Jeśli chodzi o poziom szczęścia i zadowolenia mieszkańców Finlandia nie ma sobie równych - wynika z World Happiness Report 2022. Piąty rok z rzędu znalazła się na szczycie rankingu. Tuż za nią uplasowały się Dania i Islandia. Polska po raz kolejny spadła i wylądowała na 48. pozycji.
Zgodnie z danymi ankietowymi z badania Gallup World Poll Finlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie, co nie było dla badaczy zaskoczeniem. Ten kraj zawsze zajmował wysokie pozycje w rankingach, w 2022 roku znacznie wyprzedzając swoich konkurentów.
Najszczęśliwsze kraje na świecie
W pierwszej piątce, oprócz Finlandii, Danii i Islandii, znalazły się również Szwajcaria i Holandia. Wszystkie te kraje były w także w pierwszej piątce zeszłorocznego zestawienia. Na wysoką pozycję w pierwszej dziesiątce rankingu mogą również liczyć kolejno: Luksemburg, Szwecja, Norwegia, Izrael, Nowa Zelandia.
W drugiej dziesiątce zestawienia uplasowały się: Austria, Australia, Irlandia, Niemcy i Kanada. Stany Zjednoczone znalazły się na 16. miejscu, wyprzedzając Wielką Brytanię i Czechy, a także Belgię i Francję, która uplasowała się na 20. pozycji.
Niestety na awans nie może liczyć Polska, która w tym roku zajęła 48. miejsce, notując podobnie jak w zeszłym roku spadek w rankingu. W poprzednich latach zajmowała bowiem 43., a potem 44. miejsce.
World Happiness Report 2022
Przygotowanie tegorocznego raportu World Happiness Report, który obchodzi swoje dziesięciolecie, odbywało się w cieniu dwóch ważnych wydarzeń. Z jednej strony nieco przemijającej, ale wciąż trwającej pandemii, która odcisnęła piętno na naszym dobrostanie, z drugiej zaś w obliczu trwającej wojny w Ukrainie. Jednak jak przystało na raport poświęcony szczęściu, o którym dziś trudno mówić, eksperci dostrzegają pewne światełko w tunelu.
"Pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także wzrost wsparcia społecznego i życzliwości. Kiedy walczymy z chorobami i wojną, szczególnie ważne jest, aby pamiętać o powszechnym pragnieniu szczęścia i zdolności jednostek do wzajemnego wspierania się w czasach wielkiej potrzeby" - czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie World Happiness Report.
Choć ten raport wskazał wyraźny wzrost wspomnianej życzliwości, chęci niesienia pomocy i wsparcia - co potwierdzają inicjatywy, których celem jest pomoc ukraińskim uchodźcom - ekonomiści w swoich podsumowaniach do raportu postanowili zaapelować do polityków i światowych liderów. Zaznaczyli, że szczęście ludzi zależy również od ich decyzji.
Najmniej szczęśliwe kraje na świecie
Jan-Emmanuel De Neve belgijski ekonomista i profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim w swoim komentarzu do raportu zwrócił uwagę na kraje, które znalazły się na samym dole rankingu, a są to kolejno Zimbabwe, Liban i Afganistan. Uczony nieprzypadkowo spogląda na sam dół rankingu. W jego opinii te kraje są przestrogą dla światowych liderów, szczególnie ważną w obliczu toczącego się konfliktu w Ukrainie.
- Na samym dole rankingu znajdują się społeczeństwa, które cierpią z powodu konfliktów i skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Afganistanu oceniają jakość swojego życia na poziomie 2,4 w dziesięciostopniowej skali. Stanowi to ważne przypomnienie materialnych i niematerialnych szkód, jakie wyrządza wojna oraz podkreśla fundamentalne znaczenie pokoju i stabilności dla ludzkiego dobrobytu - zaznaczył w oficjalnym komunikacie De Neve.
W obliczu tych słów jeszcze bardziej wybrzmiało zdanie wygłoszone przez ekonomistę Jeffreya Sachsa, dyrektora Center for Sustainable Development na Columbia University. - Polityka powinna być kierowana tak, jak dawno temu wskazywali wielcy mędrcy: ku pomyślności ludzi, a nie władzy rządzących - przypomniał Sachs.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: astudio / Shutterstock.com