Sklepy mają oszczędzać prąd. Grożą im wysokie kary

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

We Francji za pozostawianie otwartych drzwi w sklepach klimatyzowanych grozić będzie do 750 euro mandatu. Wprowadzone zostaną również ograniczenia dotyczące reklam świetlnych. Jak powiedziała francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher, przepisy mają zobowiązać firmy do oszczędzania energii.

Firmy mają oszczędzać energię

Nowe regulacje mają przewidywać, że właściciele sklepów będą musieli wyłączać reklamy świetlne między godziną 1 a 6 rano, z wyjątkiem lokali znajdujących się na lotniskach i dworcach. Taki zakaz już obowiązuje w miastach, których liczba mieszkańców nie przekracza 800 tysięcy.

Pannier-Runacher powiedziała w wywiadzie dla gazety "Journal du Dimanche", że pozostawianie otwartych drzwi w klimatyzowanych sklepach powoduje zwiększenie zużycia energii o 20 proc. i "jest absurdalne".

Rząd zamierza przeprowadzić kampanię informacyjną adresowaną do handlowców, a następnie wprowadzić za pozostawianie otwartych drzwi mandaty do 750 euro.

Jak zauważa BBC, Francja nadal doświadcza ekstremalnych upałów, co zwiększa zapotrzebowanie na klimatyzację.

Macron: Francja musi przygotować się na niedobory

Prezydent Emmanuel Macron w dniu narodowego święta Francji, 14 lipca, powiedział, że Rosja używa gazu i ropy jako broni, Francuzi muszą więc uniezależnić się od rosyjskich dostaw i przygotować na niedobory energii.

- Firmy, administracja publiczna i obywatele muszą zacząć oszczędzać energię - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości