Kryzys, nie kryzys, loteria musi być. "Hiszpanie nie wyobrażają sobie bez niej Bożego Narodzenia"

Ze świata

TVN24 BiSLoteria elektryzuje Hiszpanię

W Hiszpanii zakończyło się losowanie w dorocznej, świątecznej loterii El Gordo. Wygrać można było nawet 4 mln euro. Tradycja loterii sięga początku XIX wieku. W tym roku losy w loterii kupiła podobno niemal połowa Hiszpanów. W sumie do rozlosowania było 24 tys. nagród za co najmniej 2,5 mld euro.

Losowanie rozpoczęło się o 9.00 rano i trwało przez ok. 3 godziny.

El Gordo to największa loteria na świecie a jej tradycja sięga początków XIX wieku. Losowanie odbywa się co roku 22 grudnia i przykuwa uwagę milionów Hiszpanów.

Rozlosowanych zostanie 24 tysiące nagród za co najmniej dwa i pół miliarda euro. - To są nagrody pieniężne. Główna nagroda to jest 4 mln euro. W loterii jest 100 tys. losów. Te 4 mln może wygrać aż 160 osób. Najniższa nagroda to 5 euro - mówiła na antenie TVN24 Ewa Wysocka z Polskiego Radia jeszcze przed zakończeniem losowania.

Doroczna świąteczna loteria w Hiszpanii

Narodowa tradycja

- Loteria jest narodową tradycją. Hiszpanie nie są w stanie sobie wyobrazić świąt Bożego Narodzenia bez niej. Mimo, że panuje kryzys - podkreśla Wysocka.

W loterii coraz częściej uczestniczą obcokrajowcy: Brytyjczycy, Rosjanie, Meksykanie.

Jeśli ktoś chce wygrać to, jak żartobliwie dodaje Wysocka, "należy potrzeć los o łysinę, lub brzuch kobiety w ciąży. Albo stary los spalić w pomarańczowej świecy".

Mimo kryzysu, połowa Hiszpan wzieła udział w dorocznej świątecznej loteriiTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp,mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat