Zapowiedź zwolnień tysięcy pracowników w Europie. Lista firm

Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24
wideo 2/9
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24

Inflacja najwyższa od dziesięcioleci i wojna w Ukrainie zmusiły firmy w całej Europie do likwidacji miejsc pracy i zwolnień pracowników. Mogą one objąć łącznie dziesiątki tysięcy osób. Agencja Reutera przygotowała listę firm, które ogłosiły cięcia od początku tego roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że stopa bezrobocia w Polsce rejestrowanego wyniosła 5,0 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 783,5 tys. Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostaje zbliżona do historycznego minimum. "Rynek pracy pozostaje odporny na okres słabszej koniunktury w gospodarce" - ocenili przedstawiciele tego banku w komentarzu do danych GUS.

Nie oznacza to jednak, że zapowiadane przez koncerny zwolnienia pracowników w Europie ominą Polskę.

Motoryzacja

Autoliv - szwedzki producent poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa ogłosił 8 czerwca, że planuje zlikwidować około 8 tys. miejsc pracy, czyli około 11 proc. wszystkich stanowisk w firmie.

Continental - dostawca części samochodowych planuje zamknąć fabrykę w Gifhorn, w Dolnej Saksonii, w Niemczech. Wygaszanie produkcji ma potrwać do końca 2027 roku, w pierwszym etapie zwolnienia mają objąć 450 z 900 miejsc pracy w tym zakładzie.

Stellantis - producent samochodów w lutym uzgodnił ze związkami zawodowymi plan grupowych zwolnień, które mają dotyczyć do 2 tys. pracowników. Pod koniec czerwca koncern ogłosił plan zamknięcia fabryki skrzyń biegów w Wiedniu, co spowoduje, że pracę straci 300 osób.

Volvo - szwedzka grupa ogłosiła w marcu działania restrukturyzacyjne obejmujące fabryki autobusów w Europie. Ma to doprowadzić do zlikwidowania 1,6 tys. miejsc pracy.

Zwolnienia w branży motoryzacyjnej dotyczą również Polski. Volvo Buses w marcu ogłosiło zamknięcie fabryki autobusów Volvo we Wrocławiu, w której pracuje 1,5 tys. osób.

Volvo Car - producent samochodów 4 maja ogłosił plany zwolnienia 1,3 tys. pracowników w Szwecji. Oznacza to, że redukcja obejmie 6 proc. zatrudnionych przez firmę w tym kraju.

Ponadto koncern Scania poinformował pod koniec maja, że zdecydował o zamknięciu fabryki w Słupsku w województwie pomorskim. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku pracę ma stracić 847 osób.

Handel detaliczny

Carrefour - francuska sieć pod koniec czerwca poinformowała, że może zlikwidować do 979 miejsc pracy we Francji.

Deliveroo - brytyjska firma dostarczająca żywność poinformowała, że od 9 lutego zlikwiduje około 9 proc. miejsc pracy, czyli 350 stanowisk.

Fielmann - niemiecka firma z branży optycznej poinformowała 3 marca, że zlikwiduje setki miejsc pracy do 2025 roku.

Haleon - brytyjska firma z branży zdrowotnej, do której należy m.in. pasta do zębów Sensodyne, planuje zlikwidować setki miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Informacje w tej sprawie w połowie lipca przekazał brytyjski dziennik "The Guardian".

Sainsbury's - brytyjska sieć handlowa poinformowała 28 lutego, że planuje zamknać dwa magazyny do 2026 roku, w których jest zatrudnionych 1,4 tys. osób.

Zalando - niemiecki sklep internetowy poinformował 21 lutego, że zamierza zlikwidować setki miejsc pracy.

Przemysł

British Steel - spółka należąca do Chińczyków poinformowała 22 lutego, że może zlikwidować do 260 miejsc pracy. To efekt planowanego zamknięcia pieców koksowniczych w północnej Anglii.

Kone - fiński producent wind przekazał 26 stycznia, że planuje redukcję zatrudnienia. Cięcia mają dotknąć 1 tys. osób, w tym 150 w Finlandii.

Ssab - szwedzki producent stali poinformował 16 czerwca, że rozpoczął rozmowy w sprawie zwolnień grupowych, które mają objąć 850 z 4,7 tys. pracowników w Finlandii. Jako powód wskazywano słaby popyt w sektorze budowlanym. Należąca do koncernu spółka Ruukki Construction może zwolnić około 200 z około 1,5 tys. pracowników w krajach, w których prowadzi działalność - podano 27 czerwca.

Varta - niemiecki producent baterii poinformował 30 czerwca, że w ramach restrukturyzacji zlikwiduje 88 miejsc pracy.

Technologie

BT - największy brytyjski dostawca usług szerokopasmowych i mobilnych 18 maja zapowiedział, że do końca 2030 roku planuje zwolnić nawet 55 tys. pracowników. Jako powód wskazano cięcie kosztów. Redukcja może objąć do 40 proc. zatrudnionych.

CD Projekt - polski producent gier komputerowych poinformował w środę, że podjął decyzję o przeprowadzeniu redukcji zatrudnienia, która obejmie około 9 proc. personelu w studio CD Projekt RED, w tym m.in. zespoły produkcyjne oraz wydawnicze. Zakończenie procesu planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Dormakaba - szwajcarska grupa zajmująca się bezpieczeństwem ogłosiła 3 lipca, że planuje redukcję około 800 etatów.

Ericsson - producent sprzętu telekomunikacyjnego zwolni 8,5 tys. pracowników na całym świecie w ramach planowanego cięcia kosztów, wynika z informacji agencji Reutera.

Logitech - producent klawiatur, kamer internetowych i innych akcesoriów komputerowych ma zwolnić około 300 osób w ramach planowanej reorganizacji. Takie informacje przekazała agencja Bloomberg 22 marca.

Nokia - fiński producent telekomunikacyjnego 3 maja przekazał, że planuje zlikwidować do 208 miejsc pracy w Finlandii.

Philips - holenderski producent 30 stycznia ogłosił, że zlikwiduje 6 tys. miejsc pracy. Powodem jest spadek sprzedaży i wycofanie z rynku ogromnej liczby respiratorów.

Prosiebensat - niemiecka grupa mediowa ogłosiła 18 lipca, że zlikwiduje 400 miejsc pracy w ramach restrukturyzacji działów zajmujących się działalnością rozrywkową.

Sap - niemiecki producent oprogramowania poinformował 26 stycznia, że planuje zlikwidować 3 tys. miejsc pracy, czyli 2,5 proc. wszystkich stanowisk, aby obniżyć koszty i skoncentrować się na oferowaniu usług w chmurze.

Telecom Italia - włoski dostawca usług telekomunikacyjnych zamierza zlikwidować nawet 2 tys. miejsc pracy na Półwyspie Apenińskim w ramach programu dobrowolnych odejść na wcześniejszą emeryturę - poinformowały źródła agencji Reutera w marcu.

Viaplay - szwedzka firma mediowa ogłosiła 20 lipca nowy strategiczny plan. Zapowiadana "optymalizacja portfolio" zakłada wycofanie się z krajów bałtyckich (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia), Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Pracę ma stracić ponad jedna czwarta zatrudnionych.

Virgin Media - brytyjski operator komórkowy planuje zwolnić 2 tys. pracowników, czyli 10 proc. wszytkich zatrudnionych. Takie informacje przekazał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Telegraph".

Vodafone - brytyjska grupa telekomunikacyjna 15 czerwca porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień 1003 pracowników we Włoszech w celu obniżenia kosztów. Firma w maju poinformowała, że w ciągu trzech lat zlikwiduje 11 tys. miejsc pracy na całym świecie.

Inne

Air Liquide - francuskie przedsiębiorstwo chemiczne poinformowało 5 lipca, że może zlikwidować 430 etatów nad Sekwaną.

BASF - niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne poinformowało 24 lutego, że zlikwiduje 2,6 tys. miejsc pracy w celu poprawy konkurencyjności. Deutsche Bank - największy niemiecki bank pracuje nad planem redukcji 10 proc. z 17 tys. miejsc pracy w handlu detalicznym w ciągu najbliższych kilku lat - poinformowało 23 czerwca źródło agencji Reutera. Bank odmówił komentarza w tej sprawie. Wcześniej, 27 kwietnia, Deutsche Bank ogłosił, że zlikwiduje 800 miejsc pracy, co ma pozwolić na obniżenie kosztów o dodatkowe 500 mln euro w ciągu najbliższych kilku lat.

Evonik - niemiecki producent chemikaliów poinformował 3 kwietnia, że zlikwiduje 200 miejsc pracy w ramach restrukturyzacji sektora zajmującego się produkcją karmy dla zwierząt.

Grifols - hiszpańska firma farmaceutyczna poinformowała 15 lutego, że zwolni około 2,3 tys. pracowników, czyli 8,5 proc. wszystkich zatrudnionych. Powodem mają być cięcia kosztów, redukcja zatrudnienia ma pozwolić na zaoszczędznie około 400 mln euro rocznie.

Standard Chartered - brytyjski bank rozpoczął redukcję zatrudnienia w biurach w Londynie, Singapurze i Hongkongu. Zwolnienia mogą objąć ponad 100 pracowników - podała 7 czerwca agencja Bloomberg.

Stora Enso - fińska firma z sektora biogospodarki poinformowała 15 czerwca, że zlikwiduje 1150 miejsc pracy. To efekt zapowiadanego zamknięcia zakładów w Finlandii, Polsce, Estonii i Holandii.

Taylor Wimpey - brytyjska firma zajmująca się budową domów podała 13 stycznia, że rozważa redukcję zatrudnienia w celu ograniczenia kosztów. Firma nie podała przy tym, ilu pracowników może zostać potencjalnie zwolnionych.

UBS - szwajcarski bank rozważa redukcję dziesiątek tysięcy miejsc pracy, co może objąć nawet około 30 proc. wszystkich zatrudnionych, po przejęciu Credit Suisse - poinformowało źródło agencji Reutera 28 czerwca.

Upm-Kymmene - fińska firma leśna poinformowała 25 lipca, że planuje zamknąć fabrykę w Plattling w Niemczech w związku ze spadkiem popytu na papier graficzny. W zakładzie jest zatrudnionych 401 osób.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: samjapan/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

ChatGPT pojawił się nagle i zawojował nie tylko internet, ale także naszą wyobraźnię. Temat sztucznej inteligencji, jeszcze do niedawna tak odległy, stał się codziennością. Jednak nie jesteśmy skazani na rozwiązania zza oceanu. W Polsce powstały już trzy alternatywy dla niego - Trurl, Qra i Bielik, a czwarty, który ma być największy, jest w drodze.

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo

100 złotych za wydanie prawa jazdy. Tyle płacimy w urzędach od przeszło dekady. W międzyczasie sporo się zmieniło. Ministerstwo Infrastruktury zauważa sprawę i nie wyklucza, że jeśli już podniesienie stawek by nastąpiło, to mogłoby ono objąć więcej dokumentów. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Źródło:
TVN Turbo

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazał wprowadzenia na polski rynek ponad 20 ton malin importowanych z Ukrainy - podał w sobotę w mediach społecznościowych Inspektorat.

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia chipsów olejem termalnym. Inspektorat został poinformowany o prowadzonym przez producenta Intersnack Poland wycofaniu określonych partii chipsów.

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Źródło:
PAP

Holenderski statek cargo osiadł na mieliźnie w kanale Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca w pobliżu Montrealu, blokując drogę innym statkom - podały w piątek kanadyjskie media. To ważna trasa handlowa między Atlantykiem a Wielkimi Jeziorami.

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Źródło:
PAP

Opłaty za żłobki rosną w kolejnych miastach, i to skokowo, co powoduje zrozumiały niepokój wśród rodziców. Tymczasem założenie jest takie, że sfinansuje je nowy rządowy program "Aktywny rodzic". - Co do zasady jest bardzo dobry - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. - Ma wspierać rodziców, ale też samorządy - wyjaśnia.

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty duże firmy energetyczne mają obowiązek oferować tak zwane dynamiczne taryfy. Jak wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Magdalena Dąbrowska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki, w ich przypadku "cena energii będzie się zmieniać wraz z wahaniami cen na Towarowej Giełdzie Energii". Jest to zatem alternatywna dla obecnie dostępnych taryf ze stałą stawką za prąd.

Nowy obowiązek firm energetycznych

Nowy obowiązek firm energetycznych

Źródło:
tvn24.pl

Czternasta emerytura niebawem zasili portfele emerytów i rencistów. Część otrzyma świadczenie już w przyszłym tygodniu - na koniec sierpnia. Jednocześnie maleje liczba seniorów uprawnionych do świadczenia. - Ustalenie zamrożonego kryterium jest ogromnym i fundamentalnym błędem - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Na dodatek jego zdaniem problemów z czternastą emeryturą jest więcej.

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości niemal trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 23 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Zadłużona na ponad miliard dolarów firma kosmetyczna Avon Products Inc. (API) złożyła wniosek o upadłość - poinformował amerykański "Forbes", zwracając uwagę na setki pozwów, w których podnoszono, że talk zawarty w niektórych produktach był zanieczyszczony azbestem, czemu firma zaprzecza. "Zarówno temat upadłości, jak i pozwów sądowych w USA dotyczących talku, odnoszą się wyłącznie do spółki holdingowej Avon Products, Inc. (API), działającej w Ameryce Północnej" - wyjaśnia Avon Cosmetics Poland.

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Źródło:
PAP

Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Izabela Bobrowska, mieszkanka Konina. Pod koniec kwietnia dostała od sprzedawcy prądu osiemnaście dodatkowych faktur za ubiegłe lata, bo - jak napisała spółka - "stwierdzone zostały błędy" w podłączeniu licznika. Firma za zamieszanie przeprasza, ale przypomina jednocześnie, że to korekta rozliczeń uwzględniająca faktyczne zużycie prądu przez klientkę.

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa, polegającego na wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie dotyczy między innymi nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej - poinformowała w piątek spółka. Jak wyjaśniono, "zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji".

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska platforma sprzedażowa Shein poinformowała, że w zakładach jej dostawców wykryto dwa przypadki zatrudniania dzieci - podaje BBC. Po licznych kontrowersjach i krytyce, Shein zaostrzył w ostatnim czasie kontrole nad swoimi partnerami biznesowymi.

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Źródło:
BBC

Średnio 6,2 procent droższe niż przed rokiem są szkolne wyprawki. O 15 procent więcej zapłacić trzeba za artykuły papiernicze, jak bloki czy zeszyty. Ale jednocześnie o 18 procent wzrosła liczba promocji - zauważa w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Źródło:
PAP

Jest drogo i to bardzo. Portal Rynekpierwotny.pl przygotował zestawienie, które pokazuje, ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję w 17 miastach. I to nie napawa optymizmem. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

Źródło:
PAP

W niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte. Kolejne dwie niedziele handlowe będą 15 i 22 grudnia. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów, dopuszczającym dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Źródło:
PAP

Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Źródło:
PAP