Właściciel Facebooka ukarany. Do zapłacenia setki milionów euro

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
UOKiK kontra influencerzy. Koniec kryptoreklam w mediach społecznościowych
UOKiK kontra influencerzy. Koniec kryptoreklam w mediach społecznościowychTVN24
wideo 2/2
TVN24UOKiK kontra influencerzy. Koniec kryptoreklam w mediach społecznościowych

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) nałożył w środę 390 milionów euro grzywny na Metę, firmę matkę Facebooka, za naruszanie prywatności. DPC zakazał też firmie zmuszania użytkowników w Unii Europejskiej do akceptowania personalizowanych reklam dobieranych na podstawie ich aktywności w sieci.

Jak komentuje Associated Press, decyzja DPC, która dotyczy działalności Facebooka i Instagrama, może zmusić Metę do zmiany modelu biznesowego. Firma zapowiedziała jednak, że odwoła się od tego wyroku.

Siedziba Mety w DublinieDerick P. Hudson / Shutterstock.com

Środowa decyzja DPC to wynik postępowania, które wszczęto w maju 2018 roku, gdy w UE weszło w życie Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Meta zmieniła wówczas podstawę prawną, na mocy której posługiwała się danymi użytkowników, aby podsuwać im spersonalizowane reklamy, dodając klauzulę do zasad korzystania z serwisu. Zmusza ona de facto użytkowników do wyrażania zgody na wykorzystanie ich danych - wyjaśnia AP.

Kara dla Mety

DPA uznał, że Meta nie ma prawa do korzystania z takiej formy kontraktu z użytkownikami, a zatem podsuwanie im celowanych reklam jest nielegalne. Firma ma teraz trzy miesiące na dostosowanie swojej działalności do przepisów unijnych.

DPC jest głównym regulatorem zajmującym się sprawami koncernów technologicznych, takich jak Apple, Google czy TikTok, ponieważ europejskie siedziby tych firm są zarejestrowane w Irlandii. Obecnie DPC prowadzi 11 dochodzeń w sprawie Mety. Reuters przypomina, że wysokość kar nałożonych na Metę przez DPC sięgnęła 1,3 mld euro.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Derick P. Hudson / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości