Indeks cen żywności na świecie osiągnął w 2022 roku najwyższy poziom od lat - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Do zakłóceń na rynku przyczyniła się przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę.
Indeks cen żywności wynosił średnio 143,7 punktów w 2022 r. To wzrost o 14,3 proc. w stosunku do 2021 r. Jednocześnie jest to najwyższy wskaźnik tego indeksu od czasu rekordów z lat 90.
W 2022 roku cztery z pięciu subindeksów żywnościowych FAO, które dotyczą zboża, mięsa, nabiału i olejów roślinnych, osiągnęły rekordowe wartości. Cukier był natomiast najdroższy od 10 lat.
Ceny żywności rosną po rosyjskiej inwazji
Ceny żywności rosną znacząco od lutego 2022 roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wzrosły obawy o zakłócenie dostaw z portów znajdujących się nad Morzu Czarnym. Nadzieja na poprawienie się sytuacji wróciła jednak po osiągnięciu porozumienia między Ukrainą a Rosją dotyczącego wywozu zboża i optymistyczniejszych prognozach dotyczących wyższych dostaw z krajów eksportujących żywność, a ceny zaczęły lekko spadać w kolejnych miesiącach.
W grudniu indeks kolejny raz spadł do 132,4 pkt. ze 135,0 pkt. w listopadzie. To dziewiąty z rzędu spadek indeksu. "W grudniu był on spowodowany gwałtownym spadkiem cen olejów roślinnych, wraz z pewnymi spadkami cen zbóż i mięsa. był on częściowo zrównoważony przez umiarkowany wzrost cen cukru i nabiału." - napisano w komunikacie FAO.
"Stabilizacja na rynku jest mile widziana po dwóch latach, które charakteryzowały się bardzo dużą zmiennością" - powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: amnat30 / Shutterstock