Na kilogram kurczaka trzeba pracować 11 dni. Ludzie wyjeżdżają z kraju

[object Object]
Eksperci o kryzysie w WenezueliTVN24 BiS
wideo 2/2

Aż 88 godzin musi spędzić w pracy Wenezuelczyk, by pozwolić sobie na zakup kilograma kurczaka. Hiperinflacja, która nęka południowoamerykański kraj spowodowała, że w ciągu ostatniego roku drastycznie wzrosły ceny żywności. To nie jedyny problem z którym zmaga się Wenezuela. Kraj opuszcza coraz więcej obywateli między innymi w wyniku rosnącej przemocy.

- Nie ma innego przykładu takiego krachu kraju w ciągu ostatnich 20 lat, który byłby całkowicie zawiniony przez władzę - ocenia Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej", komentator TVN24 BiS.

Komentator TVN24 BiS podkreśla, że "Wenezuela, kilkunastu latach rządów Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro, nie jest już właściwie gospodarką, tylko jest szybem naftowym, który wyciąga spod ziemi surową ropę, surową ropę sprzedaje i nie ma nic innego do sprzedania, a wskutek tego, że ceny ropy spadły to ten rząd nie ma na import niczego".

Wzrost cen żywności

Jak napisał hiszpański dziennik "El Pais", w maju ubiegłego roku Wenezuelczyk z minimalnym wynagrodzeniem musiał spędzić prawie cały dzień w pracy (7 godzin i 24 minuty) aby zarobić na zakup kilograma kurczaka. Galopująca inflacja jeszcze pogłębiła ten problem. Teraz, aby zarobić na kilogram kurczaka, pracownik musi spędzić w pracy aż 88 godzin.

W 2014 roku osiem na dziesięć wenezuelskich rodzin kupowało jednego kurczaka tygodniowo. Teraz może sobie pozwolić na to jeszcze mniej rodzin, bo zaledwie trzy na dziesięć.

Na pół kilograma kawy Wenezuelczyk z minimalnym wynagrodzeniem musi pracować 79 godzin, na pół kilograma soczewicy - 20 godzin. Godzinę krócej musi pracować Wenezuelczyk, żeby kupić ananasa, a 18,5 godziny potrzebuje na zakup kilograma ziemniaków.

To właśnie żywność postrzega się jako jeden z głównych wskaźników upadku wenezuelskiego systemu gospodarczego.

- Żywność stała się narzędziem polityki - ocenił w TVN24 BiS prof. Lech Miodek, publicysta "Przeglądu", były dyplomata.

"El Pais" zwróciło uwagę, że wzrost cen nasilił się po dojściu do władzy Nicolasa Maduro w 2013 roku. Urzędujący prezydent wygrał niedzielne wybory i będzie sprawował swój urząd do 2025 roku.

Problem z dostawami

Anna Ayuso z Centrum Spraw Międzynarodowych w Barcelonie w rozmowie z "El Pais" podkreśliła, że problem dodatkowo potęguje ogromna zależność od importowania żywności z innych krajów. - Sytuacja jest katastrofalna, ponieważ kraj nie ma wystarczającej ilości pieniędzy i ludzie nie mają co jeść - powiedziała.

- Wenezuela nie importuje żywności, bo nie ma na to pieniędzy - podkreślił w rozmowie na antenie TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". Jak dodał, obecnie kraj ten "produkuje zaledwie 20 procent żywności, której potrzebuje".

Nie lada wyzwanie

Opisanie sytuacji w Wenezueli na podstawie obiektywnych danych to nie lada wyzwanie. Jak wskazał Miguel Santos z Uniwersytetu Harvarda, od kilku lat kraj ten traci na przejrzystości danych publicznych.

- Od 2015 roku inflacja jest oparta na szacunkach osób trzecich i niezależnych, w tym Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, ponieważ bank centralny nie publikuje oficjalnych danych z trzech lat dotyczących budżetu, inflacji oraz PKB - wskazał w rozmowie z hiszpańską gazetą.

Hiperinflacja skłania administrację do częstej zmiany poziomu płacy minimalnej, ale wciąż nie wystarcza to na zakup podstawowych produktów. Tylko w tym roku prezydent Maduro zdecydował się trzykrotnie podnieść minimalne wynagrodzenie. Według Bloomberga, inflacja w Wenezueli w ciągu roku przyspieszyła o prawie 4 tysiące procent.

Spadek produkcji ropy

Spada również produkcja ropy. Zgodnie z danymi OPEC, Wenezuela ma największe rezerwy ropy naftowej na świecie, a od 2014 roku produkcja zmniejszyła się prawie o połowę. Z danych OPEC wynika, że w 2018 roku produkcja ropy w Wenezueli spadła do 1,59 mln baryłek dziennie, podczas gdy w 2014 roku było to 2,93 mln baryłek.

Wenezuelczycy opuszczają kraj

Do tego dochodzi przemoc. Caracas, stolica Wenezueli, jest drugim najbardziej niebezpiecznym miastem na świecie, które ustępuje w tym względzie tylko Los Cabos w Meksyku. W pierwszej dziesiątce, na 9. pozycji, znalazło się także inne wenezuelskie miasto - Guayana.

Liczba zabójstw w kraju w latach 1995-2017 wzrosła czterokrotnie, a bezkarność przestępców jeszcze pogarsza ten problem. Według danych zebranych przez Amnesty International, w 2015 roku odnotowano ponad 11 tysięcy skarg dotyczących przestępstw i naruszeń praw człowieka. Tymczasem wszczęto zaledwie 77 postępowań.

W takich okolicznościach coraz więcej Wenezuelczyków decyduje się na opuszczenie ojczyzny i przenosiny do pobliskiej Kolumbii. Dużą część emigracji stanowią również Stany Zjednoczone i Hiszpania.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, w 2017 roku za granicą mieszkało ponad 1,6 mln Wenezuelczyków. Dla porównania w 2015 roku było to ok. 697,5 tys., zaś w 2010 - 556,6 tys. osób.

Zapaść gospodarcza nastąpiła równolegle do wenezuelskiego systemu instytucjonalnego. - System demokratyczny został zastąpiony przez coś na kształt hegemonii - ocenił w "El Pais" Manuel Hidalgo, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Karola III w Madrycie. Jak dodała Anna Ayuso, niska frekwencja w ostatnich wyborach jest oznaką utraty zaufania do instytucji.

Amerykański think tank Freedom House w swoim najnowszym raporcie poinformował o pogorszeniu systemu między innymi w wyniku "poważnych nieprawidłowości" przy organizacji wyborów, "twardych" rządowych represji względem demonstrantów, w których - jak wskazano - zginęło ponad 100 osób a 1,9 tys. zostało rannych.

Autor: mb//sta / Źródło: El Pais, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- Polska to w tej chwili niekwestionowany lider wzrostu w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Jak zaznaczył, nie należy bagatelizować zewnętrznych ryzyk, ale nasza gospodarka jest "silna i bardzo odporna na zewnętrzne szoki".

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

Źródło:
tvn24.pl

- Resort infrastruktury chce corocznie waloryzować opłaty za przeglądy techniczne pojazdów, a im dłużej zwlekać się będzie z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Kierowców czekają podwyżki

Kierowców czekają podwyżki

Źródło:
PAP

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) przetłumaczony wniosek ekstradycyjny wobec Samera A. - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Dodała, że wniosek trafi do ministerstwa sprawiedliwości ZEA, gdzie zostanie poddany ocenie.

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie obecności szkła w jednej fiolce produktu.

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny