Unia Europejska była wielkim marzeniem, ale dziś rzeczywistość może to marzenie zniszczyć - pisze amerykański serwis "Business Insider". Dziennikarze serwisu wskazują na pięć zagrożeń, które mogą zagrozić spójności Wspólnoty.
Zdaniem "BI" niemożliwym, aby utrzymać jedność gospodarczą i jednolitą politykę pieniężną w zbiorze krajów, z których każdy określa swoją własną politykę fiskalną.
"Kryzys zadłużenia w Europie jest pierwszym znakiem, że coś poszło nie tak. Berlin przez lata pożyczał pieniądze biedniejszym krajom strefy euro, aby te mogły kupować niemieckie produkty. Inne kraje eksportujące w UE robiły tak samo. Powstała nierównowaga handlowa, która uwidoczniła się w długach takich krajów jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia i Irlandia" - czytamy w tekście.
Jeśli dodamy do tego napięcia polityczne wynikające z kryzysu migracyjnego i ryzyko Brexitu to zobaczymy, że zapaść w Europie staje się coraz bardziej realnym scenariuszem.
Oto pięć największych wewnętrznych zagrożeń, przed którymi stoi teraz Unia Europejska:
1. Kryzys bankowy we Włoszech
Włochy będą prawdopodobnie największym bólem Europy. System bankowy w kraju jest uszkodzony przez niespłacalne kredyty. Stanowią one 20 proc. aktywów włoskich banków. Niektóre banki na południu kraju posiadają prawie 10 proc. niespłacalnych pożyczek.
Dla porównania, niespłacalne kredyty w USA to tylko 1 proc. pożyczek.
Upadek włoskiego systemu bankowego to ryzyko systemowe dla całej Europy. Włochy są ósmym co do wielkości gospodarką na świecie, nieco mniejszą od Indii. Jej wpływ ekonomiczny na Europę, a tym samym na gospodarkę światową jest decydujący.
2. Niesforna Grecja
Grecja jest ważna dla Europy z jednego powodu. Jest główną bramą, przez którą Syryjczycy i Irakijczycy próbują się dostać się na kontynent. Bogatsze kraje potrzebują współpracy z Grecją, aby opanować przepływ uchodźców.
Przed Grecją stoją dwa wyzwania: kryzys zadłużenia i naciski ze strony Niemiec, które żądają od Aten oszczędności oraz reakcja na migracyjną falę. Kryzys migracyjny już jest katastrofą humanitarną, a sytuacja staje się coraz gorsza. Unia Europejska wydaje się sparaliżowana.
3. Koniec Schengen
Ataki terrorystyczne w Paryżu doprowadziły do ponownego wprowadzenia kontroli granicznych w otwartej wcześniej strefie Schengen. Listopadowe zamachy przekonały też wielu Europejczyków, że migrujący Muzułmanie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa.
Angela Merkel, jeden z kluczowych liderów w Europie, znajduje się po ogromną presją w Niemczech, ze względu na otwartą politykę imigracyjną.
4. Turcja członkiem UE
Unia Europejska poważnie rozważa przyjęcie Turcji w swoje szeregi w zamian za to, że ta utrzyma większość imigrantów w swoich granicach.
Turcja w UE to problem dla Cypru, małej wyspy, ale z technicznego punktu widenia kraju o takich samych prawach jak Niemcy i Francja. Cypr może zawetować przyjęcie Turcji w szeregi Wspólnoty. Turcja nie uznaje cypryjskich paszportów i uniemozliwia cypryjskim statkom i samolotom korzystanie se swoich portów i lotnisk.
Obawy Cypru są uzasadnione, ale UE może zignorować cypryjskie weto, co oczywiście nie jest zgodne z ideą "coraz bardziej jednolitej" unii.
5. Brexit
Wielkimi krokami zbliża się kolejne niebezpieczeństwo. W czerwcowym referendum Brytyjczycy zdecydują, czy pozostać Unię Europejską. Opuszczenie Wspólnoty przez jednego z jej członków byłby niebezpiecznym precedensem i stanowiłoby poważne konsekwencje dla handlu i przepływu walut.
Autor: tol/gry / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock