Ze świata

Warren Buffett spada z podium miliarderów. Zaskakująca zmiana

Ze świata

Amazon.comJeff Bezos, prezes Amazona z czytnikiem Kindle Fire

Jeff Bezos, założyciel sklepu internetowego Amazon, został właśnie trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Akcje jego sztandarowej spółki poszły w górę o ponad 50 proc., dzięki czemu dysponuje majątkiem większym od Warrena Buffetta.

Jeff Bezos ma 52 lata i majątek wart ponad 65 mld dolarów. Choć nic tego nie zapowiadało, w tym roku wzbogacił się o 5,4 mld dolarów – wynika z indeksu miliarderów agencji Bloomberga.

Lista miliarderów

Tym samym Bezos zajmuje trzecie miejsce na liście najbogatszych, po Hiszpanie Amancio Ortedze, właścicielu Inditex SA i Billu Gatesie, najbogatszym człowieku na świecie. Ortega, właściciel m.in. marki Zara, ma majątek wart 73 mld dolarów, zaś właściciel Microsoftu – 89 mld dolarów.

Warren Buffett, właściciel Berkshire Hathaway, oddał swoje miejsce na podium przez filantropię. W tym roku przeznaczył 2,2 mld dolarów dla fundacji Billa i Melindy Gatesów. 85-letni miliarder dysponuje majątkiem o 32 mln dolarów mniejszym od Bezosa.

Sukces zapewniły Jeffowi Bezosowi nie tylko akcje Amazona, ale także takie gadżety jak Kindle czy Echo. Jeszcze w lutym notowania spółki były w dołku, ale potem okazało się, że Amazon zaskoczył największym zyskiem w swojej historii i imponującym wzrostem sprzedaży o 28 proc., w tym 64-proc. wzrostem przychodów z działalności związanych z informatyczną „chmurą” . Akcje Amazona od lutego wzrosły o 54 proc. Zdaniem analityków to jeszcze nie koniec dobrej passy i majątek Bezosa może się powiększyć.

Obiad za 3,4 mln dolarów. Warren Buffett zdradzi sekrety inwestowania:

Obiad za 3,4 mln dolarów. Warren Buffett zdradzi sekrety inwestowania?TVN24BiS /

Autor: MS / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Amazon.com