Na kilogram kurczaka trzeba pracować 11 dni. Ludzie wyjeżdżają z kraju

[object Object]
Eksperci o kryzysie w WenezueliTVN24 BiS
wideo 2/2

Aż 88 godzin musi spędzić w pracy Wenezuelczyk, by pozwolić sobie na zakup kilograma kurczaka. Hiperinflacja, która nęka południowoamerykański kraj spowodowała, że w ciągu ostatniego roku drastycznie wzrosły ceny żywności. To nie jedyny problem z którym zmaga się Wenezuela. Kraj opuszcza coraz więcej obywateli między innymi w wyniku rosnącej przemocy.

- Nie ma innego przykładu takiego krachu kraju w ciągu ostatnich 20 lat, który byłby całkowicie zawiniony przez władzę - ocenia Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej", komentator TVN24 BiS.

Komentator TVN24 BiS podkreśla, że "Wenezuela, kilkunastu latach rządów Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro, nie jest już właściwie gospodarką, tylko jest szybem naftowym, który wyciąga spod ziemi surową ropę, surową ropę sprzedaje i nie ma nic innego do sprzedania, a wskutek tego, że ceny ropy spadły to ten rząd nie ma na import niczego".

Wzrost cen żywności

Jak napisał hiszpański dziennik "El Pais", w maju ubiegłego roku Wenezuelczyk z minimalnym wynagrodzeniem musiał spędzić prawie cały dzień w pracy (7 godzin i 24 minuty) aby zarobić na zakup kilograma kurczaka. Galopująca inflacja jeszcze pogłębiła ten problem. Teraz, aby zarobić na kilogram kurczaka, pracownik musi spędzić w pracy aż 88 godzin.

W 2014 roku osiem na dziesięć wenezuelskich rodzin kupowało jednego kurczaka tygodniowo. Teraz może sobie pozwolić na to jeszcze mniej rodzin, bo zaledwie trzy na dziesięć.

Na pół kilograma kawy Wenezuelczyk z minimalnym wynagrodzeniem musi pracować 79 godzin, na pół kilograma soczewicy - 20 godzin. Godzinę krócej musi pracować Wenezuelczyk, żeby kupić ananasa, a 18,5 godziny potrzebuje na zakup kilograma ziemniaków.

To właśnie żywność postrzega się jako jeden z głównych wskaźników upadku wenezuelskiego systemu gospodarczego.

- Żywność stała się narzędziem polityki - ocenił w TVN24 BiS prof. Lech Miodek, publicysta "Przeglądu", były dyplomata.

"El Pais" zwróciło uwagę, że wzrost cen nasilił się po dojściu do władzy Nicolasa Maduro w 2013 roku. Urzędujący prezydent wygrał niedzielne wybory i będzie sprawował swój urząd do 2025 roku.

Problem z dostawami

Anna Ayuso z Centrum Spraw Międzynarodowych w Barcelonie w rozmowie z "El Pais" podkreśliła, że problem dodatkowo potęguje ogromna zależność od importowania żywności z innych krajów. - Sytuacja jest katastrofalna, ponieważ kraj nie ma wystarczającej ilości pieniędzy i ludzie nie mają co jeść - powiedziała.

- Wenezuela nie importuje żywności, bo nie ma na to pieniędzy - podkreślił w rozmowie na antenie TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". Jak dodał, obecnie kraj ten "produkuje zaledwie 20 procent żywności, której potrzebuje".

Nie lada wyzwanie

Opisanie sytuacji w Wenezueli na podstawie obiektywnych danych to nie lada wyzwanie. Jak wskazał Miguel Santos z Uniwersytetu Harvarda, od kilku lat kraj ten traci na przejrzystości danych publicznych.

- Od 2015 roku inflacja jest oparta na szacunkach osób trzecich i niezależnych, w tym Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, ponieważ bank centralny nie publikuje oficjalnych danych z trzech lat dotyczących budżetu, inflacji oraz PKB - wskazał w rozmowie z hiszpańską gazetą.

Hiperinflacja skłania administrację do częstej zmiany poziomu płacy minimalnej, ale wciąż nie wystarcza to na zakup podstawowych produktów. Tylko w tym roku prezydent Maduro zdecydował się trzykrotnie podnieść minimalne wynagrodzenie. Według Bloomberga, inflacja w Wenezueli w ciągu roku przyspieszyła o prawie 4 tysiące procent.

Spadek produkcji ropy

Spada również produkcja ropy. Zgodnie z danymi OPEC, Wenezuela ma największe rezerwy ropy naftowej na świecie, a od 2014 roku produkcja zmniejszyła się prawie o połowę. Z danych OPEC wynika, że w 2018 roku produkcja ropy w Wenezueli spadła do 1,59 mln baryłek dziennie, podczas gdy w 2014 roku było to 2,93 mln baryłek.

Wenezuelczycy opuszczają kraj

Do tego dochodzi przemoc. Caracas, stolica Wenezueli, jest drugim najbardziej niebezpiecznym miastem na świecie, które ustępuje w tym względzie tylko Los Cabos w Meksyku. W pierwszej dziesiątce, na 9. pozycji, znalazło się także inne wenezuelskie miasto - Guayana.

Liczba zabójstw w kraju w latach 1995-2017 wzrosła czterokrotnie, a bezkarność przestępców jeszcze pogarsza ten problem. Według danych zebranych przez Amnesty International, w 2015 roku odnotowano ponad 11 tysięcy skarg dotyczących przestępstw i naruszeń praw człowieka. Tymczasem wszczęto zaledwie 77 postępowań.

W takich okolicznościach coraz więcej Wenezuelczyków decyduje się na opuszczenie ojczyzny i przenosiny do pobliskiej Kolumbii. Dużą część emigracji stanowią również Stany Zjednoczone i Hiszpania.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, w 2017 roku za granicą mieszkało ponad 1,6 mln Wenezuelczyków. Dla porównania w 2015 roku było to ok. 697,5 tys., zaś w 2010 - 556,6 tys. osób.

Zapaść gospodarcza nastąpiła równolegle do wenezuelskiego systemu instytucjonalnego. - System demokratyczny został zastąpiony przez coś na kształt hegemonii - ocenił w "El Pais" Manuel Hidalgo, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Karola III w Madrycie. Jak dodała Anna Ayuso, niska frekwencja w ostatnich wyborach jest oznaką utraty zaufania do instytucji.

Amerykański think tank Freedom House w swoim najnowszym raporcie poinformował o pogorszeniu systemu między innymi w wyniku "poważnych nieprawidłowości" przy organizacji wyborów, "twardych" rządowych represji względem demonstrantów, w których - jak wskazano - zginęło ponad 100 osób a 1,9 tys. zostało rannych.

Autor: mb//sta / Źródło: El Pais, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wiceprezydent USA J.D. Vance zabrał głos w sprawie czwartkowych spadków na Wall Street. Przekonywał, że jeden słaby dzień na giełdzie zostanie w przyszłości zamieniony na "kwitnącą giełdę przez długi czas", a cła przyczynią się do długotrwałego wzrostu gospodarczego.

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP