Francja chce zbadać możliwości dłuższej eksploatacji reaktorów jądrowych

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Reiter: budowa elektrowni jądrowych w Polsce rozpocznie dyskusję o miksie energetycznym
Reiter: budowa elektrowni jądrowych w Polsce rozpocznie dyskusję o miksie energetycznymTVN24
wideo 2/4
TVN24Reiter: budowa elektrowni jądrowych w Polsce rozpocznie dyskusję o miksie energetycznym

Francuskie władze chcą zbadania możliwości przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych do 60 lat i dłużej, jeśli pozwolą na to zasady bezpieczeństwa - podał Reuters.

Prezydent Emmanuel Macron uczestniczył w piątek w spotkaniu przedstawicielami Urzędu Bezpieczeństwa Nuklearnego i Komisji Energii Atomowej.

- Spotkanie jest postrzegane jako krok w kierunku realizacji budowy sześciu nowych reaktorów, mniejszych reaktorów modułowych typu SMR oraz przedłużenia żywotności istniejących reaktorów z 40 do 60 lat - wyjaśniła redakcja francuskiego radia RFI.

Dłuższa eksploatacja reaktorów jądrowych

W ubiegłym roku prezydent Francji zapowiedział szerokie działania związane z branżą energetyczną, zwłaszcza z rozwojem energetyki odnawialnej i optymalizacją zużycia energii.

Od tego czasu we francuskim Zgromadzeniu Narodowym trwają prace nad przyjęciem ustawy o rozwoju energii odnawialnych, a w Senacie przegłosowano tekst mający przyspieszyć i uprościć budowę nowych reaktorów.

Koszt budowy nowych reaktorów ma wynieść ponad 60 mld euro. Według zapowiedzi francuskich władz, do 2050 roku powstanie przynajmniej sześć takich instalacji. Kluczowa kwestia finansowania nie znalazła się jednak w piątek w porządku obrad.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości