Chorwacja spełnia warunki pozwalające na wprowadzenie w tym kraju euro 1 stycznia 2023 roku - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym w środę raporcie o konwergencji, który ocenia postępy państw członkowskich UE w wypełnianiu zobowiązań związanych z uczestnictwem w Unii Gospodarczej i Walutowej.
Komisja Europejska stwierdziła w środę, że Chorwacja jest gotowa do przyjęcia euro w dniu 1 stycznia 2023 r. Tym samym liczba państw członkowskich strefy euro wzrośnie do dwudziestu.
Chorwacja w strefie euro
"Dziś Chorwacja zrobiła znaczący krok w kierunku przyjęcia euro, naszej wspólnej waluty. Niespełna dekadę po wejściu do UE Chorwacja jest teraz gotowa do wejścia do strefy euro 1 stycznia (2023 roku). Wzmocni to chorwacką gospodarkę, przynosząc korzyści jej obywatelom, przedsiębiorstwom i całemu społeczeństwu" - oceniła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, komentując wnioski z raportu.
Jak dodała, przyjęcie euro przez Chorwację również wzmocni euro. "Dwadzieścia lat po wprowadzeniu pierwszych banknotów euro stało się jedną z najpotężniejszych walut na świecie, poprawiając warunki życia milionów obywateli w całej Unii. Euro jest symbolem siły i jedności Europy" - podkreśliła von der Leyen.
"W świetle oceny Komisji oraz biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki istotne pod względem integracji gospodarczej i konwergencji, w tym przebieg zmian w bilansie płatniczym oraz integrację rynków produktowych, rynków pracy i rynków finansowych, Komisja jest zdania, że Chorwacja spełnia warunki przystąpienia do strefy euro. W związku z tym przyjęła wnioski dotyczące decyzji Rady i rozporządzenia Rady w sprawie wprowadzenia euro w Chorwacji" - czytamy w raporcie o konwergencji.
W sprawozdaniu stwierdzono, że Chorwacja spełnia cztery nominalne kryteria konwergencji (kryterium stabilności cen, kryterium dotyczące finansów publicznych, kryterium kursu walutowego oraz kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych).
Rada podejmie ostateczne decyzje w sprawie przyjęcia euro przez Chorwację w pierwszej połowie lipca, po przeprowadzeniu dyskusji na forum Eurogrupy i Rady Europejskiej, a także po wydaniu opinii przez Parlament Europejski i Europejski Bank Centralny.
Bułgaria w kolejce?
Bułgarski rząd w ubiegłym tygodniu przyjął narodowy plan wprowadzenia euro. Przewiduje on przyjęcie euro od 1 stycznia 2024 r. bez okresu przejściowego. Przez pierwszy miesiąc - do 31 stycznia 2024 r. w użyciu będą jednocześnie banknoty bułgarskie. Od daty wprowadzenia euro wszystkie konta bankowe, depozyty, budżetowe i inne konta zostaną bezpłatnie przeliczone na euro, dlatego nie będzie okresu przejściowego.
Banki i poczty będą mogły w ciągu 6 miesięcy wymienić lewa na euro bez dodatkowych taks. Bank centralny będzie miał prawo dokonywać wymiany w nieokreślonym czasie.
Na razie jednak Bułgaria nie spełnia wszystkich warunków stawianych państwom ubiegającym się o przyjęcie wspólnej waluty.
Strefa euro
Gdy w 1999 r. euro zostało wprowadzone po raz pierwszy – jako waluta księgowa – strefa euro składała się najpierw z 11, a następnie z 15 państw członkowskich UE. W 2001 r. (zaledwie rok przed wymianą gotówki w walutach krajowych na euro) do strefy euro dołączyła Grecja, a potem w 2007 r. Słowenia, w 2008 r. Cypr i Malta, w 2009 r. Słowacja, w 2011 r. Estonia, w 2014 r. Łotwa i w 2015 r. Litwa. Dziś do strefy euro należy 19 państw członkowskich UE.
Andora, Monako, San Marino i Państwo Watykańskie przyjęły euro jako swoją walutę krajową na mocy specjalnych układów monetarnych z UE i mogą, na określonych warunkach, emitować własne monety euro. Ponieważ jednak kraje te nie są państwami członkowskimi UE, nie należą do strefy euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock