Zapowiedź zwolnień tysięcy pracowników w Europie. Lista firm

Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24
wideo 2/9
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24

Inflacja najwyższa od dziesięcioleci i wojna w Ukrainie zmusiły firmy w całej Europie do likwidacji miejsc pracy i zwolnień pracowników. Mogą one objąć łącznie dziesiątki tysięcy osób. Agencja Reutera przygotowała listę firm, które ogłosiły cięcia od początku tego roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że stopa bezrobocia w Polsce rejestrowanego wyniosła 5,0 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 783,5 tys. Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostaje zbliżona do historycznego minimum. "Rynek pracy pozostaje odporny na okres słabszej koniunktury w gospodarce" - ocenili przedstawiciele tego banku w komentarzu do danych GUS.

Nie oznacza to jednak, że zapowiadane przez koncerny zwolnienia pracowników w Europie ominą Polskę.

Motoryzacja

Autoliv - szwedzki producent poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa ogłosił 8 czerwca, że planuje zlikwidować około 8 tys. miejsc pracy, czyli około 11 proc. wszystkich stanowisk w firmie.

Continental - dostawca części samochodowych planuje zamknąć fabrykę w Gifhorn, w Dolnej Saksonii, w Niemczech. Wygaszanie produkcji ma potrwać do końca 2027 roku, w pierwszym etapie zwolnienia mają objąć 450 z 900 miejsc pracy w tym zakładzie.

Stellantis - producent samochodów w lutym uzgodnił ze związkami zawodowymi plan grupowych zwolnień, które mają dotyczyć do 2 tys. pracowników. Pod koniec czerwca koncern ogłosił plan zamknięcia fabryki skrzyń biegów w Wiedniu, co spowoduje, że pracę straci 300 osób.

Volvo - szwedzka grupa ogłosiła w marcu działania restrukturyzacyjne obejmujące fabryki autobusów w Europie. Ma to doprowadzić do zlikwidowania 1,6 tys. miejsc pracy.

Zwolnienia w branży motoryzacyjnej dotyczą również Polski. Volvo Buses w marcu ogłosiło zamknięcie fabryki autobusów Volvo we Wrocławiu, w której pracuje 1,5 tys. osób.

Volvo Car - producent samochodów 4 maja ogłosił plany zwolnienia 1,3 tys. pracowników w Szwecji. Oznacza to, że redukcja obejmie 6 proc. zatrudnionych przez firmę w tym kraju.

Ponadto koncern Scania poinformował pod koniec maja, że zdecydował o zamknięciu fabryki w Słupsku w województwie pomorskim. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku pracę ma stracić 847 osób.

Handel detaliczny

Carrefour - francuska sieć pod koniec czerwca poinformowała, że może zlikwidować do 979 miejsc pracy we Francji.

Deliveroo - brytyjska firma dostarczająca żywność poinformowała, że od 9 lutego zlikwiduje około 9 proc. miejsc pracy, czyli 350 stanowisk.

Fielmann - niemiecka firma z branży optycznej poinformowała 3 marca, że zlikwiduje setki miejsc pracy do 2025 roku.

Haleon - brytyjska firma z branży zdrowotnej, do której należy m.in. pasta do zębów Sensodyne, planuje zlikwidować setki miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Informacje w tej sprawie w połowie lipca przekazał brytyjski dziennik "The Guardian".

Sainsbury's - brytyjska sieć handlowa poinformowała 28 lutego, że planuje zamknać dwa magazyny do 2026 roku, w których jest zatrudnionych 1,4 tys. osób.

Zalando - niemiecki sklep internetowy poinformował 21 lutego, że zamierza zlikwidować setki miejsc pracy.

Przemysł

British Steel - spółka należąca do Chińczyków poinformowała 22 lutego, że może zlikwidować do 260 miejsc pracy. To efekt planowanego zamknięcia pieców koksowniczych w północnej Anglii.

Kone - fiński producent wind przekazał 26 stycznia, że planuje redukcję zatrudnienia. Cięcia mają dotknąć 1 tys. osób, w tym 150 w Finlandii.

Ssab - szwedzki producent stali poinformował 16 czerwca, że rozpoczął rozmowy w sprawie zwolnień grupowych, które mają objąć 850 z 4,7 tys. pracowników w Finlandii. Jako powód wskazywano słaby popyt w sektorze budowlanym. Należąca do koncernu spółka Ruukki Construction może zwolnić około 200 z około 1,5 tys. pracowników w krajach, w których prowadzi działalność - podano 27 czerwca.

Varta - niemiecki producent baterii poinformował 30 czerwca, że w ramach restrukturyzacji zlikwiduje 88 miejsc pracy.

Technologie

BT - największy brytyjski dostawca usług szerokopasmowych i mobilnych 18 maja zapowiedział, że do końca 2030 roku planuje zwolnić nawet 55 tys. pracowników. Jako powód wskazano cięcie kosztów. Redukcja może objąć do 40 proc. zatrudnionych.

CD Projekt - polski producent gier komputerowych poinformował w środę, że podjął decyzję o przeprowadzeniu redukcji zatrudnienia, która obejmie około 9 proc. personelu w studio CD Projekt RED, w tym m.in. zespoły produkcyjne oraz wydawnicze. Zakończenie procesu planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Dormakaba - szwajcarska grupa zajmująca się bezpieczeństwem ogłosiła 3 lipca, że planuje redukcję około 800 etatów.

Ericsson - producent sprzętu telekomunikacyjnego zwolni 8,5 tys. pracowników na całym świecie w ramach planowanego cięcia kosztów, wynika z informacji agencji Reutera.

Logitech - producent klawiatur, kamer internetowych i innych akcesoriów komputerowych ma zwolnić około 300 osób w ramach planowanej reorganizacji. Takie informacje przekazała agencja Bloomberg 22 marca.

Nokia - fiński producent telekomunikacyjnego 3 maja przekazał, że planuje zlikwidować do 208 miejsc pracy w Finlandii.

Philips - holenderski producent 30 stycznia ogłosił, że zlikwiduje 6 tys. miejsc pracy. Powodem jest spadek sprzedaży i wycofanie z rynku ogromnej liczby respiratorów.

Prosiebensat - niemiecka grupa mediowa ogłosiła 18 lipca, że zlikwiduje 400 miejsc pracy w ramach restrukturyzacji działów zajmujących się działalnością rozrywkową.

Sap - niemiecki producent oprogramowania poinformował 26 stycznia, że planuje zlikwidować 3 tys. miejsc pracy, czyli 2,5 proc. wszystkich stanowisk, aby obniżyć koszty i skoncentrować się na oferowaniu usług w chmurze.

Telecom Italia - włoski dostawca usług telekomunikacyjnych zamierza zlikwidować nawet 2 tys. miejsc pracy na Półwyspie Apenińskim w ramach programu dobrowolnych odejść na wcześniejszą emeryturę - poinformowały źródła agencji Reutera w marcu.

Viaplay - szwedzka firma mediowa ogłosiła 20 lipca nowy strategiczny plan. Zapowiadana "optymalizacja portfolio" zakłada wycofanie się z krajów bałtyckich (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia), Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Pracę ma stracić ponad jedna czwarta zatrudnionych.

Virgin Media - brytyjski operator komórkowy planuje zwolnić 2 tys. pracowników, czyli 10 proc. wszytkich zatrudnionych. Takie informacje przekazał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Telegraph".

Vodafone - brytyjska grupa telekomunikacyjna 15 czerwca porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień 1003 pracowników we Włoszech w celu obniżenia kosztów. Firma w maju poinformowała, że w ciągu trzech lat zlikwiduje 11 tys. miejsc pracy na całym świecie.

Inne

Air Liquide - francuskie przedsiębiorstwo chemiczne poinformowało 5 lipca, że może zlikwidować 430 etatów nad Sekwaną.

BASF - niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne poinformowało 24 lutego, że zlikwiduje 2,6 tys. miejsc pracy w celu poprawy konkurencyjności. Deutsche Bank - największy niemiecki bank pracuje nad planem redukcji 10 proc. z 17 tys. miejsc pracy w handlu detalicznym w ciągu najbliższych kilku lat - poinformowało 23 czerwca źródło agencji Reutera. Bank odmówił komentarza w tej sprawie. Wcześniej, 27 kwietnia, Deutsche Bank ogłosił, że zlikwiduje 800 miejsc pracy, co ma pozwolić na obniżenie kosztów o dodatkowe 500 mln euro w ciągu najbliższych kilku lat.

Evonik - niemiecki producent chemikaliów poinformował 3 kwietnia, że zlikwiduje 200 miejsc pracy w ramach restrukturyzacji sektora zajmującego się produkcją karmy dla zwierząt.

Grifols - hiszpańska firma farmaceutyczna poinformowała 15 lutego, że zwolni około 2,3 tys. pracowników, czyli 8,5 proc. wszystkich zatrudnionych. Powodem mają być cięcia kosztów, redukcja zatrudnienia ma pozwolić na zaoszczędznie około 400 mln euro rocznie.

Standard Chartered - brytyjski bank rozpoczął redukcję zatrudnienia w biurach w Londynie, Singapurze i Hongkongu. Zwolnienia mogą objąć ponad 100 pracowników - podała 7 czerwca agencja Bloomberg.

Stora Enso - fińska firma z sektora biogospodarki poinformowała 15 czerwca, że zlikwiduje 1150 miejsc pracy. To efekt zapowiadanego zamknięcia zakładów w Finlandii, Polsce, Estonii i Holandii.

Taylor Wimpey - brytyjska firma zajmująca się budową domów podała 13 stycznia, że rozważa redukcję zatrudnienia w celu ograniczenia kosztów. Firma nie podała przy tym, ilu pracowników może zostać potencjalnie zwolnionych.

UBS - szwajcarski bank rozważa redukcję dziesiątek tysięcy miejsc pracy, co może objąć nawet około 30 proc. wszystkich zatrudnionych, po przejęciu Credit Suisse - poinformowało źródło agencji Reutera 28 czerwca.

Upm-Kymmene - fińska firma leśna poinformowała 25 lipca, że planuje zamknąć fabrykę w Plattling w Niemczech w związku ze spadkiem popytu na papier graficzny. W zakładzie jest zatrudnionych 401 osób.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: samjapan/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Gdyby zrealizować to, o czy mówi Sławomir Mentzen, deficyt mógłby wzrosnąć aż o 143 miliardy złotych. Obietnice Karola Nawrockiego to dziura budżetowa powiększona o 85 miliardów. W przypadku Rafała Trzaskowskiego dług rośnie o 35 miliardów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Źródło:
TVN24

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP

- Nie zamierzamy rezygnować z walki o utrzymanie uprzywilejowanej pozycji w handlu z USA - zapowiedziała prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum. Administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na meksykańskie samochody, stal oraz aluminium.

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

Źródło:
PAP

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby Unia Europejska wyglądała teraz na zastraszoną - ocenił były ambasador Niemiec w USA Wolfgang Ischinger. Według niemieckiego dyplomaty UE powinna odważnie i z pewnością siebie zareagować na cła ogłoszone przez Donalda Trumpa.

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

Źródło:
PAP

Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina ustaliła z "innymi partnerami", że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych.

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Źródło:
PAP, Reuters

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 28 marca 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych i o raportowaniu krajowych schematów podatkowych - to między innymi zakłada projekt noweli opublikowany przez resort finansów.

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Źródło:
PAP

Jednym z kamieni milowych KPO jest umieszczenie na orbicie polskich satelitów. Wszelkie terminy zostały uzgodnione z firmą SpaceX i wysłane do Komisji Europejskiej. Pierwszy z satelitów miał być wysłany w drugim kwartale 2025 roku. Ten termin nie zostanie dotrzymany - do tych nieoficjalnych informacji dotarli autorzy podcastu "Szczyt Europy" Beata Płomecka i Maciej Sokołowski.

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Źródło:
TVN24 GO

W Europie następuje powrót do atomu. Jest nawet szansa, że Niemcy pójdą za tym trendem i uruchomią co najmniej sześć bloków jądrowych - uważa Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu energetyka24.com.

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Źródło:
PAP

- W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy lukę. Ten deficyt w zeszłym roku wyniósł 30 miliardów złotych. Tyle brakuje składki. Trzeba dosypywać z innych elementów - stwierdził w "#BezKitu" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velobank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów największych banków

Utrudnienia dla klientów największych banków

Źródło:
tvn24.pl

Wiele wskazuje na to, że ceny paliw na stacjach z początkiem kwietnia zaczną rosnąć - prognozują analitycy Refleksu. Z kolei analitycy e-petrol.pl przewidują stabilizację cen.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii zawiesiła wszystkie transakcje w związku z trzęsieniem ziemi w sąsiedniej Birmie. Wstrząsy były odczuwalne w także w stolicy Tajlandii, Bangkoku. W mieście zawalił się jeden z wieżowców.

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Źródło:
Reuters

Rzeczniczka biura podróży Rainbow Tours Katarzyna Pasikowska przekazała, że klienci biura znajdują się obecnie w bezpiecznej części Tajlandii, daleko od epicentrum trzęsienia ziemi. - Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby te wydarzenia miały jakikolwiek wpływ na komfort ich wypoczynku - podkreśliła. Itaka poinformowała, że nie ma klientów w Bangkoku.

Trzęsienie ziemi w Tajlandii. Co z polskimi turystami?  

Trzęsienie ziemi w Tajlandii. Co z polskimi turystami?  

Źródło:
PAP

W lutym 2025 roku banki udzieliły o 31,9 procent mniej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do lutego 2024 roku oraz o 8,1 procent mniej w porównaniu do stycznia bieżącego roku – podało Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przyznanych kredytów również zmalała.

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Źródło:
PAP

Właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy budynków pełniących funkcję schronu lub miejsca ukrycia muszą zgłosić ten fakt do 31 marca 2025 roku. Jest to nowy obowiązek wprowadzony ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Źródło:
tvn24.pl

Stawki za najem mieszkań w lutym 2025 spadły w ujęciu miesięcznym średnio o 0,5 procent we wszystkich 17 badanych miastach Polski - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. W ujęciu rocznym stawki najmu wzrosły w każdym z miast - średnio o 6,06 procent.

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Źródło:
tvn24.pl

Szef kanadyjskiego rządu Mark Carney ostrzegł rodaków przed nadejściem trudnych czasów. Na konferencji mówił, że dawna relacja ze Stanami Zjednoczonymi "skończyła się". Carney zapowiedział także, że Kanada odpowie na amerykańskie cła na samochody działaniami, które będą miały jak największy wpływ na Stany Zjednoczone.

Premier Kanady: nadchodzą trudne czasy, dawna relacja z USA skończyła się

Premier Kanady: nadchodzą trudne czasy, dawna relacja z USA skończyła się

Źródło:
PAP, Reuters

Administracja Donalda Trumpa wstrzymała opłaty związane z członkostwem Stanów Zjednoczonych w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła.

USA zawieszają przelewy

USA zawieszają przelewy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił w czwartek plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tysięcy liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

Źródło:
PAP

Poczta Polska przypomina, że od 1 kwietnia tego roku przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) będą zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. Chodzi o podmioty zarejestrowane w KRS do końca grudnia 2024 roku.

Nowy obowiązek dla firm. Jest coraz mniej czasu

Nowy obowiązek dla firm. Jest coraz mniej czasu

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Wadim Moszkowicz, założyciel firmy Rusagro, został zatrzymany. Prokuratura wnosi do sądu o areszt pod zarzutem oszustwa na dużą skalę. Wraz z nim zatrzymano również byłego prezesa Rusagro Maxima Basowa i przeszukano biura spółki.

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Źródło:
Reuters

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu. Przyznała przy tym, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji krajów członkowskich.

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Źródło:
PAP