TVN24 Biznes | Ze świata

Inflacja w Unii Europejskiej. Polska w czołówce

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mateusz Walczak o inflacji w lipcu, która wyniosła 15,6 proc.
Mateusz Walczak o inflacji w lipcu, która wyniosła 15,6 proc.TVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Walczak o inflacji w lipcu, która wyniosła 15,6 proc.

Inflacja w Polsce w lipcu 2022 roku w ujęciu rocznym wyniosła 14,2 procent - podał Eurostat. To jeden z najwyższych poziomów wzrostu cen w Unii Europejskiej. Najwyższą inflację odnotowano w Estonii i na Łotwie, a najniższą we Francji i na Malcie.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 8,9 proc. w lipcu w ujęciu rdr, po wzroście o 8,6 proc. miesiąc wcześniej. Dla porównania, rok temu inflacja w strefie euro wynosiła zaledwie 2,2 proc. W ujęciu rocznym ceny w całej Unii Europejskiej wzrosły o 9,8 proc. wobec 9,6 proc. w czerwcu. Rok temu inflacja była na poziomie 2,5 proc.

Inflacja w Unii Europejskiej. Dane Eurostatu

Najniższy poziom inflacji odnotowano we Francji, na Malcie (po 6,8 proc.) oraz w Finlandii (8,0 proc.). Najmocniej ceny wzrosły w Estonii (23,2 proc.), na Łotwie (21,3 proc.) i Litwie (20,9 proc.). W porównaniu z minionym miesiącach inflacja spadła w sześciu państwach członkowskich, w trzech pozostała na tym samym poziomie, a w osiemnastu wzrosła.

Polska jest jednym z państw z najwyższym poziomem wzrostu cen. Inflacja w Polsce w lipcu 2022 roku w ujęciu rocznym wyniosła 14,2 procent, tyle samo co w minionym miesiącu. Oprócz Estonii, Łotwy i Litwy, Polskę wyprzedziły jeszcze Czechy (17,3 proc.), Bułgaria (14,9 proc.) i Węgry (14,7 proc.).

Według liczonego inną metodą wskaźnika GUS, w lipcu ceny w naszym kraju wzrosły o 15,6 procent, licząc rok do roku. To najwyższy poziom od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat.

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  ilolab / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości