Jack Ma, założyciel Alibaba Group, traci kontrolę nad Ant Group

Autor:
kris/ToL
Źródło:
CNN
Inflacja 20 procent? Członek RPP: bardzo możliwe, że w lutym to zobaczymy
Inflacja 20 procent? Członek RPP: bardzo możliwe, że w lutym to zobaczymyTVN24
wideo 2/6
TVN24Inflacja 20 procent? Członek RPP: bardzo możliwe, że w lutym to zobaczymy

Chiński miliarder Jack Ma nie będzie już kontrolował Ant Group - akcjonariusze finansowego giganta wyrazili zgodę na zmianę struktury akcjonariatu - podaje portal stacji CNN, powołując się na oświadczenie firmy.

Po korekcie udziały Jacka Ma w głosach akcjonariatu spadną do 6,2 proc. - wskazał CNN. Przed zmianą, chiński miliarder miał ponad 50 proc. głosów w Ant za pośrednictwem Hangzhou Yunbo i dwóch innych podmiotów - tłumaczy portal, powołując się na prospekt emisyjny z 2020 roku.

Jack Ma traci kontrolę nad Ant Group

Grupa Ant dodała w oświadczeniu, że korekta praw głosu ma uczynić strukturę akcjonariatu spółki "bardziej przejrzystą i zdywersyfikowaną" i nie spowoduje to żadnych zmian w interesach ekonomicznych żadnego z akcjonariuszy.

Firma przekazała, że jego 10 głównych akcjonariuszy, w tym Ma, zgodziło się, by głosować wyłącznie niezależnie, a zatem żaden akcjonariusz nie będzie miał "wyłącznej lub wspólnej kontroli nad Grupą Ant".

Rewizja praw głosu nastąpiła po tym, jak chińskie organy regulacyjne nie zgodziły się, by Ant otrzymało na rozwój 37 miliardów dolarów z pierwszej oferty publicznej w listopadzie 2020 r. i nakazały firmie restrukturyzację działalności. Miesiąc wcześniej w Szanghaju Ma skrytykował chiński system regulacji finansowej i państwowe banki.

W ramach restrukturyzacji, dział Consumer Finance Ant złożył wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego z 1,2 mld dol. do 2,7 mld dol. Zgodnie z rządowym zawiadomieniem, wydanym pod koniec zeszłego tygodnia, Chińska Komisja Regulacyjna ds. Bankowości i Ubezpieczeń zatwierdziła wniosek.

Po zbiórce funduszy Ant będzie kontrolował połową swojej kluczowej jednostki, która zajmuje się finansami konsumenckimi, podczas gdy podmiot kontrolowany przez władze miasta Hangzhou będzie posiadał 10 proc. udziałów. W Hangzhou Alibaba i Ant mają swoje siedziby od samego początku - podaje CNN.

Ant Group jest fintechowym podmiotem stowarzyszonym z Alibabą - oba podmioty zostały założone przez Ma - wyjaśnił portal.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości