunastu osobom udostępniono za darmo mieszkania na okres próbny. Miejscowym władzom zależy, by zachęcić je do pozostania w tym przygranicznym mieście na dłużej.
W ramach projektu lokalnych władz, organizowanego pod hasłem "Guben jest dla ciebie dobre", w tym przygranicznym mieście nad Nysą Łużycką zamieszkało na próbę 17 osób. Mogą tu pozostać od trzech tygodni do miesiąca - nie płacą za mieszkanie, odpowiadają jedynie za opłaty eksploatacyjne.
Warunkiem aplikowania o kwaterę w Guben było zaangażowanie się w pracę na miejscu, na przykład w formie stażu - pisał już w maju niemiecki portal rbb24. Pilotażowy program trwa od lipca, a ostatni tymczasowi mieszkańcy pozostaną w nim do końca września. Władze Guben informowały o wpłynięciu 33 wniosków o zamieszkanie w mieście na okres próbny.
ZOBACZ TEŻ: Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki
Mieszkania za darmo na próbę. Guben walczy z odpływem mieszkańców
Skąd pomysł na projekt? Władze wdrożyły go w nadziei, że osoby, które posmakują życia w mieście, zdecydują się zostać tu na dłużej. Region od lat zmaga się z odpływem ludności: w ciągu ostatnich trzech dekad liczba mieszkańców Guben stopniała o blisko połowę. W 1990 mieszkało tu niemal 31 tysięcy osób, obecnie pozostało ich niespełna 16,5 tys.
A co o projekcie mówią osoby, które zamieszkały w Guben na okres próbny? Fotograf Thomas Lemnitzer, który przyjechał do miasta wraz z żoną, przyznał, że wyobraża sobie życie w Brandenburgii. - Są tu mieszkania, miejsce do życia, które można również wynająć, są też miejsca pracy - wylicza. To, co go powstrzymuje, to znajomi. - Trzeba dokładnie przemyśleć, czy twój krąg przyjaciół będzie cię w tym wspierał - podkreśla. Para dotąd nie zdecydowała, czy zamieszka w Guben na stałe.
- To naprawdę bardzo rozległy obszar - ocenia projektantka wystaw Tonia Bürkle, mieszkająca na co dzień w oddalonym o 600 km Offenbachu nad Menem, porównując Guben do tamtych terenów. - Poza tym w Offenbachu mieszkamy na trasie przelotu lotniska we Frankfurcie - dodaje.
- Myślę, że ważne jest również to, że motywujemy młodych ludzi, którzy wyjechali z Guben - mówi burmistrz miasta Fred Mahro w rozmowie z telewizją RTL. - Cieszę się, że odnieśliśmy pierwszy sukces - dodaje.
Źródło: ENEX, rbb24
Źródło zdjęcia głównego: ENEX