Grecja: pierwszy raz w historii odnawialne źródła pokryły 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną

Autor:
wac//am
Źródło:
IPTO, NPR, Our World in Data
Richard Quest o sytuacji energetycznej: nic takiego nie miało wcześniej miejsca
Richard Quest o sytuacji energetycznej: nic takiego nie miało wcześniej miejsca TVN24
wideo 2/4
TVN24Richard Quest o sytuacji energetycznej: nic takiego nie miało wcześniej miejsca

Spółka odpowiedzialna za przesył energii elektrycznej w Grecji ogłosiła, że po raz pierwszy odnawialne źródła energii pokryły całkowite zapotrzebowanie tego kraju na energię elektryczną. Wystarczyło jej na pięć godzin. Jednocześnie ustanowiono nowy rekord ilości energii wyprodukowanej z OZE.

Grecja opiera się na wielu źródłach energii elektrycznej, przy czym żadne nie stanowi więcej niż 50 proc. jej produkcji. Według raportu Niezależnego Operatora Przesyłu Energii Elektrycznej (IPTO), w sierpniu 2022 roku za produkcję największej ilości energii odpowiadał gaz ziemny oraz źródła odnawialne, takie jak wiatr i energia słoneczna. 

Nowy rekord ze źródeł odnawialnych

Nowy rekord w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii na poziomie 3106 MW zanotowano 7 października, kiedy to po raz pierwszy w historii greckiego systemu elektroenergetycznego zapotrzebowanie na energię elektryczną zostało w 100 proc. pokryte z OZE i wystarczyło na 5 godzin - wynika z danych IPTO.

Spółka poinformowała, że planuje inwestycje na morzu i lądzie tak, by miks energetyczny stał się "jeszcze bardziej ekologiczny w najbliższych latach". Prezes IPTO, Manos Manousakis, we wpisie na platformie LinkedIn przyznał, że spółka jest "dumna" z osiągnięcia tego "kamienia milowego".

Farma fotowoltaiczna w północnej GrecjiShutterstock

"Sukces tego kraju następuje po dekadzie, w której jego zależność od paliw kopalnych stopniowo malała" - przypomina cytowany przez portal NPR grecki think tank The Green Tank, zajmujący się ochroną środowiska. "Kraje europejskie, takie jak Grecja, szybko odchodzą od paliw kopalnych w kierunku taniej odnawialnej energii elektrycznej. Ten kamień milowy, który osiągnęła Grecja dowodzi, że sieć energetyczna zdominowana przez odnawialne źródła energii jest w naszym zasięgu" – dodaje cytowana przez Euronews Elisabeth Cremona, analityk w think tanku Ember. „To również wyraźnie pokazuje, że system elektryczny może być zasilany energią odnawialną bez uszczerbku dla niezawodności. Ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, by być pewnym, że odnawialne źródła energii wyprzedzą paliwa kopalne w greckim sektorze energetycznym przez cały rok”.

Zużycie energii elektrycznej

Według danych opublikowanych przez Our World in Data, w 2021 roku Grecja zużyła 273 terawatogodzin energii elektrycznej. Olej opałowy odpowiadał za produkcję 143 TWh energii, gaz 63 TWh, wiatr 24 TWh - to nieco więcej niż węgiel (21 TWh), za którym uplasowała się energia słoneczna (14 TWh) i elektrownie wodne (9 TWh). Inne odnawialne źródła energii odpowiadały za produkcję mniej niż jednej terawatogodziny energii. 

ZOBACZ TEŻ: Grecja. Trzęsienie ziemi w rejonie Zatoki Korynckiej. Wstrząsy odczuwalne były w Atenach

Autor:wac//am

Źródło: IPTO, NPR, Our World in Data

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości