Zapowiedź zwolnień tysięcy pracowników w Europie. Lista firm

Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24
wideo 2/9
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24

Inflacja najwyższa od dziesięcioleci i wojna w Ukrainie zmusiły firmy w całej Europie do likwidacji miejsc pracy i zwolnień pracowników. Mogą one objąć łącznie dziesiątki tysięcy osób. Agencja Reutera przygotowała listę firm, które ogłosiły cięcia od początku tego roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że stopa bezrobocia w Polsce rejestrowanego wyniosła 5,0 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 783,5 tys. Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostaje zbliżona do historycznego minimum. "Rynek pracy pozostaje odporny na okres słabszej koniunktury w gospodarce" - ocenili przedstawiciele tego banku w komentarzu do danych GUS.

Nie oznacza to jednak, że zapowiadane przez koncerny zwolnienia pracowników w Europie ominą Polskę.

Motoryzacja

Autoliv - szwedzki producent poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa ogłosił 8 czerwca, że planuje zlikwidować około 8 tys. miejsc pracy, czyli około 11 proc. wszystkich stanowisk w firmie.

Continental - dostawca części samochodowych planuje zamknąć fabrykę w Gifhorn, w Dolnej Saksonii, w Niemczech. Wygaszanie produkcji ma potrwać do końca 2027 roku, w pierwszym etapie zwolnienia mają objąć 450 z 900 miejsc pracy w tym zakładzie.

Stellantis - producent samochodów w lutym uzgodnił ze związkami zawodowymi plan grupowych zwolnień, które mają dotyczyć do 2 tys. pracowników. Pod koniec czerwca koncern ogłosił plan zamknięcia fabryki skrzyń biegów w Wiedniu, co spowoduje, że pracę straci 300 osób.

Volvo - szwedzka grupa ogłosiła w marcu działania restrukturyzacyjne obejmujące fabryki autobusów w Europie. Ma to doprowadzić do zlikwidowania 1,6 tys. miejsc pracy.

Zwolnienia w branży motoryzacyjnej dotyczą również Polski. Volvo Buses w marcu ogłosiło zamknięcie fabryki autobusów Volvo we Wrocławiu, w której pracuje 1,5 tys. osób.

Volvo Car - producent samochodów 4 maja ogłosił plany zwolnienia 1,3 tys. pracowników w Szwecji. Oznacza to, że redukcja obejmie 6 proc. zatrudnionych przez firmę w tym kraju.

Ponadto koncern Scania poinformował pod koniec maja, że zdecydował o zamknięciu fabryki w Słupsku w województwie pomorskim. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku pracę ma stracić 847 osób.

Handel detaliczny

Carrefour - francuska sieć pod koniec czerwca poinformowała, że może zlikwidować do 979 miejsc pracy we Francji.

Deliveroo - brytyjska firma dostarczająca żywność poinformowała, że od 9 lutego zlikwiduje około 9 proc. miejsc pracy, czyli 350 stanowisk.

Fielmann - niemiecka firma z branży optycznej poinformowała 3 marca, że zlikwiduje setki miejsc pracy do 2025 roku.

Haleon - brytyjska firma z branży zdrowotnej, do której należy m.in. pasta do zębów Sensodyne, planuje zlikwidować setki miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Informacje w tej sprawie w połowie lipca przekazał brytyjski dziennik "The Guardian".

Sainsbury's - brytyjska sieć handlowa poinformowała 28 lutego, że planuje zamknać dwa magazyny do 2026 roku, w których jest zatrudnionych 1,4 tys. osób.

Zalando - niemiecki sklep internetowy poinformował 21 lutego, że zamierza zlikwidować setki miejsc pracy.

Przemysł

British Steel - spółka należąca do Chińczyków poinformowała 22 lutego, że może zlikwidować do 260 miejsc pracy. To efekt planowanego zamknięcia pieców koksowniczych w północnej Anglii.

Kone - fiński producent wind przekazał 26 stycznia, że planuje redukcję zatrudnienia. Cięcia mają dotknąć 1 tys. osób, w tym 150 w Finlandii.

Ssab - szwedzki producent stali poinformował 16 czerwca, że rozpoczął rozmowy w sprawie zwolnień grupowych, które mają objąć 850 z 4,7 tys. pracowników w Finlandii. Jako powód wskazywano słaby popyt w sektorze budowlanym. Należąca do koncernu spółka Ruukki Construction może zwolnić około 200 z około 1,5 tys. pracowników w krajach, w których prowadzi działalność - podano 27 czerwca.

Varta - niemiecki producent baterii poinformował 30 czerwca, że w ramach restrukturyzacji zlikwiduje 88 miejsc pracy.

Technologie

BT - największy brytyjski dostawca usług szerokopasmowych i mobilnych 18 maja zapowiedział, że do końca 2030 roku planuje zwolnić nawet 55 tys. pracowników. Jako powód wskazano cięcie kosztów. Redukcja może objąć do 40 proc. zatrudnionych.

CD Projekt - polski producent gier komputerowych poinformował w środę, że podjął decyzję o przeprowadzeniu redukcji zatrudnienia, która obejmie około 9 proc. personelu w studio CD Projekt RED, w tym m.in. zespoły produkcyjne oraz wydawnicze. Zakończenie procesu planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Dormakaba - szwajcarska grupa zajmująca się bezpieczeństwem ogłosiła 3 lipca, że planuje redukcję około 800 etatów.

Ericsson - producent sprzętu telekomunikacyjnego zwolni 8,5 tys. pracowników na całym świecie w ramach planowanego cięcia kosztów, wynika z informacji agencji Reutera.

Logitech - producent klawiatur, kamer internetowych i innych akcesoriów komputerowych ma zwolnić około 300 osób w ramach planowanej reorganizacji. Takie informacje przekazała agencja Bloomberg 22 marca.

Nokia - fiński producent telekomunikacyjnego 3 maja przekazał, że planuje zlikwidować do 208 miejsc pracy w Finlandii.

Philips - holenderski producent 30 stycznia ogłosił, że zlikwiduje 6 tys. miejsc pracy. Powodem jest spadek sprzedaży i wycofanie z rynku ogromnej liczby respiratorów.

Prosiebensat - niemiecka grupa mediowa ogłosiła 18 lipca, że zlikwiduje 400 miejsc pracy w ramach restrukturyzacji działów zajmujących się działalnością rozrywkową.

Sap - niemiecki producent oprogramowania poinformował 26 stycznia, że planuje zlikwidować 3 tys. miejsc pracy, czyli 2,5 proc. wszystkich stanowisk, aby obniżyć koszty i skoncentrować się na oferowaniu usług w chmurze.

Telecom Italia - włoski dostawca usług telekomunikacyjnych zamierza zlikwidować nawet 2 tys. miejsc pracy na Półwyspie Apenińskim w ramach programu dobrowolnych odejść na wcześniejszą emeryturę - poinformowały źródła agencji Reutera w marcu.

Viaplay - szwedzka firma mediowa ogłosiła 20 lipca nowy strategiczny plan. Zapowiadana "optymalizacja portfolio" zakłada wycofanie się z krajów bałtyckich (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia), Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Pracę ma stracić ponad jedna czwarta zatrudnionych.

Virgin Media - brytyjski operator komórkowy planuje zwolnić 2 tys. pracowników, czyli 10 proc. wszytkich zatrudnionych. Takie informacje przekazał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Telegraph".

Vodafone - brytyjska grupa telekomunikacyjna 15 czerwca porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień 1003 pracowników we Włoszech w celu obniżenia kosztów. Firma w maju poinformowała, że w ciągu trzech lat zlikwiduje 11 tys. miejsc pracy na całym świecie.

Inne

Air Liquide - francuskie przedsiębiorstwo chemiczne poinformowało 5 lipca, że może zlikwidować 430 etatów nad Sekwaną.

BASF - niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne poinformowało 24 lutego, że zlikwiduje 2,6 tys. miejsc pracy w celu poprawy konkurencyjności. Deutsche Bank - największy niemiecki bank pracuje nad planem redukcji 10 proc. z 17 tys. miejsc pracy w handlu detalicznym w ciągu najbliższych kilku lat - poinformowało 23 czerwca źródło agencji Reutera. Bank odmówił komentarza w tej sprawie. Wcześniej, 27 kwietnia, Deutsche Bank ogłosił, że zlikwiduje 800 miejsc pracy, co ma pozwolić na obniżenie kosztów o dodatkowe 500 mln euro w ciągu najbliższych kilku lat.

Evonik - niemiecki producent chemikaliów poinformował 3 kwietnia, że zlikwiduje 200 miejsc pracy w ramach restrukturyzacji sektora zajmującego się produkcją karmy dla zwierząt.

Grifols - hiszpańska firma farmaceutyczna poinformowała 15 lutego, że zwolni około 2,3 tys. pracowników, czyli 8,5 proc. wszystkich zatrudnionych. Powodem mają być cięcia kosztów, redukcja zatrudnienia ma pozwolić na zaoszczędznie około 400 mln euro rocznie.

Standard Chartered - brytyjski bank rozpoczął redukcję zatrudnienia w biurach w Londynie, Singapurze i Hongkongu. Zwolnienia mogą objąć ponad 100 pracowników - podała 7 czerwca agencja Bloomberg.

Stora Enso - fińska firma z sektora biogospodarki poinformowała 15 czerwca, że zlikwiduje 1150 miejsc pracy. To efekt zapowiadanego zamknięcia zakładów w Finlandii, Polsce, Estonii i Holandii.

Taylor Wimpey - brytyjska firma zajmująca się budową domów podała 13 stycznia, że rozważa redukcję zatrudnienia w celu ograniczenia kosztów. Firma nie podała przy tym, ilu pracowników może zostać potencjalnie zwolnionych.

UBS - szwajcarski bank rozważa redukcję dziesiątek tysięcy miejsc pracy, co może objąć nawet około 30 proc. wszystkich zatrudnionych, po przejęciu Credit Suisse - poinformowało źródło agencji Reutera 28 czerwca.

Upm-Kymmene - fińska firma leśna poinformowała 25 lipca, że planuje zamknąć fabrykę w Plattling w Niemczech w związku ze spadkiem popytu na papier graficzny. W zakładzie jest zatrudnionych 401 osób.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: samjapan/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP