Brazylia utopiona w korupcji. Prezes największego banku w Ameryce Łacińskiej zatrzymany


Korupcja w Brazylii zatacza coraz większy krąg. Jak informuje Reuters, aresztowano prezesa największego banku w Ameryce Łacińskiej oraz lidera rządzącego ugrupowania w Senacie.

Afera wokół Petrobras wybuchła w 2013 roku. Według prokuratury wielkie firmy budowlane i inżynieryjne zapłaciły co najmniej 800 mln dolarów w zamian za kontrakty, których wartość sztucznie zawyżano.

Śledczy podejrzewają, że część pieniędzy trafiła do Partii Pracujących (PT) i innych partii, a następnie środki te służyły finansowaniu kampanii politycznych.

Uzasadnienie sądu

Skandal rozrósł się do takich rozmiarów, że z tego powodu wielu Brazylijczyków coraz więcej domaga się usunięcia z urzędu prezydent Dilmy Rousseff.

W środę doszło do zatrzymania senatora Delcidio Amarala oraz miliardera Andre Estevesa, prezesa banku BTG Pactual SA. Według szacunków "Forbesa" majątek Estevesa szacowany jest na 2,2 mld dol. netto. Amaral zaś to były przewodniczący komisji spraw gospodarczych i jeden z autorów niepopularnego programu oszczędnościowego prezydent Dilmy Rousseff.

W uzasadnieniu sądu cytowanym przez Agencję czytamy, że istnieją dowody potwierdzające, że aresztowali próbowali uciszyć kluczowego świadka w dochodzeniu korupcyjnym. Zatrzymania stanowią nowy wątek w śledztwie w sprawie firm budowlanych płacących ogromne łapówki urzędnikom Petrobras i politykom w zamian za lukratywne kontrakty.

Prawnik Estevesa, Antonio Carlos de Almeida Castro powiedział dziennikarzom, że bankier "na pewno" nie działał na rzecz utrudniania śledztwa. Jak poinformował jednak sąd, Esteves został aresztowany na 5 dni, z możliwością przedłużenia aresztu o kolejne 5 dni. Amaral zaś został aresztowany na czas nieokreślony.

Spadek cen akcji

Informacje o zatrzymaniu prezesa potwierdził bank BTG Pactual jednocześnie dodając, że przedstawiciele instytucji finansowej są gotowi do współpracy w trakcie śledztwa.

Według Reutersa, główne transakcje BTG Pactual, które zwróciły uwagę śledczych dotyczą kontaktów z Petrobrasem. W tym udziałów banku w Sete Brasil Participacoes SA, dostawcy platform wiertniczych do wydobycia ropy naftowej. Pod lupą pozostaje także zakup połowy akcji Petrobras Africa przez BTG Pactual w 2013 roku.

Akcje banku notowane na giełdzie w Sao Paulo spadły o rekordowe 39 proc., podczas gdy indeks giełdowy zniżkował o 21 proc. Ponadto, jak poinformował Bank Centralny Brazylii, na bieżąco śledzi skutki aresztowania prezesa BTG Pactual, tak aby w razie konieczności powstrzymać negatywne skutki zatrzymania prezesa największego banku w Ameryce Łacińskiej dla sektora bankowego.

Kryzys gospodarczy

Brazylijska gospodarka znajduje się w odwrocie. Już wcześniej wielu inwestorów opuściło kraj, a obecna sytuacja może to jeszcze pogłębić. Po sukcesie gospodarczym w ostatnich latach, Brazylia pogrążona jest w głębokiej recesji, która jest skutkiem zarówno skandalu korupcyjnego jak i prania brudnych pieniędzy.

Ponadto wpływa na to miał spadek cen surowców na światowych rynkach.

Tylko od początku tego roku indeks giełdowy Bovespa spadł już o 5,5 proc. Tymczasem, po informacjach o środowych zatrzymaniach wpływowych osób kurs brazylijskiej waluty spadł o 2 proc.

- Aresztowania są znaczące i potwierdzają naszą ocenę, że w przyszłym roku spowodują pogłębienie kryzysu politycznego - twierdzą analitycy Eurasia Group.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości