"Bijemy na alarm i ostrzegamy europejskie rządy"

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Gazprom zmniejsza dostawy gazu do Mołdawii
Gazprom zmniejsza dostawy gazu do MołdawiiReuters Archive
wideo 2/7
Reuters ArchiveGazprom zmniejsza dostawy gazu do Mołdawii

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol stwierdził w czwartek, że Europa musi zacząć działać już teraz, by uniknąć niedoboru gazu zimą 2023 roku. - Rządy muszą między innymi poprawić efektywność energetyczną i przyspieszyć rozwój źródeł energii odnawialnej - wyjaśnił.

Fatih Birol wytłumaczył, że rezygnacja z rosyjskiego gazu i przewidywany wzrost popytu na surowiec w Chinach może doprowadzić do problemów z jego niedoborem w Europie.

Zagrożona przyszłoroczna zima

Unii Europejskiej udało się przed tegoroczną zimą wypełnić magazyny w 95 procentach, czyli o 5 procent powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. MAE stwierdziła jednak, że w przyszłym roku będzie to prawdopodobnie trudniejsze i istnieje obecnie ryzyko samozadowolenia wynikające ze względnie łagodnej pogody. - Bijemy na alarm i ostrzegamy europejskie rządy i Komisję Europejską - przyznał Birol. Dodał, że według ostatniego raportu agencji istnieje ryzyko zapełnienia przed przyszłoroczną zimą magazynów gromadzących w Europie gaz do poziomu jedynie 65 procent.

Rozwój źródeł energii odnawialnej

Fatih Birol wskazał, że "rządy muszą między innymi poprawić efektywność energetyczną i przyspieszyć rozwój źródeł energii odnawialnej". Mówiąc o przewidywanym wzroście popytu na LNG w Chinach, ocenił, że może on pochłonąć do 85 procent wzrostu podaży surowca w 2023 roku.

Czytaj więcej: "Pewność dostaw energii jest zagrożona"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Perekotypole / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości