Grecka tragedia i kierunki LOT-u. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia wokół Grecji, gdzie - przynajmniej oficjalnie - wciąż daleko od porozumienia. Zastanowimy się także, w jakim kierunku mogą pójść zmiany w emeryturach a również w którą stronę poleci LOT.

Bez porozumienia

Kolejny raz bez porozumienia na linii Grecja-wierzyciele. I kolejny raz odsuwa się rozwiązanie kwestii pomocy dla Grecji. Widmo bankructwa spędza sen z powiek inwestorom i rynkom. Wczoraj na temat możliwych scenariuszy na wypadek braku porozumienia z Grecją z szefem NBP, ministrami finansów i spraw zagranicznych rozmawiała premier Ewa Kopacz. Według niej polska gospodarka i system finansowy są stabilne i odporne na Grecję. Jednak zdaniem Ryszarda Petru, założyciela stowarzyszenia NowoczesnaPL z powodu Grecji może powtórzyć się rynkowy scenariusz jaki miał miejsce po upadku banku Leman Brothers.

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat pytamy, jak grecki kryzys może wpłynąć na Polskę i naszą walutę.

Co z emeryturami?

U nas też emerytury. Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS. Zapytamy ekspertów, jakie jeszcze propozycje dotyczące świadczeń emerytalnych są na stole.

LOT w nowym kierunku

Pytamy także, co dalej z LOT-em. Za pięć lat LOT będzie przewoził dwukrotnie pasażerów więcej niż obecnie, będzie miał prawie dwa razy większą flotę i wykonywał 60 proc. więcej rejsów - zakłada strategia rozwoju linii, którą przedstawił w poniedziałek prezes spółki Sebastian Mikosz. Do końca roku ma się zakończyć proces restrukturyzacji spółki. Do tego czasu też LOT nie może uruchamiać nowych połączeń.

Motorem wzrostu przewoźnika mają być połączenia długodystansowe. LOT chce się wyróżnić na tle innych linii z regionu oferując bezpośrednie połączenia naszej części Europy ze stolicami azjatyckimi. Obecnie z takich połączeń LOT ma w siatce tylko rejsy do Pekinu, ale od 13 stycznia będzie latał także do Tokio. Planowane są też połączenie do Seulu i Bangkoku. LOT codziennie ma latać także do Nowego Jorku, Chicago i Toronto.

Prezes PLL LOT był gościem programu "Bilans" w TVN24 BiŚ.

Mikosz: To atak na nasz majątekTVN24 Biznes i Świat

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl