Kup dom za 1 euro. Czeka 50 budynków

ShutterstockDomy na Sardynii sprzedawane za 1 euro

Po 1 euro sprzedawane są domy w dwóch miejscowościach na Sardynii. Celem tej inicjatywy, wspieranej finansowo przez władze regionu, jest zaludnienie pustoszejących miasteczek i wyremontowanie domów, które niszczeją.

W gminie Ollolai w prowincji Nuoro dwa domy już znalazły nabywców, a siedem na nich czeka. Jest tam jeszcze 50 następnych pustych nieruchomości, które również mają zostać wystawione na sprzedaż za symboliczną kwotę.

Kto może kupić?

Lokalne władze ujawniły, że domami szczególne zainteresowani są Sardyńczycy, mieszkający w innych częściach Włoch bądź za granicą. Pytają o nie też turyści.

To miejsce o wyjątkowo bogatej historii, bo - jak ustalili badacze - pierwsza osada powstała tam już 4 tysiące lat przed naszą erą.

Co to za miejscowość?

Honorowym obywatelem Ollolai jest Arnold Schwarzenegger. Nadano mu ten tytuł w zeszłym roku, by przypieczętować jego przyjaźń z tamtejszym kulturystą Franco Columbu. Nie wiadomo jednak, czy aktor i były gubernator Kalifornii również zainwestuje tam pieniądze.

W Nulvi niedaleko Sassari można kupić pięć budynków. - Oferujemy coś, co trudno znaleźć gdzie indziej: przestrzeń i ciszę - mówi burmistrz Antonello Cubaiu.

Do remontu

Już w ubiegłym roku informowaliśmy, że lokalne władze starają się przyciągnąć nowych mieszkańców do wyludniających się miast.

Burmistrzowie trzech włoskich miasteczek: Gangi na Sycylii, Carrega Ligure w regionie Piemont oraz Lecce nei Marsi w Abruzji wówczas również obniżyli ceny niektórych należących do samorządu nieruchomości do 1 euro, aby przyciągnąć nowych mieszkańców.

Nabywca mus się jednak liczyć z dodatkowymi wydatkami.

Nieruchomości przed zamieszkaniem trzeba bowiem wyremontować, na co trzeba przeznaczyć średnio 25 tys. euro.

W gminie Ollolai w prowincji Nuoro (Sardynia) czeka jeszcze 50 następnych pustych nieruchomościGoogle Maps

Drogi projekt

Władze regionu Sardynia wyłożyły na realizację tego projektu 2,5 miliona euro. Od nabywców oczekuje się, że domy zostaną przez nich wyremontowane.

Wyspa ta jest uważana przez wielu Włochów i turystów z całego świata wręcz za wymarzone miejsce na wakacje. Słynie z malowniczych plaż i czystego, pięknego morza.

Wcześniej z taką inicjatywą wystąpiły władze założonego w czasach starożytnych miasteczka Gangi na Sycylii, uważanego za jedno z najpiękniejszych we Włoszech. Tam też wystawiono domy za 1 euro w wyludnionym centrum historycznym.

Zobacz. Rajskie plaże, tropikalne lasy, wspaniali mieszkańcy. Relacja z Filipin

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości