Lagarde: Londyn blokował unijne projekty

Ze świata


Chrisitine Lagarde, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wezwała kraje UE, by przystąpiły do realizowania inicjatyw i projektów, które - jej zdaniem - dotąd paraliżował Londyn. Gdy tylko Wielka Brytania wystąpi z Unii, będą one mogły zostać zrealizowane.

Występując na regionalnych Spotkaniach Gospodarczych w Aix-en-Provence na południu Francji, pani Lagarde nawiązała do wypowiedzi komisarzy unijnych, którzy mówili o "tylu rzeczach, których nie sposób zrobić wobec sprzeciwu Brytyjczyków".

Próżne wysiłki

Należałoby się za nie zabrać, kiedy już "nie będziemy siedzieli przy wspólnym stole" - powiedziała szefowa MFW. "Fundamentalne znacznie" dla gospodarki światowej będzie miało to, aby Europejczycy wyszli zwycięsko z Brexitu - oświadczyła dawna francuska minister finansów. Przypomniała jednocześnie, że aż do czasu, gdy na podstawie artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego zostanie uruchomiona dwuletnia procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, "wszystko, to znaczy jej obowiązki i wkłady finansowe, pozostają bez zmian". Według Lagarde "kampania na rzecz Brexitu jasno pokazała, że wszystkie wysiłki podjęte dla uczciwego i racjonalnego wyjaśnienia następstw, których należało się obawiać, okazały się próżne".

"Skradziono naszą przyszłość". Londyn demonstruje przeciw Brexitowi:

Autor: tol//ms / Źródło: PAP