Polska została wpisana na listę krajów tak zwanej czerwonej strefy epidemicznej. Taką decyzję podjęło ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy. W czerwonej strefie jest teraz 51 państw. Osoby przybywające z tych kierunków podlegają kwarantannie.
Za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców odnotowana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie.
Z danych zamieszczonych na stronie internetowej resortu ochrony zdrowia wynika, że na Ukrainie wskaźnik ten wynosi 200,8. Dla porównania, w przypadku Polski wskaźnik wynosi 250,9.
W piątek polskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 228 tysięcy infekcji.
Spis krajów zaliczanych do tzw. czerwonej i zielonej strefy jest opracowywany przez ministerstwo ochrony zdrowia i aktualizowany co siedem dni. W czerwonej strefie jest teraz 51 krajów. Oprócz Polski w grupie tej znalazły się Chorwacja i Gruzja.
Zasady wjazdu na Ukrainę
Z informacji dostępnych na stronie polskiego MSZ wynika, że osoby przybywające na Ukrainę z krajów tak zwanej czerwonej strefy podlegają 14-dniowej kwarantannie.
Można ją zakończyć wcześniej po poddaniu się testowi po wjeździe na terytorium Ukrainy lub w ciągu 48 godzin do przekroczenia ukraińskiej granicy.
Cudzoziemcy są zobowiązani do posiadania polisy ubezpieczeniowej przewidującej pokrycie kosztów związanych z leczeniem COVID-19 i obserwacją.
Powyższe reguły nie dotyczą m.in. osób, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin.
Kolejny kraj
Ukraina nie jest jedynym krajem, który w ostatnim czasie zmienił zasady wjazdu dla podróżnych z Polski.
Od najbliższej soboty cała Polska będzie uznawana w Niemczech za obszar podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że osoby przekraczające naszą zachodnią granicę będą musiały się liczyć z obowiązkiem przejścia kwarantanny.
Ponadto we wtorek ministerstwo zdrowia Białorusi zadecydowało, że osoby przybywające z 28 państw - między innymi z Polski - będą musiały przez 10 dni po przekroczeniu granicy przestrzegać samoizolacji.
Od początku października osoby, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Polski, muszą poddać się 14-dniowej obowiązkowej samoizolacji.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock