TVN24 Biznes | Ze świata

Bruksela szykuje kolejne sankcje wobec Rosji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Roberta Mesola: musimy lepiej egzekwować sankcje, które już obowiązują
Roberta Mesola: musimy lepiej egzekwować sankcje, które już obowiązująTVN24
wideo 2/4
TVN24Roberta Mesola: musimy lepiej egzekwować sankcje, które już obowiązują

Unia Europejska pracuje nad kolejnymi sankcjami ekonomicznymi wobec Rosji, ale żadne dodatkowe środki nie dotkną sektora energetycznego - powiedział w sobotę unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Stany Zjednoczone objęły natomiast restrykcjami kolejne firmy z branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi.

Paolo Gentiloni dodał, że blok 27 unijnych państw stanie w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego spowodowanego wojną na Ukrainie, ale nie recesji.

Zdaniem Gentiloniego prognoza wzrostu gospodarczego w 2022 r. dla całej UE na poziomie 4 proc. jest zbyt optymistyczna i w rzeczywistości wzrost unijnego PKB będzie mniejszy.

Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Rosję

Kolejne sankcje na Rosję nałożyły Stany Zjednoczone. W komunikacie resortu handlu USA napisano, że piątkowa decyzja ma na celu "degradację rosyjskiego i białoruskiego sektora obronnego, lotniczego, morskiego i innych strategicznych sektorów w odpowiedzi na brutalny atak Rosji na suwerenność Ukrainy".

Środki te nakazują również ministerstwu handlu odrzucenie prawie wszystkich wniosków o wydanie licencji.

Biały Dom argumentuje, że sankcje pomogą zapobiec przedostawaniu się technologii i oprogramowania do sektorów wojskowych w Rosji i na Białorusi. "Te firmy są skutecznie odcinane od środków niezbędnych do podtrzymania wojny Putina" – napisała sekretarz handlu Gina Raimondo w oświadczeniu.

Czarna lista

W czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield informowała, że wpisane na czarną listę amerykańskiego resortu handlu podmioty, których liczba wyniesie wkrótce ponad 200, nie będą mogły importować kluczowych technologii bez specjalnej licencji. Dodała, że w rezultacie wprowadzenia kontroli eksport takich technologii zmalał o 99 proc.

- Siła tych restrykcji będzie się tylko zwiększała w miarę upływu czasu, jak będą zmniejszać się rosyjskie zasoby np. części zapasowych do niektórych samolotów - mówiła rzeczniczka Białego Domu.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości